Ako zistiť či mám 32-bitový alebo 64-bitový Windows?

To či máte na svojom počítači nainštalovanú 32-bitovú alebo 64-bitovú verziu operačného systému zistíte vo Windows 10 veľmi jednoducho. Stačí na to len niekoľko rýchlych krokov.

Najrýchlejšie bude zamieriť do systémových nastavení, kam sa dostanete klávesovou skratkou Win + I. Následne kliknite na ikonu “Systém”, a potom v ponuke na ľavej strane zvoľte “Informácie”.

V prehľade “Špecifikácie zariadenia” nájdete informáciu, ktorú hľadáte. Konkrétne je uvedená v riadku “Typ systému:”, kde bude uvedené buď 32-bitový operačný systém alebo 64-bitový operačný systém.

Okrem toho sa tu dozviete aj to, či máte procesor, ktorý umožňuje používanie 64-bitovej verzie Windows 10. Dostať sa tak môžete do situácie, že hoci hardvérová výbava vášho zariadenia podporuje 64-bitový operačný systém, nainštalovanú máte len 32-bitovú verziu.

V takom prípade je dobré zvážiť, či by sa neoplatil prechod na 64-bitovú verziu. Táto možnosť je dostupná a spraviť sa to dá bezplatne, hoci celý proces vyžaduje dosť veľa práce. Venovať sa tomu bude v samostatnom článku.

Overenie verzie Windows 7 a Windows 8

Na záver len dodám, že overenie aktuálne nainštalovanej verzie operačného systému Windows sa vykonáva takmer rovnako aj v starších verziách.

V prípade Windows 7 aj Windows 8 stačí zamieriť do Ovládacieho panela, kde otvoríte ponuku “Systém”. Základný popis bude obsahovať položku “Typ systému”, kde nájdete túto informáciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať