Ako funguje Bazoš kuriér? Nijako, ide o podvod

  • Dnešný internet je plný rôznych podvodov.
  • Niektoré cielia špecificky na používateľov bazárov.
  • Príkladom je neexistujúca služba Bazoš kuriér či doručenie bazos.

Online nakupovanie patrí medzi obľúbené aktivity množstva Slovákov. Niet sa čomu čudovať, veď ide o veľmi pohodlný spôsob ako sa na pár kliknutí dokážeme dostať k požadovanému tovaru, a to bez toho aby sme museli opustiť teplo domova.

Kto by už behal po obchodoch a niečo zháňal, keď si to môže objednať online za pár minút a ešte pri tom aj nájsť aj najvýhodnejšiu cenu. V ostatných rokoch sa v rámci online nakupovania do popredia dostali aj rôzne bazáre, kde je možné za zlomok pôvodnej predajnej ceny nájsť skutočne zaujímavé veci.

Na Slovensku sa veľkej popularite teší hlavne online bazár Bazos.sk, kde sa predáva prakticky všetko, čo si len môžete zmyslieť. Od oblečenia, cez elektroniku až po autá či nehnuteľnosti. Veľká popularita má bohužiaľ aj svoju tienistú stránku – prilákala podvodníkov, ktorí známe meno zneužívajú na svoje hanebné obohatenie.

Podvody na Bazoši teda nie sú ničím výnimočným. Nekalé živly majú množstvo metód ako svoje nič netušiace obete dokážu pripraviť o peniaze. Na podvodníkov úradujúcich na portáli bazos.sk pred časom musela upozorniť aj Polícia SR. Rozmohli sa prípady, kedy niekto naletel, a tak ľudí trebalo varovať. Niekedy to dokáže pomôcť, inokedy nie, no podobná osveta je stále potrebná.

Jeden z najčastejších podvod sa týka neexistujúcej služby pre doručenie tovaru, ktorá je štandardne označovaná ako Bazoš kuriér alebo doručenie bazoš. V skratke je to o tom, že podvodníci sa vás snažia presvedčiť, že portál Bazoš.sk v rámci svojich služieb ponúka aj doručovanie tovaru. Niekedy je do toho celého zatiahnutá ešte aj Slovenská Pošta, ako údajný vykonávateľ služby. Nič také ale v skutočnosti neexistuje. Doručenie tovaru si musí predajca vyriešiť vo vlastnej réžii.

Ako prebieha podvod s doručením Bazoš?

  • Na váš inzerát sa ozve potenciálny kupec – podvodník.
  • Bude sa vypytovať a tváriť, že má záujem o kúpu.
  • Potom vám pošle odkaz s tvrdením, že tovar si objednal cez doručovaciu službu a zaplatil zaň.
  • Neexistujúci kuriér by teda mal tovar u vás vyzdvihnúť a vám stačí prijať platbu.
  • Dostanete teda odkaz na podvodnú webovú stránku s logom “doručenie bazos” alebo s logom “Slovenskej pošty”. Prípadne s niečím obdobným.
  • Služba vraj všetko sprostredkuje a vám stačí “prijať prostriedky”. Ak chcete dostať svoje peniaze, musíte zadať číslo platobnej karty a ďalšie osobné informácie.
  • Kuriérska služba vás potom údajne kontaktuje do 60 minút a dohodne ďalšie podrobnosti, ako napríklad vyzdvihnutie tovaru.

Celé je to jeden veľký podvod s cieľom pripraviť vás o peniaze. Bazoš.sk žiadnu takúto službu neponúka a na prijatie platieb slúži IBAN, nie číslo platobnej karty. Zadaním čísla platobnej karty sa predsa uhrádzajú platby. Údaje preto v žiadnom prípade nezadávajte a podvodníka podľa možností nahláste zákazníckej podpore inzerentného portálu.

Jednoducho neexistuje dôvod prečo by ste mali číslo platobnej karty dávať niekomu, kto vám chce poslať peniaze. Ďalšími varovnými signálmi môže byť až okato chybná gramatika, strojovo preložený text, podozrivé meno kupujúceho, ako aj grafické vyhotovenie webových stránok údajných doručovaných/platobných služieb.

Ak ste nedajbože naleteli, tak okamžite kontaktujte svoju banku a situáciu riešte. Skutočne bezodkladne. V takýchto situáciách je každá minúta drahá, často doslova…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať

Messenger PIN: Čo to vlastne je?

Zavedenie novinky Messenger PIN má dva rozmery. Ide o ochranu vašich správ pre neoprávneným prístupom a umožňuje to aj ich zálohovanie.