Ako vo VLC preklopiť video? Dočasne aj natrvalo

Multimediálny prehrávač VLC patrí vďaka svojej excelentnej univerzálnosti a skutočnosti, že je dostupný zadarmo, k populárnym aplikáciám. Používa sa veľmi jednoducho, no pritom ponúka kopu funkcií. Tie základné sú prakticky veľmi dobre známe, no niektoré prídu vhod len sporadicky, preto ich tak dobre nepoznáme.

Ako vo VLC preklopiť video pri prehrávaní?

Jednou z nenápadných možností je preklopenie videa. Prehrávaný záznam vďaka tomu dokážete otočiť napríklad o 90 stupňov, prípadne, čo príde vhod asi aj viac, otočiť ho po vertikálnej alebo horizontálnej ose.

Ak napríklad pri spustení videa zistíte, že z nejakého dôvodu je záznam zrkadlovo otočený, jednoduchým zapnutím filtra to vo VLC viete napraviť. Nemusíte nič sťahovať znova, ani zložito editovať, stačí zapnúť jedno nastavenie a video môžete sledovať tak, ako to má byť.

Takáto jednoduchá úprava spôsobu prehrávania sa vo VLC mení cez ponuku “Efekty a filtre”. Preklápanie či otáčanie prehrávaného videa sa skrýva v sekcii “Video efekty -> Geometria”. Na výber je tu klasické otáčanie prehrávania v rozsahu 360 stupňov cez možnosť “Otočiť”, ako aj spomínané preklopenie cez možnosť “Transformovať”.

Pre istotu uvediem, že popisovaný spôsob predstavuje úpravu spôsobu prehrávania, nie o úpravu video súboru ako takého. To znamená, že nedochádza k žiadnemu zásahu do videa. Po jeho opätovnom otvorení bude prehrávané v pôvodnej podobe.

Ako video preklopiť natrvalo?

Ak by sme týmto spôsobom chceli upraviť priamo video, tak ho musíme prekonvertovať. To sa dá tiež spraviť priamo cez VLC, no ide o hardvérovo náročnejšiu operáciu, ktorá vyžaduje určitý čas. Čas potrebný na prekonvertovanie videa sa priamo odvíja od dĺžky videa a výkonu vášho zariadenia.

Robí sa to tak, že najskôr cez “Video efekty -> Geometria” aktivujete požadovanú úpravu. Kliknete na “Uložiť”. Potom cez hlavné menu VLC vyberiete “Konvertovať/Uložiť”. V sekcii “Súbor” pridáte zdrojové video – to ktoré chcete natrvalo otočiť.

Následne kliknete na tlačidlo “Konvertovať/Uložiť”. V sekcii “Profil” vyberiete spôsob kódovania – štandardne by ste mali pochodiť s “Video – H.264 + MP3”. Vedľa profilu kliknite na ikonku kľúča, prejdite do sekcie “Kodek pre video -> Filtrea začiarknite “Video transformation filter”. Potvrďte tlačidlom “Uložiť”,

Následne v kolonke “Cieľ” kliknite na “Prehľadávať”, vyberte cieľový adresár a zadajte pomenovanie výstupu. Potom už len kliknite na “Štart”, čo by malo spustiť konvertovanie videa.

Pri prehrávaní novej verzie videa potom nezabudnite vo VLC vypnúť efekt preklopenia cez “Video efekty -> Geometria”, inak sa vám bude zase prehrávať zrkadlovo otočené. Súbor s videom už totiž bude mať správne otočenie, no filter vo VLC ho bude prehadzovať. To len tak pre istotu, aby ste si náhodou nemysleli, že konvertovanie sa nepodarilo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať
Ako zmeniť PNG na JPG

Ako zmeniť PNG na JPG za pár sekúnd

Na prvý pohľad by človek možno chcel siahnuť po nejakej aplikácii na úpravu obrázkov ako je napríklad Photoshop, no vôbec to nie je nutné.