Windows 10 Hero

Ako vo Windows 10 odinštalovať aplikácie?

Aplikácie, ktoré nepoužívame je dobré odinštalovať. Zbytočne len zaberajú miesto a niekedy si dokonca zvyknú ukrajovať aj z ďalších hardvérových prostriedkov nášho zariadenia. Napríklad vtedy, ak sa spúšťajú na pozadí alebo zvyknú automaticky aktualizovať.

Vo Windows 10 existuje niekoľko rôznych spôsobov ako aplikáciu odinštalovať. Využiť je možné prakticky ktorýkoľvek z nich, hoci v závislosti od typu programu sa efektívnosť tej či onej metódy môže líšiť.

Väčšinou nás aj samotný Windows 10 dokáže presmerovať to správne miesto. Odinštalovanie aplikácie preto nie je ničím komplikovaným.

Odinštalovanie aplikácie cez ponuku Štart

Asi najrýchlejšou metódou je odinštalovanie aplikácie cez ponuku Štart. To sa hodí najmä v prípade aplikácií, ktoré sú štandardnou súčasťou systému alebo boli nainštalované z digitálneho obchodu Microsoft Store.

Stačí otvoriť ponuku Štart, nájsť ikonu predmetnej aplikácie, kliknúť na ňu pravým tlačidlom myši a z ponuky vybrať “Odinštalovať”.

Dôjde k zobrazeniu upozornenia, kde proces odinštalovania potvrdíme opätovným kliknutím na tlačidlo “Odinštalovať”. Aplikácia sa v tichosti odinštaluje. Nie je potrebné vykonávať žiadnu dodatočnú akciu.

Ak aplikácia bola nainštalovaná klasickým spôsobom cez inštalátor, tak po kliknutí na tlačidlo “Odinštalovať” systém otvorí ponuku “Programy a súčasti”.

V zozname nainštalovaných aplikácií je potom potrebné nájsť tu požadovanú a kliknúť na tlačidlo “Odinštalovať”. Proces prebehne cez tradičného sprievodcu.

Odinštalovanie aplikácie cez systémové nastavenia

Ďalšou možnosťou je odinštalovanie programov cez systémové nastavenia. Podobne ako v staršom rozhraní “Programy a súčasti”, aj tu nájdeme zoznam všetkého, čo máme v zariadení nainštalované. Stačí len označiť a kliknúť na tlačidlo “Odinštalovať”.

Aplikácie je v zozname možné usporiadať podľa názvu, veľkosti či dátumu inštalácie. Okrem toho je dostupné filtrovanie podľa diskovej jednotky (C:, D:…) a nájdeme tu aj možnosť pre ručne vyhľadávanie podľa názvu.

  • Klávesovou skratkou Win + I otvoríme ponuku “Nastavenia”.
  • Klikneme na ikonu “Aplikácie”.
  • Dostaneme sa do sekcie “Aplikácie a súčasti”.
  • Nájdeme a označíme aplikáciu, ktorú chceme odstrániť”.
  • Klikneme na tlačidlo “Odinštalovať”.
  • Podľa potreby proces potvrdíme alebo postupujeme podľa pokynov spriedovcu.

Do tej iste sekcie “Aplikácie a súčasti” sa dá rýchlo dostať aj cez klávesovú skratku Win + X, kde v zozname možností klikneme na “Aplikácie a funkcie”.

Odinštalovanie aplikácií cez Ovládací panel

Do tretice je tu možnosť programy odinštalovať cez vyššie spomínanú sekciu “Programy a súčasti”, ktorú si otvoríme priamo cez Ovládací panel. Ide o staršiu sekciu, ktorú poznáme z čias Windows 7 a Windows 8. Nateraz je prítomná aj vo Windows 10.

  • Cez ponuku Štart vyhľadáme a otvoríme “ovládací panel”.
  • Pod ikonou “Programy” klikneme na odkaz “Odinštalovať program”.
  • Okamžite sa dostaneme do sekcie “Odinštalovanie alebo zmena programu”.
  • V zozname nájdeme vec, ktorú chceme odinštalovať. Označíme ju a klikneme na tlačidlo “Odinštalovať”.

Aj v tomto prípade si zoznam môžeme zoradiť podľa názvu, vydavateľa, dátumu inštalácie, veľkosti či dokonca číselného označenia verzie.

Drobnou nevýhodou tejto sekcie je to, že tu nenájdeme obsah nainštalovaný z digitálneho obchodu Microsoft Store. Ako som spomínal, tieto aplikácie sa dajú odstrániť cez ponuku Štart alebo systémové nastavenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať