Telekom upozorňuje na nový podvod. Cieli na osobné údaje

  • Tento nový “Telekom podvod” sa šíri cez SMS správy, ako aj cez e-maily.
  • Podvodníci podľa všetkého idú primárne po citlivých osobných údajoch.
  • Operátor radí na čo si dávať pozor.

Podvodníci si celkom dávajú záležať na vytváranie cielených kampaní. Takých tých, ktoré zneužívajú známe značky a do istej miery aj ich služby, respektíve zameranie. Pri prepravných spoločnostiach ako Slovenská pošta a DPD sú to známe podvodné kampane tvrdiace, že na vás čaká nejaký balíček.

Pri Microsofte je to falošná technická podpora a pri bankách zase čakajúca či zablokovaná platba. Do istej miery sú to vždy veci, ktoré sú vzhľadom na známe meno zneužívanej spoločnosti aspoň trochu uveriteľné.

DPD doručuje balíčky, takže podvodníci sa vás snažia nachytať na niečom, čo s tým súvisí. A tak sa to opakuje aj pri ďalších firmách. Inak by ste celý podvod vedeli prekuknúť omnoho rýchlejšie. Napriek tomu ale zjavne platí to, že podvodné kampane si nájdu svoje obete, a tak sa každú chvíľu objavuje niečo nové. Prípadne staršie, ale v novej podobe.

Aktuálne hlási podvod Telekom. Podvodníci v mene tohto telekomunikačného operátora začali rozposielať množstvo e-mailov a SMS správ, ktoré sa snažia zneužiť dôveru zákazníkov a pripraviť ich o citlivé osobné údaje, prípadne rovno aj o peniaze.

Podvod zameraný na zákazníkov Telekomu sa točí okolo údajného objednania eSIM karty. Text sa nesie v duchu “Pre vaše pripojenie bola objednaná E-SIM karta.” alebo “Vo vašej zákazníckej oblasti bola objednaná eSIM karta”.

Celý tento proces objednávky má potenciálna obeť buď potvrdiť alebo zrušiť prostredníctvom odkazu, ktorý reálne smeruje na podvrhnutú webovú stránku. Telekom uvádza:

Zákazníci sa mohli a naďalej sa môžu stretnúť s podvodnou komunikáciou tváriacou sa ako od spoločnosti Slovak Telekom, ktorá ich informuje, že si objednali eSIM kartu. Pre potvrdenie alebo zrušenie tejto objednávky musia kliknúť na odkaz v tele e-mailu alebo SMS správy, ktorá im bola doručená.

Na tento podvod Telekom reaguje jednak vyššie uvedením varovaním, no súčasne situáciu monitoruje a podniká interné kroky k čo najrýchlejšiemu prešetreniu a obmedzeniu ďalšieho šírenia.

Telekom vyzýva všetkých zákazníkov, aby v žiadnom prípade neklikali na uvedený odkaz a nevypĺňali osobné či akékoľvek iné citlivé údaje, čím by sa mohli vystaviť prípadnému zneužitiu.

Telekom radí ako podvod odhaliť

Operátor zverejnil aj niekoľko základných rád, ktoré môžu byť pomocníkom pre odhalenie podvodu.

Oficiálna komunikácia zo strany Telekom, ktorá sa týka potvrdenia eSIM, neobsahuje nasledovne informácie, ktoré práve útočníci žiadajú od zákazníkov:

  • V SMS odoslaných na zákazníka spojených s eSIM, Slovak Telekom nikdy neposiela link pre zadávanie údajov.
  • E-maily odoslané na zákazníka spojené s eSIM neobsahujú tlačidlo „Zrušiť objednávku“.
  • Slovak Telekom od zákazníkov nevyžaduje pomocou SMS alebo e-mailu údaje o ich SIM karte v podobe poskytnutia údajov o sériovom čísle ICCID alebo SN.

V prípade, že sa niektorí zákazníci stali obeťou uvedeného podvodu, majú urýchlene kontaktovať bezplatnú Zákaznícku linku Telekom 0800 123 456 alebo navštíviť najbližšie Telekom Centrum.

Pár varovných znakov

Tento nový “Telekom podvod” sa šíri cez SMS správy, ako aj cez e-maily. Zo zverejnených príkladov sa dá celkom dobre vidieť, že niečo na tom nesedí už na prvý pohľad. V prípade SMSky by pomyselným červeným výkričníkom mala byť priložená webová adresa, ktorá jednoducho nie je oficiálnym webom Telekomu.

Ďalšou vecou je to, že ak ste si žiadnu službu neobjednávali a príde vám podobná správa, tak by ste si to mali overiť cez oficiálnu zákaznícku linku. Nie cez nejaký priložený odkaz. V dnešnej dobe by to už malo byť samozrejmosťou.

Podvrhnutá webová stránka už bohužiaľ nefunguje, takže si neviem pozrieť do akej miery je tento podvod prepracovaný. Zo zverejnenej ukážky podvodného e-mailu ale vidno pomerne kostrbatú gramatiku (zákaznícka oblasť, pôvodca objednávky), ako aj francúzsky text v pätičke mailu. Ďalším varovným znakom by mohla byť e-mailová adresa odosielateľa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať