Creative na CES 2020 – zhrnutie

CES 2020 síce máme už niekoľko dní za sebou, no až teraz som sa dostal k písaniu, a aj to len stručne. Veľkú časť informácií čerpám priamo z oficiálnych tlačových správ, takže to nebude nejaké extra zaujímavé, no pre všeobecný prehľad noviniek by to snáď mohlo postačiť.

Ukážka ekosystému Super X-Fi

Spoločnosť Creative tohtoročnú výstavu CES 2020 využila primárne na prezentáciu svojej technológie Super X-Fi. Nejde o úplnú novinku, no pribudlo tu niekoľko vylepší. Najdôležitejšou je implementácia profilu Super X-Fi Gen2, čo je aktualizovaná verzia zvukového profilu Super X-Fi, ktorá sľubuje ešte väčšiu presnosť personalizácie pre používateľov a dokonalejší zvuk v širšom rozsahu.

V prípade filmov je dialóg jasnejší a umiestnenie zvukových signálov je presnejšie s vylepšeným výkonom basov. Je to lepšie aj v rôznych hudobných žánroch, pretože vylepšená obnova detailov posúva používateľov bližšie k štúdiovému prostrediu. Pokiaľ ide o hry, zážitok zo Super X-Fi je vylepšený v širokej škále typov hier s lepším vnímaním vzdialenosti a polohy.

Creative pri vylepšovaní svojej technológie Super X-F využila reálne dáta zo “stovky tisíc používateľských profilov”, takže výsledok má stať za to. Okrem lepšieho zvuku má byť celá technológia aj efektívnejšia z pohľadu energetickej spotreby – bezdrôtové slúchadlá, ktoré ju využívajú, bude mať väčšiu výdrž. Napríklad pri slúchadlách SXFI AIR má ísť o 10% predĺženie výdrže.

Profil Super X-Fi Gen2 bude implementovaný do všetkých existujúcich užívateľských profilov na celom svete. Používatelia potrebujú vykonať jednoduché aktualizácie firmvéru svojich produktov a stiahnuť si svoje nové profily prostredníctvom aplikácie SXFI. Creative navyše dodáva, že už teraz pracuje na 3. generácii svojej technológie.

Ako Creative definuje Super X-Fi?

Super X-Fi prináša zvukovú scénu špičkového systému priestorových reproduktorov do slúchadiel a prispôsobuje ho skenovaním hlavy a uší používateľa, takže zvukový zážitok na mieru sa stáva prirodzeným, ako nikdy predtým.

To je taká základná poučka, do hry má vstupovať aj umelá inteligencia, ktorá sa v pozadí stará o to, aby bol zážitok z počúvania skutočne výborný. Osobne neviem posúdiť, nemal som možnosť vyskúšať, no vyhráva to ocenenia a pochvaly technologickej obce, takže niečo do seba asi bude mať.

Produkty prezentované na CES 2020

  • Creative SXFI CARRIER – prvý soundbar na svete s holografiou Super X-Fi pre slúchadlá, ktorá nadväzuje na dedičstvo svojho slávneho predchodcu – X-Fi Sonic Carrier. Poskytovať má dychberúci zvuk, ktorý počuť všade okolo, dokonca aj nad hlavou
  • SXFI TRIO – slúchadlá do uší s trojitým meničom, ktoré sa dodávajú s pripojeným sériovým SXFI WIRE, čo je ešte menšia a ľahšia verzia SXFI AMP veľkosti prstov
  • Aurvana Trio Wireless – slúchadlové riešenie so Super X-Fi READY, ktoré používateľom umožňuje prístup k výkonu softvéru Super X-Fi prostredníctvom lokálneho obsahu mobilnej aplikácie SXFI
  • SXFI GAMER – slúchadlá so špeciálne navrhnutým zvukovým profilom, ktorý optimalizuje zvukový profil Super X-Fi pre FPS hry
  • SXFI TV – sprievodná skrinka HDMI TV, ktorá spája slúchadlá SXFI THEATER s televízormi
  • Sound Blaster X3 – prvý Sound Blaster s technológiou Super X-Fi
  • ukážky nástupcov bezdrôtových slúchadiel Outlier Air a Outlier Gold

SXFI GAMER – produktová hviezda

Z uvedených produktov Creative v marketingovej komunikácii vyzdvihuje práve slúchadlá SXFI GAMER, s ktorými cieli na hráčsku komunitu. V skratke ide o USB herný headset, kde je technológia Super X-Fi prostredníctvom špecializovaného profilu optimalizovaná pre pre FPS hry (strielačky).

Herný zvukový profil v SXFI GAMER zahŕňa všetky vylepšenia Super X-Fi Gen2 a optimalizuje ich tak, aby sa perfektne hodil pre FPS hry – zobrazovanie v prostredí, zvukové signály, projekcia na diaľku a smerovanie sú vylepšené v prospech konkurenčných výhod hráča.

Ďalej sú vyzdvihované veci ako profil RGB podsvietenia, ktorý je agresívnejší a štýlovejší ako v predchádzajúcich herných headsetoch Creative, nech už to znamená čokoľvek. Výrobca sa mal dôsledne zamerať aj na celkový komfort pri nosení slúchadiel a vylepšenia v oblasti mikrofónu. Ten disponuje integrovaným pop filtrom, vylepšenou jednosmernosťou na odstránenie nepotrebného okolitého zvuku, lepšou redukciou šumu a celkovo čistejším, prirodzenejším zvukom

SXFI GAMER je predbežne naplánovaný na uvedenie na trh v Q2 2020 a bude sa predávať za atraktívne ceny, aby oslovil čo najširší trh. Čo presne znamenajú “atraktívne ceny” nebolo v € vyčíslené.

Creative SXFI CARRIER – Nová dimenzia soundbarov

Kompaktný soundbar pre domáce kino vyvinutý spoločne s Dolby Laboratories. Creative hlása, že táto novinka napriek svojim kompaktným rozmerom (880 mm na dĺžku) poskytuje dychberúci a pohybujúci sa zvuk a posúva tak doteraz vytýčené hranice možností kompaktného soundbaru. Stáť za tým má “prispôsobený dizajn Dolby pre prvý DASS soundbar svojho druhu”.

Vývoj modelu SXFI CARRIER si vyžadoval starostlivé usporiadanie akustických konceptov tak, aby sa dosiahol čistý a výkonný akustický výkon, ktorý ukazuje zdatnosť systému domáceho kina v neuveriteľne kompaktnom prevedení. Posledným detailom je výkonný 10-palcový bezdrôtový subwoofer, ktorý slúži na maximalizáciu celého potenciálu pôsobivého riešenia soundbaru.

Novinka vychádza z modelu Creative X-Fi Sonic Carrier a podľa Creative je prvým soundbarom na svete so slúchadlovou holografiou Super X-Fi. Majitelia si to budú môcť vyskúšať prostredníctvom výstupu na slúchadlá, kde si budú môcť vychutnať filmový zvuk, ako keby ho počúvali cez reproduktory. Funkcia má byť obzvlášť užitočná pri sledovaní filmov neskoro v noci.

Okrem toho bude SXFI CARRIER vybavený všestranným profilom pripojenia vrátane Bluetooth, USB-C a USB-A, portom eARC HDMI pre nekomprimovaný a bezstratový zvuk vo formáte HD a dvoma vstupmi HDMI 2.1.

SXFI Carrier má byť uvedený na trh v Q2 2020 a bude mať cenu pod 1000 USD. Koľko presne bude stáť v našich končinách, to v tomto momente neviem.

Zdroj info a obrázky: Creative

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať