ProArt StudioBook Pro X

ProArt StudioBook Pro X – beštia pre kreatívcov z dielne ASUS

ASUS na slovenskom trhu začal s predajom nových notebookov radu ProArt StudioBook – ProArt StudioBook Pro X a ProArt StudioBook 15. Tie sú navrhnuté pre grafických profesionálov, digitálnych umelcov, animátorov, architektov a programátorov.

V krátkosti sa pozrieme práve na ProArt StudioBook Pro X, pretože ten má predstavovať klenot v ponuke ASUSu.

ProArt StudioBook Pro X: Prvý Quadro notebook s druhým displejom

Tvorcovia obsahu predstavujú rozmanitú komunitu používateľov a túto rozmanitosť podporujú aj notebooky radu ProArt StudioBook. Navrhnuté sú tak, aby pomohli tvorcom obsahu využiť naplno ich potenciál.

ProArt StudioBook Pro X prináša extrémny výkon, takže používatelia môžu editovať alebo renderovať viacvrstvové súbory pomocou grafickej karty NVIDIA Quadro RTX 5000 a procesora Intel Xeon 9. generácie alebo Intel Core i7 – oba sú navrhnuté pre komplexné počítačové výpočty a aplikácie.

Certifikácia ISV zabezpečuje optimalizovanú stabilitu a výkon v profesionálnych aplikáciách. ProArt StudioBook Pro X je podľa vyjadrenia výrobcu navrhnutý tak, aby nemusel obmedzovať výkon procesora alebo grafickej karty v záťaži.

Pravdepodobne tu teda nájdeme prepracovaný systém chladenia, pretože nič iné mi nedáva v tomto ohľade zmysel – ak vždy ponúka maximálny výkon, tak komponenty musia dosahovať prijateľné teploty, čo pri náročných aplikáciách, aké sa v súvislosti s “kreatívnym vyžitím” spomínajú, určite nie je jednoduchou záležitosťou. Zostáva len dúfať, že nejde iba o prostú marketingovú formulku. To samozrejme ukážu odborné testy.

ProArt StudioBook Pro X

ProArt StudioBook Pro X má mať kompaktné šasi a rozmery notebooku sú vďaka tomu porovnateľné s mnohými 15‑palcovými modelmi, vďaka čomu sa má jednoducho prenášať. Napriek tomu obsahuje 17-palcový displej PANTONE Validated NanoEdge displej s tenkými rámikmi po štyroch stranách a 97% pokrytím farebného priestoru DCI-P3. Skvelý vizuálny zážitok má zabezpečovať aj 92% podiel obrazovky k telu a pomer strán 16:10.

Všestrannú konektivitu a rýchle prenosové rýchlosti zabezpečujú Thunderbolt 3 porty a Wi-Fi 6 (802.11ax). “RAID 0 umožňuje najrýchlejšie prenosové rýchlosti úložiska, ktoré dosahujú až 6 GB/s v porovnaní so 4 GB/s v prípade tradičných SSD úložísk” – v tomto prípade mám silné podozrenie, že sa pohybujeme v divoko teoretickej oblasti. V každom prípade, siahnuť bude možné až po 4 TB úložisku typu PCIe NVMe Gen 3 x4 SSD x 2 a 128 GB operačnej pamäte.

ProArt StudioBook Pro X je takisto prvým modelom tejto série s funkciou ScreenPad 2.0. Stručne povedané, touchpad je možné používať aj ako malinkú dotykovú obrazovku, napríklad pre rýchlejší prístup k rôznym funkciám v aktuálne používanej aplikácii.

ASUS to prezentuje ako “interaktívny displej, ktorý ponúka intuitívne používateľské rozhranie pre rýchlejšiu a pohodlnejšiu prácu”. Je to rozhodne zaujímavá vec, no ako každý netradičný a nový prvok, aj ScreenPad vyžaduje trochu cviku, kým s tým človek dokáže efektívne pracovať.

ProArt StudioBook Pro X

Špecifikácie

Nakoľko ide o notebook určený pre profesionálne využitie, siahnuť sa dá po skutočne výkonnej konfigurácii. Stropom je neskutočná beštia, no to sa samozrejme odrazí aj na cene, ktorá sa pri TOP konfigurácii bude pohybovať asi niekde okolo 6000 až 7000€. Základ začína cca 3000€. Odrážam sa od toho, čo som našiel v ponuke e-shopov.

Model ProArt StudioBook Pro X (W730G5T)
ProcesorIntel Xeon E-2276M alebo Intel Core i7-9750H
RAMaž do 128GB DDR4 2666MHz (SO-DIMM x 4, ECC)
Grafická kartaNVIDIA Quadro RTX 5000 16GB GDDR6 VRAM
Obrazovka17” LED-backlit WUXGA (1920 x 1200) NanoEdge display, 300 nits
1000:1, 16:10, 97% DCI-P3 color gamut, 8-bit color
3.8 mm rámiky, 92% screen-to-body ratio
PANTONE Validated
Úložiskoaž do 4 TB (PCIe NVMe Gen 3 x4 SSD x 2)
Sieťový adaptérDual-band 2×2 Wi-Fi 6, Bluetooth 5
Batéria95Wh
Porty2 x Thunderbolt 3 USB-C s podporou Display Port 1.4 (až do 40Gbps)
3 x USB 3.1 Gen 2 Type-A (až do 10Gbps)
1 x HDMI 2.0
1 x SD 4.0 / UHS-II čítačka kariet (312MB/s)
1 x Audio jack (kombinovaný)
1 x RJ45 LAN jack
1 x Kensington lock
Ďalšia výbavaScreenPad 2.0 (5.65” FHD+ (2160 x 1080) Super IPS)
Zvuk od Harman Kardon
HD webkamera
Rozmery38,2 x 26,5 x 2,82 cm
Váha2,5 kg

Cena a dostupnosť

ASUS ProArt StudioBook Pro X (W730) je v predaji na Slovensku za cenu od 2929 €.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať