Ako zistiť či mám 32-bitový alebo 64-bitový Windows?

To či máte na svojom počítači nainštalovanú 32-bitovú alebo 64-bitovú verziu operačného systému zistíte vo Windows 10 veľmi jednoducho. Stačí na to len niekoľko rýchlych krokov.

Najrýchlejšie bude zamieriť do systémových nastavení, kam sa dostanete klávesovou skratkou Win + I. Následne kliknite na ikonu “Systém”, a potom v ponuke na ľavej strane zvoľte “Informácie”.

V prehľade “Špecifikácie zariadenia” nájdete informáciu, ktorú hľadáte. Konkrétne je uvedená v riadku “Typ systému:”, kde bude uvedené buď 32-bitový operačný systém alebo 64-bitový operačný systém.

Okrem toho sa tu dozviete aj to, či máte procesor, ktorý umožňuje používanie 64-bitovej verzie Windows 10. Dostať sa tak môžete do situácie, že hoci hardvérová výbava vášho zariadenia podporuje 64-bitový operačný systém, nainštalovanú máte len 32-bitovú verziu.

V takom prípade je dobré zvážiť, či by sa neoplatil prechod na 64-bitovú verziu. Táto možnosť je dostupná a spraviť sa to dá bezplatne, hoci celý proces vyžaduje dosť veľa práce. Venovať sa tomu bude v samostatnom článku.

Overenie verzie Windows 7 a Windows 8

Na záver len dodám, že overenie aktuálne nainštalovanej verzie operačného systému Windows sa vykonáva takmer rovnako aj v starších verziách.

V prípade Windows 7 aj Windows 8 stačí zamieriť do Ovládacieho panela, kde otvoríte ponuku “Systém”. Základný popis bude obsahovať položku “Typ systému”, kde nájdete túto informáciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Mohlo by zaujať

Ako zmeniť heslo na Gmail?

Občasná zmena hesla určite príde vhod. Aj keď je jasné, že sa do toho nebudete príliš hrnúť, veď ste si ledva zvykli na to súčasné...