Nákup v Google Store zo Slovenska. Aké sú vlastne možnosti?

  • Rovnako ako Apple, aj Google predáva vlastné zariadenia.
  • Smartfóny, smart hodinky, tablet, Chromecast a rôzne príslušenstvo.
  • Nákup zo Slovenska sa poriadne uľahčil v roku 2024.

Podobne ako Apple, aj Google má svoju sieť kamenných predajní známych ako Google Store. Na rozdiel od predajní nahryznutého jabĺčka síce nie sú až také známe, no základný princíp majú rovnaký. Slúžia na predaj zariadení. V prípade Google Store v ponuke nájdeme hardvér pod značkou Pixel, kde ako najznámejší produkt vyčnievajú smartfóny Google Pixel.

Okrem klasických smartfónov Pixel ale v ponuke Google Store môžeme nájsť aj ďalšie zaujímavé produkty. Aktuálne je to napríklad skladací smartfón Pixel Fold, slúchadlá Pixel Buds Pro, tablet Pixel Tablet či smart hodinky Google Pixel Watch. Jednoducho všetky nosné zariadenia, ktoré vyrába Google.

Tieto produkty, hlavne smartfóny Pixel, sa tešia pozornosti aj zo strany Slovákov. Typicky sú dostupné so skvelým pomerom cena/výkon, obsahujú Android v najčistejšej možnej podobe, dostávajú špičkovú softvérovú podporu (rýchle a dlhodobé aktualizácie) a celkovo sa radia medzi vynikajúce smartfóny. Obchod Google Store sporadicky ponúka aj skvelé akcie, kedy sa zariadenia dajú kúpiť vo výraznej zľave.

Nedá sa preto čudovať, že hľadáme možnosti ako na Slovensku nakupovať z Google Store. Ono to totiž má veľký háčik. Na Slovensku nemáme žiaden Google Store Slovakia a hoci zahraničné pobočky prijímajú platby kartami vydanými na Slovensku, nestačí to. Google sa poriadne poistil.

Dostať sa do online ponuky Google Store pre rôzne krajiny nie je problém. S nákupom je to horšie.

Nákup z Google Store a Slovensko

Tovar z lokálnych predajní pri online nákupe doručuje len na adresu v danej krajine. To znamená, že ak zamierite na stránku nemeckého Google Store, tak pre dokončenie objednávky potrebujete dodaciu a fakturačnú adresu v Nemecku. Rovnako to funguje v každej krajine. A to je samozrejme problém. Online nákup v Google Store zo Slovenska neprejde. Aké sú teda možnosti ak chceme kúpiť nový Google Pixel?

  • Je tu možnosť vycestovať do najbližšieho Google Store a požadované zariadenie zakúpiť priamo na mieste. Niečo miniete na cestovanie, no ak plánujete výlet alebo pracovnú cestu, tak sa to dá skombinovať s návštevou kamennej predajne.
  • Môžeme poprosiť niektorého známeho, ktorý žije v krajine, kde má Google Store zastúpenie. Ak niekoho takého poznáte, je ochotný a spoľahlivý.
  • Môžeme využiť firmy, ktoré majú celý svoj biznis postavený na tom, že prijímajú, odosielajú a preposielajú zásielky. Napríklad pre Nemecko je to služba zNemecka.eu. V tomto prípade treba počítať s tým, že za dopravu si trošku priplatíte – platíte za príjem na zberné miesto v Nemecku a extra platíte ešte za preposlanie na vašu adresu v SR cez Packetu alebo DPD. Cenník je nastavený podľa hmotnosti zásielky, čo pri tablete či smartfóne nie je až také hrozné – do 2 kg v ideálnom prípade vychádza služba na 55 + 130 Kč, teda cca 8 €. Každú takúto službu si ale poriadne preklepnite (recenzie, história, komentáre na soc. sieťach). Bacha aj na prípadné reklamácie či servis, ktoré sa môžu poriadne predražiť kvôli doprave.
  • Ďalšou možnosťou ako sa dostať k produktom Google Pixel je nákup cez slovenské e-shopy. Možno budete čakať trošku dlhšie na dostupnosť a zaplatíte o niečo vyššiu cenu, no odpadajú vám všetky starosti a hlavne viete veľmi pohodlne riešiť prípadné reklamácie. Zariadenia Pixel sa dajú nájsť v ponuke veľkých hráčov ako je Alza, no napríklad Google Pixel Watch LTE mal v ponuke aj Kaufland! Trošku ma to prekvapilo, no keďže ide o nemecký reťazec, tak to asi dáva celkom zmysel.
Preposlanie zásielky z Nemecka na Slovensko – cenník služby zNemecka.eu.

Veľká zmena v roku 2024. Google Store je teraz aj na Slovensku

Obrovskú zmenu priniesol rok 2024, kedy boli na trh uvedené nové telefóny Pixel 9 Pro XL, Pixel 9 Pro a Pixel 9 s Gemini. Priamo vo vyhľadávači Google sa začala objavovať informácia, že “Google Store je teraz aj na Slovensku”. Znie to fajn, no nie je to tak úplne pravda.

Otvorená nebola žiadna oficiálna kamenná pobočka pre našu krajinu. Lokalizovaná online stránka je len miesto, kde si môžeme v slovenčine prehliadať informácie o produktoch. Reálne sa stalo to, že Google nadviazal spoluprácu s veľkými predajňami elektroniky, ktorí sa stali autorizovanými predajcami jeho vybraných produktov. Konkrétne ide o trojicu predajcov Alza, Datart a O2.

A keďže Datart od 1. septembra 2024 prechádza kompletne pod NAY, tak je vysoko pravdepodobné, že práve NAY bude od predmetného dátumu tretím predajcom, u ktorého nájdeme smartfóny Google Pixel či slúchadlá Google Pixel Buds.

Celkovo ide o vynikajúcu správu. Spustenie oficiálneho predaja na Slovensku vlastne ukončuje doterajšiu éru takzvaných šedých dovozov, kedy sa človek vedel len veľmi komplikovane dostať k skvelých zariadeniam série Pixel.

Doplnené: Tlačová správa k príležitosti oficiálneho vstupu produktov Google Pixel priamo uvádza, že exkluzívnymi partnermi sú O2 Slovakia, Alza.sk, DATART a NAY. Oproti webovej stránke sa tu už spomína aj štvrté meno – NAY. Takže pôjde presne o taký scenár, ako som naznačil. Po tom, čo 1.9.2024 skončí Datart a všetky jeho aktivity prejdú pod NAY, Google bude mať na Slovensku troch predajcov.

Je však možné, že postupom času sa to bude rozširovať. Jedným z možných scenárov je, že produkty, prinajmenšom smartfóny Pixel, do svojej ponuky zaradia operátori. Veď O2 sa do toho pustilo, preto by sa rovnakou cestou bez väčších problémov snáď mohli vydať aj konkurenti.

Dodám, že Google na slovenský trh oficiálne uviedol len vybrané produkty, nie úplne celé portfólio. Konkrétne vymenúva sériu smartfónov Pixel 9, smart hodinky Pixel Watch 3 a slúchadlá Pixel Buds Pro 2.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať