- Rovnako ako Apple, aj Google predáva vlastné zariadenia.
- Smartfóny, smart hodinky, tablet, Chromecast a rôzne príslušenstvo.
- Nákup zo Slovenska je komplikovaný, no nie nemožný!
Podobne ako Apple, aj Google má svoju sieť kamenných predajní známych ako Google Store. Na rozdiel od predajní nahryznutého jabĺčka síce nie sú až také známe, no základný princíp majú rovnaký. Slúžia na predaj zariadení. V prípade Google Store v ponuke nájdeme hardvér pod značkou Pixel, kde ako najznámejší produkt vyčnievajú smartfóny Google Pixel.
Okrem klasických smartfónov Pixel ale v ponuke Google Store môžeme nájsť aj ďalšie zaujímavé produkty. Aktuálne je to napríklad skladací smartfón Pixel Fold, slúchadlá Pixel Buds Pro, tablet Pixel Tablet či smart hodinky Google Pixel Watch. Jednoducho všetky nosné zariadenia, ktoré vyrába Google.
Tieto produkty, hlavne smartfóny Pixel, sa tešia pozornosti aj zo strany Slovákov. Typicky sú dostupné so skvelým pomerom cena/výkon, obsahujú Android v najčistejšej možnej podobe, dostávajú špičkovú softvérovú podporu (rýchle a dlhodobé aktualizácie) a celkovo sa radia medzi vynikajúce smartfóny. Obchod Google Store sporadicky ponúka aj skvelé akcie, kedy sa zariadenia dajú kúpiť vo výraznej zľave.
Nedá sa preto čudovať, že hľadáme možnosti ako na Slovensku nakupovať z Google Store. Ono to totiž má veľký háčik. Na Slovensku nemáme žiaden Google Store Slovakia a hoci zahraničné pobočky prijímajú platby kartami vydanými na Slovensku, nestačí to. Google sa poriadne poistil.
Nákup z Google Store a Slovensko
Tovar z lokálnych predajní pri online nákupe doručuje len na adresu v danej krajine. To znamená, že ak zamierite na stránku nemeckého Google Store, tak pre dokončenie objednávky potrebujete dodaciu a fakturačnú adresu v Nemecku. Rovnako to funguje v každej krajine. A to je samozrejme problém. Online nákup v Google Store zo Slovenska neprejde. Aké sú teda možnosti ak chceme kúpiť nový Google Pixel?
- Je tu možnosť vycestovať do najbližšieho Google Store a požadované zariadenie zakúpiť priamo na mieste. Niečo miniete na cestovanie, no ak plánujete výlet alebo pracovnú cestu, tak sa to dá skombinovať s návštevou kamennej predajne.
- Môžeme poprosiť niektorého známeho, ktorý žije v krajine, kde má Google Store zastúpenie. Ak niekoho takého poznáte, je ochotný a spoľahlivý.
- Môžeme využiť firmy, ktoré majú celý svoj biznis postavený na tom, že prijímajú, odosielajú a preposielajú zásielky. Napríklad pre Nemecko je to služba zNemecka.eu. V tomto prípade treba počítať s tým, že za dopravu si trošku priplatíte – platíte za príjem na zberné miesto v Nemecku a extra platíte ešte za preposlanie na vašu adresu v SR cez Packetu alebo DPD. Cenník je nastavený podľa hmotnosti zásielky, čo pri tablete či smartfóne nie je až také hrozné – do 2 kg v ideálnom prípade vychádza služba na 55 + 130 Kč, teda cca 8 €. Každú takúto službu si ale poriadne preklepnite (recenzie, história, komentáre na soc. sieťach). Bacha aj na prípadné reklamácie či servis, ktoré sa môžu poriadne predražiť kvôli doprave.
- No a poslednou možnosťou ako sa dostať k produktom Google Pixel je nákup cez slovenské e-shopy. Možno budete čakať trošku dlhšie na dostupnosť a zaplatíte o niečo vyššiu cenu, no odpadajú vám všetky starosti a hlavne viete veľmi pohodlne riešiť prípadné reklamácie. Zariadenia Pixel sa dajú nájsť v ponuke veľkých hráčov ako je Alza, no napríklad Google Pixel Watch LTE mal v ponuke aj Kaufland! Trošku ma to prekvapilo, no keďže ide o nemecký reťazec, tak to asi dáva celkom zmysel.
Toto sú základné možnosti, ktoré sú dostupné do času, kým sa nedočkáme otvorenia Google Store Slovakia. Priamy nákup je stále nemožný, no aspoň tu už nie sú žiadne obmedzenia platobných kariet či prístupu do ponuky online obchodu.
To, či sa chystá nejaký Google Store pre Slovensko netuším, ale osobne si myslím, že zatiaľ nebudeme až natoľko zaujímavým trhom, aby sa to stalo realitou. Na záver dodám už len toľko, že v prípade obchodov Microsoft Store je situácia omnoho lepšia a produkty Surface majú dokonca aj oficiálnu distribúciu.