Ako vo Worde vložiť rovnú čiaru za pár sekúnd?

Pri písaní dlhších textov a dokumentov vo Worde sa stáva, že nejakú časť potrebujete výrazne oddeliť. Skvelým nástrojom na tento účel je jednoduchá rovná čiara, ktorá sa tiahne celým riadkom a je skvelým vizuálnym oddeľovacím prvkom.

Ako vo Worde vložiť rovnú čiaru do dokumentu?

Môžete sa preklikávať v hornom menu, kým v sekcii Domov nenájdete ponuky Dolné orámovanie a Vodorovná čiara, alebo si môžete pomôcť rýchlymi klávesovými skratkami. Osobne preferujeme práve skratky, preto je rýchle, jednoduché a veľmi návykové.

Funguje to tak, že trikrát po sebe zadáte ten istý symbol a stlačíte Enter. Normálne do dokumentu napíšete trikrát, prípadne aj viackrát za sebou, symbol mínus – a hneď na to stlačíte Enter. V závislosti od toho, aký symbol zadávate sa mení typ horizontálnej čiary, ktorú Word vloží.

  • — + Enter je klasická rovná čiara (3 x mínus)
  • ___ + Enter je hrubá rovná čiara (3 x podčiarkovník)
  • *** + Enter a máte bodkovanú čiaru (3 x hviezdička)
  • ### + Enter a máte zvýraznenú hrubú čiaru (3 x mriežka)
  • === + Enter je dvojitá rovná čiara (3 x rovná sa)
  • ~~~ + Enter a máte vlnkovú čiaru cez celý riadok (3 x vlnka)

Do krvi sa to dostáva extrémne rýchlo. Stačí trošku experimentovania a na vkladanie horizontálnych čiar cez symboly si zvyknete. Skutočne sa toho netreba báť. Veď aj v prípade, že by ste vložili nesprávny typ čiary alebo by niečo nevyšlo, tak stačí použiť skratku Ctrl + Z a v úpravách sa vrátite o krok späť.

Okrem tejto metódy môžete čiaru vložiť aj cez ponuku Vložiť – Objekty. Aby čiara bola perfektne rovná, držte pri jej vkladaní kláves Shift. Na takto vloženú čiaru je možné kliknúť myšou a následne upravovať jej vlastnosti – typ, farbu či efekty.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať