ESET objavil zraniteľnosť, ktorá odhaľovala komunikáciu viac ako miliardy zariadení

Výskumníci bezpečnostnej spoločnosti ESET objavili doteraz neznámu zraniteľnosť Kr00k (CVE-2019-15126), ktorá sa nachádzala vo Wi-Fi čipoch používaných v mnohých mobilných či smart zariadeniach, ale aj vo Wi-Fi prístupových bodoch (WAP) a routeroch.

Kr00k je zraniteľnosť prítomná minimálne v miliarde zariadení a zapríčiňuje nesprávne šifrovanie časti sieťovej komunikácie takzvaným nulovým kľúčom. Útočník môže túto chybu zneužiť na odchytávanie Wi-Fi komunikácie obeti a jej následné dešifrovanie.

„Aby ste sa chránili pred touto zraniteľnosťou, mali by ste si aktualizovať všetky zariadenia, ktoré sa dokážu pripojiť na Wi-Fi. Aktualizáciou by mali prejsť operačné systémy aj softvér telefónov, tabletov, laptopov a zariadení označovaných ako internet vecí (IoT). Rovnako by sa používatelia mali uistiť, že používajú najnovší firmware dostupný pre ich Wi-Fi prístupový bod, router či IoT,“ odporúča Robert Lipovský, výskumník spoločnosti ESET, ktorý spolupracoval s tímom zodpovedným za odhalenie tejto zraniteľnosti.

Schéma útoku zneužívajúceho zraniteľnosť Kr00k

Kr00k sa týka všetkých zariadení s neaktualizovanými Wi-Fi čipmi od spoločností Broadcom a Cypress. Ide o najrozšírenejšie Wi-Fi čipy používané aj v bežných používateľských zariadeniach (smartfóny, tablety, počítače, IoT a tak ďalej).

„Veľkým problémom je fakt, že sa Kr00k týka aj Wi-Fi prístupových bodov a routerov, čo výrazne zväčšuje prípadnú útočnú plochu. Útočník totiž môže dešifrovať aj údaje odosielané cez zraniteľný router do zariadenia používateľa, ktoré nemusí túto zraniteľnosť vôbec mať. Treba tiež dodať, že na Wi-Fi prístupový bod či router používateľ nemusí mať vždy dosah,“ dopĺňa Lipovský.

Spoločnosť ESET testovala a môže potvrdiť, že medzi zraniteľné používateľské zariadenia patrili:

 • Samsung Galaxy S8
 • Samsung Galaxy S4 GT-19505
 • Apple iPhone 6, 6S, 8, XR
 • Apple iPad mini 2
 • Apple MacBook Air Retina 2018 13-palcový
 • Amazon Echo 2. generácia
 • Amazon Kindle 8. generácia
 • Google Nexus 5, 6, 6S
 • Xiaomi Redmi 3S
 • Raspberry Pi 3

ESET našiel túto zraniteľnosť aj v nasledovných routeroch:

 • Huawei B612S-25d, Huawei EchoLife HG8245H, Huawei E5577Cs-321
 • Asus RT-N12

Zraniteľnosť sa podľa odhadov spoločnosti ESET nachádza minimálne na jednej miliarde zariadení. Ide však o konzervatívny odhad, ktorý vychádza z počtu iPhoneov zraniteľných generácií, ktoré boli súčasťou testovania.

„Kr00k sa prejavuje po odpojení (disasociácií) z Wi-Fi. Ide o proces, ku ktorému dochádza často prirodzene, napríklad v dôsledku slabého Wi-Fi signálu či prepájania z jedného routeru na iný, no útočník ho dokáže spustiť aj manuálne. Ak takýto útok opakuje, môže odhaliť aj potenciálne citlivé informácie,“ vysvetľuje Miloš Čermák, hlavný výskumník spoločnosti ESET zodpovedný za skúmanie tejto zraniteľnosti.

ESET o zraniteľnosti informoval výrobcov čipov Broadcom a Cypress, ktorí na ne vydali záplaty. Spoločnosť tiež spolupracovala s konzorciom ICASI – Industry Consortium for Advancement of Security on the Internet – aby zabezpečila, že o zraniteľnosti budú informované aj všetky dotknuté firmy, vrátane výrobcov používajúcich dané čipy do používateľských zariadení a výrobcov ďalších značiek čipov.

Podľa informácií spoločnosti ESET boli zaplátané všetky zariadenia popredných výrobcov. Používatelia by si pre tento a jemu podobné prípady mali pravidelne aktualizovať všetky svoje zariadenia, vrátane firmwaru routerov alebo Wi-Fi prístupových bodov.

Viac technických informácií o tejto zraniteľnosti nájdete v správe Kr00k – CVE-2019-15126: Serious vulnerability deep inside your Wi-Fi encryption.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať

Tipy na vianočné darčeky od HP

Spoločnosť HP aj v tomto roku prináša zoznam tipov na príťažlivé vianočné darčeky. Nechýbajú notebooky, veci pre hráčov či tlačiarne.