Ako vo VLC vytvoriť snímku z prehrávaného videa?

Multimediálny prehrávač VLC patrí medzi obľúbené programy množstva používateľov. Právom. Dostupný je bezplatne, jednoducho sa používa, no pritom podporuje neskutočný rozsah video kodekov a ponúka široký zástup rôznych funkcií i vychytávok.

Jednou z tých jednoduchších, no občas využiteľných je možnosť vytvárať snímky obrazovky, respektívne, lepšie povedané, snímky z aktuálne prehrávaného videa. Ak napríklad vo svojom obľúbenom filme narazíte na chybu, zaujímavý predmet či easter egg, a chcete sa podeliť so svetom či priateľmi, vytvorenie “screenshotu” danej scény príde vhod.

Rovnako tak to môže byť praktické pri inštruktážnych videách alebo v prípade študentov, aj pri prednáškach. Z potrebnej časti videa spravíte obrázky a pošlete ich tam, kam treba. Toľko k základným nápadom, kedy je vytváranie snímok z videí užitočné.

V prípade prehrávača VLC sa snímky z prehrávaného videa dajú vytvárať dvomi spôsobmi. Tým úplne najjednoduchším a súčasne najpraktickejším je klávesová skratka Shift + S. Druhou možnosťou je ručné kliknutie na tlačidlo “Vytvoriť snímku”, ktoré sa nachádza v hlavnej ponuke pod záložkou “Video”.

Prvá metóda je podstatne rýchlejšia, preto sa dá prakticky použiť aj bez toho, aby sme museli pozastaviť prehrávanie videa. Druhá možnosť, tlačidlo “Vytvoriť snímku”, sa bez pozastavenia prehrávania niekedy neobíde.

Kam sa tieto snímky obrazu ukladajú?

Prehrávač VLC zvykne pri každom vytvorení snímok obrazu na chvíľku zobraziť cieľovú cestu kam ich ukladá. Štandartne, pokiaľ to nebudete meniť, sa ukladajú do systémovej zložky “Obrázky”.

Ak by ste ich náhodou nevedeli nájsť a prehrávač cestu nezobrazí, tak ich skúste vyhľadať. VLC pri ich označovaní používa takýto formát “vlcsnap-2020-08-02-11h43m11s781” (vlcsnap-dátum_vytvorenia-presný čas vytvorenia). Pri hľadaní by som sa zameral práve na časť vlcsnap. V prípade potreby s dátumom vytvorenia snímku. To by malo úplne stačiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať