Ako aktualizovať Android na smartfóne či tablete?

Rovnako ako v prípade operačných systémov pre počítače, aj pri Androide je dôležité pravidelne inštalovať aktualizácie. Platia tú rovnaké základy. 

Softvérové aktualizácie pre Android opravujú chyby a nedostatky, plátajú bezpečnostné diery a niekedy aj prinášajú rôzne vylepšenia či nové funkcie. 

Najčastejšie sa na smartfónoch síce stretávame s bezpečnostnými záplatami, ktoré odstraňujú možné zraniteľnosti, no občas sa dočkáme aj nových funkcií. Typicky ide o aktualizácie, ktorá prinášajú novú verziu grafickej nadstavby alebo rovno novú verziu Androidu.

Pravidelná inštalácia aktualizácií pre Android sa odporúča hlavne z bezpečnostných dôvodov. Nikto z nás sa nechce stať možnou obeťou kyberkriminálnikov a riskovať svoje dáta či peniaze.

Android je pritom veľmi populárnym systémom a nedá sa čudovať tomu, že sa naň podvodníci radi zameriavajú. Preto treba dodržiavať bezpečnostné základy a inštalovať opravné aktualizácie. Okrem toho budete mať istotu, že vášmu smartfónu nechýba žiadna dôležitá funkcia.

Nebudú prichádzať večne

Systémové aktualizácie pre Android sú bezplatné a ich inštalácia je veľmi jednoduchá. Treba však počítať s tým, že softvérová podpora má svoj životný cyklus a nebude trvať večne. 

Výrobcovia pre svoje smartfóny zvyknú aktualizácie vydávať typicky počas 2 až 3 rokov od ich uvedenia na trh. Niekedy to môže byť dlhšie, pri lacnejších modeloch zase skôr kratšie. V každom prípade, každá aktualizácia určite poteší.

Bezpečnostné záplaty pre Android zvyknú prichádzať každý mesiac a veľké systémové aktualizácie, teda nové verzie systému Android, vychádzajú raz ročne. Opäť to nemusí byť pravidlom a závisí to od prístupu výrobcu. 

To, kedy a či vôbec aktualizácia dorazí ovplyvňuje viacero faktorov. V základe je to dĺžka softvérovej podpory, cenová kategória daného modelu, prístup výrobcu, zapojenie mobilných operátorov, používanie grafickej nadstavby a tak ďalej.

Napríklad prémiový smartfón s čistým Androidom, ktorý nebol kúpený cez operátora dostane aktualizáciu medzi prvými. Prečo? Lebo ide o drahý model, ktorému výrobca venuje pozornosť. Lebo používa čistý Android, takže tam netreba vykonávať žiadne dodatočné úpravy. A do tretice, lebo nie je z ponuky operátora, ktorý si musí aktualizáciu ešte dodatočne prispôsobiť a otestovať.

Zovšeobecňujem, ale tak základu snáď rozumiete. Drahšie smartfóny sa tešia lepšej a dlhšej podpore, než tie na opačnom konci spektra. Podobne to celé funguje aj v prípade tabletov.

Kým vám aktualizácie prichádzajú, tak buďte radi a inštalujte ich. Zlepšíte tak bezpečnosť svojho zariadenia a neunikne vám žiadna nová funkcia. 

Ako ručne aktualizovať Android na mobile alebo tablete?

Dnes to už v drvivej väčšine prípadov funguje tak, že Android vás na dostupnosť novej aktualizácie upozorní cez takzvanú notifikáciu. Proste sa zobrazí informácia, že dostupná je nová aktualizácia a môžete si naplánovať alebo spustiť jej stiahnutie.

Ak netrpezlivo čakáte na príchod novej verzie či bezpečnostnej záplaty, okamžitú dostupnosť si môžete overiť vždy cez systémové nastavenia Androidu. Je to veľmi jednoduché, no mierne sa to môže líšiť podľa konkrétneho modelu. Názvy môžu byť odlišné, princíp je rovnaký.

  • Otvoríme systémovú aplikáciu Nastavenia.
  • Tu nájdeme sekciu Systém/Systémové aktualizácie alebo sekciu O telefóne/Verzia systému Android a podobne. Pomôcť si môžete cez vyhľadávanie,
  • Keď nájdeme požadovanú sekciu, tak v nej klikneme na tlačidlo “Skontrolovať aktualizácie”.
  • Systém overí, či je niečo dostupné na stiahnutie. Ak áno, tak sa rovno môžeme pustiť do sťahovania a inštalácie.
  • Prakticky totožne to funguje na smartfónoch aj tabletoch.

Ešte pripomeniem, že aktualizácie je dobré sťahovať cez Wi-Fi, aby sme si zbytočne nemíňali dáta. Druhým odporúčaním je nabitie batérie aspoň na 50%, aby sme mali istotu, že inštalácia prebehne hladko a smartfón sa napríklad náhle nevypne. Ešte je dobré skontrolovať, či máte dostatok voľného miesta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať