Ako stlmiť alebo znížiť hlasitosť konkrétneho programu vo Windows 10?

Úprava hlasitosti je jedným zo základných úkonov, ktoré môžeme vykonávať pri práci s počítačom. Často to príde vhod hlavne v prípade notebookov a tabletov. Softvérová regulácia hlasitosti tu má jednoducho omnoho väčší zmysel ako v prípade stolového počítača – tam si zvuk upravujeme skôr cez pripojené reproduktory a slúchadlá.

Softvérovo, teda priamo v operačnom systéme Windows 10, si úroveň hlasitosti môžeme upravovať cez systémové nastavenia v sekcii Systém -> Zvuk, cez takzvané multimediálne klávesy (klávesnica), prípadne cez ikonu na paneli úloh umiestnenú v takzvanej notifikačnej oblasti vedľa hodín.

Takáto základná úprava hlasitosti však prebieha na globálnej úrovni – naprieč celým systémom. Existujú však situácie, kedy by sme chceli úplne stlmiť, prípadne výrazne znížiť hlasitosť len pre konkrétne aplikácie. V takýchto prípadoch síce väčšinou môžeme nastavenia zvuku pre konkrétnu aplikáciu či hru nájsť priamo v jej nastaveniach, no niekedy je takáto možnosť poriadne zašitá, prípadne ju vôbec nevieme nájsť.

Pri presnej úprave hlasitosti pomôže Zmiešavač zvuku

Namiesto toho, aby sme museli stlmiť zvuk naprieč celým systémom alebo pristúpiť k inštalácii aplikácií tretích strán, úpravu hlasitosti pre konkrétne aplikácie dokážeme vybaviť aj priamo v ponuke systému Windows 10. Cez rozšírené nastavenia zvuku, takzvaný “Zmiešavač zvuku”.

Keď máme aplikáciu spustenú a chceme jej ubrať, pridať alebo stlmiť hlasitosť, stačí kliknúť pravým tlačidlom myši na ikonu reproduktoru v oznamovacej hlasitosti panela úloh a vybrať možnosť “Otvoriť zmiešavač hlasitosti”. Zobrazí sa nové okno s prehľadom otvorených aplikácií, ktoré vydávajú zvuk a s možnosťou pre správu ich hlasitosti.

Ak takéto úpravy potrebujete robiť často alebo len chcete posunúť nastavenia zvuku vo Windows 10 o úroveň vyššie, odporúčam siahnuť po šikovnej aplikácii EarTrumpet.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať