Intel Evo: Čo je to? V čom je veľký háčik?

  • Pri notebookoch sa stretávame s certifikáciou Intel Evo.
  • O čo ide? A prečo si pri nej treba dávať trochu pozor?
  • Čo všetko musia notebooky spĺňať na jej získanie?

Pri novších notebookoch sa môžete stretnúť s tým, že niektoré modely hrdo hlásia svoju príslušnosť ku klubu Intel Evo. O čo ale vlastne ide?

Intel Evo je zjednodušene povedané certifikácia pre notebooky, ktoré spĺňajú zoznam požadovaných parametrov zostavený spoločnosťou Intel. Nálepka Intel Evo teda má byť akousi zárukou, že pre vami stojí moderný notebook, ktorý vás nesklame.

Ide o jasný vizuálny prvok vytvorený so zámerom pomôcť zákazníkom pri rozhodovaní medzi viacerými modelmi. Hlavne takým, ktorí sa príliš neorientujú v parametroch. Okrem toho v pozadí stojí aj zámer aspoň čiastočne urýchľovať inovácie v segmente notebookov.

Intel to chce dosiahnuť tým, že podmienky pre získanie certifikácie Intel Evo bude postupne sprísňovať a výrobcovia, ktorí sa so svojimi produktom chcú dostať do “prestížneho klubu” budú musieť držať krok.

S podobnou iniciatívou to Intel skúšal už aj dávnejšie. V roku 2019 ohlásil Project Athena, a ten sa následne pretavil do súčasnej podoby pod názvom Intel Evo. Myšlienka je to celkom zaujímavá, no jej úspech v najväčšej miere závisí na tom, či zákazníci niečo podobné vôbec vnímajú a aktívne riešia.

Celé to má aj dosť veľký háčik. Za certifikáciou Intel Evo stojí Intel, takže ju získať môžu len notebooky vybavené procesormi značky Intel. Ako ale iste viete, na trhu ešte druhý veľký hráč, ktorý sa v ostatných rokoch ukázal byť skutočne silným rivalom – AMD. Nehovoria o tom ako neskutočne sa vyšvihol Apple so svojimi procesormi rodiny M.

Kvôli tomu nálepka Intel Evo nevyhnutne neznamená, že sa pozeráte na ten najlepší notebook, ktorý si môžete kúpiť. Skôr je to o tom, že ide o prémiový notebook využívajúci platformu Intel v kombinácii s takými vlastnosťami a parametrami, že s ním budete spokojní. Všeobecne sa budeme pohybovať okolo cenovky 1000€ a vyššie, preto používam termín “prémiový”. Ten ale vlastne používa aj samotný Intel…

Intel Evo

Aký je notebook s certifikáciou Intel Evo?

Ide o vyšperkovaný stroj. Nebude sa zasekávať pri bežných úlohách, batéria vydrží celý pracovný deň kancelárskej práce (aspoň 9 hodín), rýchlo sa nabíja (30 minútové nabíjanie prinesie dostatok energie na 4 hodiny práce), má veľmi tenké rámiky okolo displeja, je ľahký, dobre prenositeľný a podobne. Minimom je FHD rozlíšenie displeja, HD webkamera či kvalitné stereofónne reproduktory.

Pre získanie certifikácie Intel Evo je ešte nutné spĺňať aj množstvo ďalších špecifických požiadaviek. Zariadenie sa napríklad musí byť schopné z režimu spánku prebrať za 1 sekundu, musí obsahovať Thunderbolt 4 a minimálne Wi-Fi 6E.

Požiadavky sa postupne menia s každou generáciou projektu Intel Evo. Sú čoraz prísnejšie, respektíve čoraz konkrétnejšie. Ako príklad si môžeme uviesť požiadavku “Intelligent Collaboration”, za ktorou sa skrýva to, že zariadenie musí výborne zvládať multitasking a úplne hladko pracovať s najbežnejšími aplikáciami na spoluprácu – Microsoft Office, Zoom či Slack.

V čom majú výrobcovia úplne voľnú ruku je vyhotovenie notebooku. Veľkosť, typ klávesnice, celkové prevedenie, dizajn, porty, pomer strán displeja, farby či materiál. To všetko si môžu zvoliť podľa seba. To znamená, že nálepku od Intelu môže dostať notebook v klasickom prevedení, rovnako ako konvertibilný model typu 2v1 s dotykovou obrazovkou. S plastovým telom, aj s kovovým telom, a podobne.

Intel Evo je zárukou, že daný notebook obsahuje všetko, čo by ste očakávali od moderného stroja, a to bez akýchkoľvek kompromisov. Samozrejme, že podobné parametre nájdete aj pri modeloch bez tejto certifikácie, no tam už môže byť vysoký výkon dosiahnutý na úkor výdrže alebo nadmerných rozmerov a podobne.

Intel Evo
Stručný prehľad požiadaviek na získanie certifikácie | Foto: Intel Corporation

Na čo treba myslieť

Cieľovou skupinou sú oficiálne ľudia, ktorí notebook potrebujú neustále prenášať a vyžadujú prvotriednu spoľahlivosť. V podstate ide o záruku vynikajúceho stroja pre kancelársku prácu. Niečo ako skvelý ultrabook s prvotriednou orientáciou na produktivitu.

Napríklad hráči môžu celé Intel Evo celkom úspešne ignorovať. Tí však už z princípu budú pomerne dobre vedieť, čo vlastne od svojho nového herného stroja požadujú.

Ako som už spomínal vyššie, nálepku môžu získať len notebooky s procesormi Intel. Tú úplne najnovšiu, pre rok 2022, dostanú len tie modely, ktoré sú vybavené procesormi Intel Core 12. generácie. Po vydaní ďalšej generácie čipov sa opäť posunú aj nároky pre získanie nálepky Intel Evo, a takto to bude fungovať dokola.

Preto tu nemáme dlhodobú záruku, že daný notebook je práve aktuálne to najlepšie. Platí to nejaký ten rok, dva. Inak povedané, okrem toho, či notebook prešiel certifikáciou treba sledovať aj to, ktorou jej verziou to vlastne prešiel. Prípadne by malo stačiť zamieriť na oficiálny web Intelu, kde sa nachádza aj zoznam aktuálne certifikovaných strojov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať