Huawei Watch 3: Platba hodinkami je nateraz veľkým sklamaním

Digitálna doba so sebou priniesla nové praktické možnosti ako môžeme platiť v obchodoch. Vďaka službám ako Google Pay si môžeme do smartfónu uložiť platobnú kartu a platby vykonávať jeho prostým priložením. Je to celkom praktická vec, ktorá príde vhod napríklad aj v momente, kedy si zabudneme peňaženku s fyzickou kartou.

V ostatných rokoch sa do popredia dostali aj platby smart hodinkami, ktoré fungujú prakticky rovnako. Opäť to celé zastrešujú oficiálne aplikácie, v ktorých sa ukladajú informácie o platobnej karte. K tomu je potrebná prítomnosť NFC čipu, čo je dnes už štandardnom. Úhrada sa potom vykoná priložením hodiniek. 

V základe sa teda treba uistiť, že hodinky podporujú niektorú z platobných služieb Google Pay, Garmin Pay, Huawei Pay, Fitbit Pay či Apple Pay. Nie je to však všetko. Bezkontaktné platby cez smart hodinky musí podporovať aj vaša banka. V tejto oblasti sú slovenské banky transparentné a kľúčové informácie sa dajú ľahko nájsť na ich oficiálnych stránkach.

Pozor na podporu

Na Slovensku sú k dnešnému dňu podporované platobné systémy Apple Pay, Fitbit Pay, Garmin Pay a Google Pay. Problémom je to, že nie všetky hodinky ich automaticky podporujú. Preto si na to pri výbere smart hodiniek treba dávať veľký pozor. 

Príkladom sú nové smart hodinky Huawei Watch 3, ktoré prichádzajú s vlastným operačným systémom Harmony OS. Napriek tomu, že ide o najnovšiu generáciu smart hodiniek pre rok 2021, ak by ste mi chceli na Slovensku platiť, čaká vás trpké sklamanie. 

Spoločnosť Huawei sa pred časom dostala do konfliktu s americkou vládou, čo vyústilo v to, že, okrem iného, nemôže používať služby od Google. To v praxi znamená, že používať nemôže ani službu Google Pay. Aktuálne na Slovensku nemá spustené žiadne vlastné riešenie, a tak platba hodinkami majiteľom nie je umožnená. V domovskej Číne je spustená služba Huawei Pay, no o jej prípadnej expanzii na náš trh nie sú známe žiadne informácie. 

Veľké sklamanie

Je to veľká škoda, pretože hodinky Huawei Watch 3 inak predstavujú pekný technologický kúsok. Nohy im podrážajú problémy na poli aplikácií a celkovej podpory. Je pravdepodobné, že Huawei na riešení tejto otázky aktívne pracuje a v budúcnosti sa teda možno dočkáme aj bezkontaktného platenia. Nateraz, aspoň podľa mojich skúseností, neexistuje cesta ako na smart hodinkách Huawei Watch 3 spojazdniť bezkontaktné platby.

Ponaučenie je jasné. Pre kúpou každej techniky si všetko treba poriadne overiť, hlavne v otázkach základných očakávaní…

Nepomôže ani platobná služba Curve

Ak by ste si mysleli, že s platbami hodinkami Huawei Watch 3 vám pomôže platobná služba Curve, ktorá dokáže na mobiloch Huawei do veľkej miery nahradiť Google Pay, tak vás čaká ďalšie sklamanie.

Technická podpora Huawei túto nepríjemnú skutočnosť potvrdila k januáru 2022. Služba Curve Pay je zo zariadení Huawei použiteľná výhradne na smartfónoch. V prípade smart hodiniek máme smolu.

1 comment
  1. Najväčši sklamaním je E-sim ktorá vôbec neukaže SMS správy doručené na e- sim celé zlé.Správy sa proste stratia osrtanú niekde v medzi priestore. Huawei na to proste kašle

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať