Stratená batožina za 2€. Jasná garancia ako prísť o svoje peniaze

  • Sociálne siete opäť zaplavuje podvod cielený na vaše peniaze.
  • Falošné profily slovenského letiska prezentujú lukratívnu ponuku.
  • Údajná stratená batožina za dve eurá vám môže priniesť zisk.

Viete si predstaviť, že by ste si kúpili truhlicu pokladov za dve eurá, s ktorou nemôžete prerobiť, pretože už samotná “truhlica” má mnohonásobne vyššiu hodnotu? Nehovoriac o tom, že v nej môžete nájsť aj poriadne hodnotné veci ako značkové oblečenie a elektroniku? Že to znie ako poriadny nezmysel a musí za tým byť podvod? No a presne niečo také v ostatných dňoch začala ponúkať reklama na Facebooku.

Akurát nejde o truhlicu, ale o údajne stratenú batožinu, ktorú majú predávať známe slovenské letiská. Ak to doteraz nebolo zjavné, tak otvorene a na plnú hubu hovorím, že ide o jeden veľký podvod. Jediná istota pri tejto tutovej investícii je v tom, že prídete o svoje peniaze.

Podvodníci sa cez falošné profily vydávajú za bratislavské letisko M. R. Štefánika a sľubujú predaj batožiny za skutočne symbolické ceny. Aktuálne sa spomína stratená batožina za 2 €, no objaviť sa môžu aj ďalšie varianty… Meniť sa prirodzene budú aj názvy podvodných profilov. Pripomínať ale budú oficiálne letiská. Teraz je to Bratislava Airport a Bratislava Terminal A. Časom sa môže objaviť niečo iné.

Všetko si poriadne overujte

Ak by sa náhodou niekedy objavila ponuka, ktorá je uveriteľnejšia, tak si situáciu viete veľmi ľahko overiť cez priamy kontakt na predmetné letisko – telefonický kontakt. Ďalším zdrojom pre overenie informácií môže byť oficiálna webová stránka letiska, kde by podobne lukratívne ponuky asi boli uvedené.

Dobrým pravidlom vo všeobecnosti je poriadne si overiť profil na sociálnej sieti, ktorý prichádza s extrémne lákavými ponukami. Poriadne si pozrite predošlý obsah a dátum vytvorenia profilu – sekcia Informácia a následne Transparentnosť stránky. Zamierte na oficiálny web a pozrite si, aké prepojenie na sociálne siete je tu uvedené.

Kľúčovou vecou je uvedomiť si, že letisko už z podstaty nemá dôvod pristupovať k predaju zabudnutej batožiny. Tú by akurát tak malo zveriť oddeleniu strát a nálezov, ktoré by ju malo uskladniť a v ideálnom prípade sa pokúsiť vypátrať majiteľa. Na predaj stratenej batožiny nemá dôvod ani oprávnenie. A určite by stratenú batožinu nikto nepredával za dve eurá!

Ako vždy platí, že sa treba spoliehať na sedliacky rozum. Chápem, ponuka je to veľmi lákavá, zneužíva dobre známe meno, ako aj skutočnosť, že nejaká ta batožina sa pri objeme prepravy každoročne stratí. To nie je nič neuveriteľné. No to, že by ju letisko predávalo je už trochu pritiahnuté za vlasy a mali by ste spozornieť. Jasným varovným znakom by už malo byť to, že je ponúkaná stratená batožina za dve eurá. Teda extrémne nízka cena.

Podvod dorazil zo zahraničia

Podvod, ktorý sa točí okolo predaja stratenej batožiny za 2€ sa v rôznych verziách zvykne celkom pravidelne objavovať v rôznych krajinách. Ako som spomína, menia sa názvy, menia sa ceny, mení sa ponuka a forma, no hlavný zámer zostáva zachovaný – pripraviť ľudí o peniaze.

Koncom roka 2023 po slovenskom Facebooku napríklad kolovali príspevky o “naliehavom vypratávaní letiskového skladu a predaji viac ako 1000 kusov stratenej batožiny”. Inokedy sa spomína predaj stratených kufrov, ktoré čakajú na vyzdvihnutie viac ako 3 mesiace a letisko sa ich z kapacitných dôvodov potrebuje zbaviť. Sporadicky sa objavuje aj klasická taktika s vyvolávaním časovej tiesne – odpočet do konca predaja.

Príspevky sa ľudí snažia dostať na podvrhnutý web, kde majú realizovať objednávku s vyplnením osobných údajov a vykonať platbu, teda zadať údaje zo svojej karty. No a potom je vymaľované…

V dnešnej dobe je tento podvod pomerne dobre prepracovaný. Príspevky na sociálnych sieťach sprevádzajú aj desiatky pochvalných komentárov. Často s krásnymi fotkami, kde sú zachytené údajné nálezy – obálka s peniazmi, zlaté retiazky, drahá elektronika a podobne. Nechýbajú ani lajky, či zdanlivo relevantné otázky na termín doručenia alebo zmenu dodacej adresy. Aj s odpoveďami zo strany falošného profilu. Musím povedať, že je to celkom vyšperkované.

Stratená batožina, ktorá neexistuje

Na podvody so stratenou batožinou za 2€ svojho času upozorňoval aj profil Polície SR, Hoaxy a podvody – Polícia SR. Ten k veci uvádza nasledovné:

V prípade letiska ide nielen o podvod, ale aj úplný hoax. Predaj stratenej či poškodenej batožiny neexistuje. Aj v tomto prípade Vás budú kontaktovať podvodníci, aby ste im prezradili citlivé údaje.

V aktuálnom kole podvodných statusov už upozorňuje aj oficiálny profil bratislavského letiska Letisko Bratislava / Airport Bratislava. V príspevku z 8. januára 2024 píše:

Opakovane upozorňujeme na falošné facebookové stránky s názvom Bratislava Airport a Bratislava Terminal A. Letisko M. R. Štefánika v Bratislave nemá nič spoločné s uvedenými stránkami, ani informáciami a súťažami uverejnenými na týchto profiloch. Naša jediná oficiálna facebooková stránka je Letisko Bratislava / Airport Bratislava Každé jedno nahlásenie týchto falošných profilov pomôže k ich zablokovaniu. Ďakujeme!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať