inteligentný prsteň

Inteligentný prsteň: Čo to vlastne je a prečo je to zrazu také trendy?

  • Po inteligentných televízorov a hodinkách prichádza niečo nové.
  • Do popredia sa zrazu dostáva zázrak menom inteligentný prsteň.
  • O čo vlastne ide?

Časy sa menia a technológie sa posúvajú neskutočne vpred. To, čo mohlo ešte pred pár desaťročiami pôsobiť tak trochu ako sci-fi je dnes už bežnou súčasťou našich životov. Všetko je zrazu inteligentné a smart. Telefóny, televízory, hodinky, vysávače, celá domácnosť a najnovšie tu máme už aj veci ako inteligentný prsteň. Čo to ale vlastne je ten inteligentný prsteň?

Ide o relatívne nový “výstrelok”, ktorý ale vo svojej podstate nie je ničím záhadným. Inteligentný prsteň je úplne zjednodušene povedané prsteň, ktorý obsahuje aspoň nejaké elektronické súčiastky a technologické funkcie. Najčastejšie sa asi stretnete už s tým, že ide prakticky o smart náramok akurát v inej forme. Vo forme prsteňa, takže ho logicky nosíte na prste.

Inteligentné prstene niekedy boli veľmi úzko orientované. Ponúkali veľmi základné funkcie, prípadne boli zamerané na jednu konkrétnu vec. Napríklad išlo o smart prsteň zameraný výhradne na sledovanie spánkovej aktivity, čisto na vykonávanie bezkontaktných platieb, na meranie tepu alebo obsahovali NFC čip, ktorého funkciu si človek mohol prispôsobiť.

Vlastne, toto v podstate platí aj dodnes:

  • McLear RingPay je zameraný na bezkontaktné platby a zdieľanie informácií cez NFC.
  • Circular Ring je zase zaraný na spánok, životné funkcie a pohybovú aktivitu.
  • Hecere NFC Ring obsahuje NFC čip, ktorý si môžete naprogramovať.
  • Go2sleep Ring má jeden jediný účel. Sledovanie spánku.

Najčastejšie sú zamerané na spánok, zdravie, športové aktivity a bezkontaktné platby. Môže ísť ale aj o mnoho iných využití. Napríklad aj dvojfaktorová ochrana, ovládanie zariadení, digitálny kľúč či skladovanie a prenos rôznych informácií. Prítomnosť NFC otvára dvere pre široké využitie.

Prečo je to zrazu také trendy? Nuž, vyzerá to štýlovo, je to pomerne nové a hlavne ide ukážku technologického pokroku. Asi takto nejako v skratke vyzerajú najväčšie lákadlá produktov z kategórie inteligentný prsteň.

inteligentný prsteň
Foto: Oura Ring

Inteligentný prsteň Oura Ring ako stredobod pozornosti

Na trhu sa dá nájsť už niekoľko inteligentných prsteňov, no asi najznámejším bude ten od výrobcu Oura. Model Oura Ring 3 je vo všeobecnosti považovaný za najlepší inteligentný prsteň. Najlepší alebo skôr najvšestrannejší. Do značnej miery spopularizoval celý segment, no hlavne toho v sebe kombinuje skutočne veľa.

Inteligentný prsteň Oura Ring 3 už skutočne môžeme prirovnať k miniatúrnemu fitness náramku, ktorý máte na prste. Jednoducho zvládne všetko, čo fitness náramok a dokonca možno aj viac.

Prsteň Oura Ring 3 bude sledovať vašu aktivitu a zdravie 24 hodín denne a všetky informácie vám v prehľadnej podobe zobrazí na displeji vášho smartfónu. Samozrejme, že po spárovaní. 

Meranie tepu, tipy pre lepšiu životosprávu, analýza spánku, meranie okysličenia krvi SpO2, pohybové aktivity aj s prehľadom pohybu na základe GPS, spálené kalórie, meranie telesnej teploty, menštruačný cyklus, meditácia, a tak ďalej. Je to toho celý zástup. Jeho veľkou prednosťou je aj vodoodolnosť do 100 metrov. 

Preto sa nedá veľmi čudovať, že sa moderný inteligentný prsteň sa profiluje do pozície konkurenta pre smart hodinky. Možno, že neukazuje čas či notifikácie, no je omnoho menší a pohodlnejší na nosenie. Hlavne v noci počas spánku.

Inteligentné prstene zobrali módny doplnok a posunuli ho na úplne inú úroveň. Najlepšie smart prstene sa dnes snažia stať prirodzeným spoločníkom, ktorý zlepšuje život. Je to trochu podobné ako v prípade smartfónu. Aj v tomto prípade ale často platí, že bez nabíjania to tak celkom nepôjde. 

Napríklad spomínaný Oura Ring 3 má mať výdrž na úrovni 4 až 7 dní, pričom na plné nabitie potrebuje maximálne 80 minút. Aspoň tak to uvádza výrobca.

inteligentný prsteň
Foto: Oura Ring

Pozor na detaily

Nenechajme sa však pomýliť. Jasné, že to má aj svoje negatívne stránky. Jedným je pomerne vysoká predajná cena. Oura Ring Gen3 stojí 314 €. Je to super, je to cool. No vo svojej podstate ide len o zmenšené smart hodinky. Takže si prípadný nákup treba veľmi dobre premyslieť.

A je tu ešte jedna veľká zrada. Tá sa opäť týka Oura Ring 3. Ide o to, že na plnohodnotné využívanie všetkých tých meraní musíte mať aktívne mesačné predplatné vo výške 5,99 € mesačne. A to prosím pekne platíte za to, aby ste zo svojho inteligentného prsteňa mali vlastne to, kvôli čomu ste si ho kúpili. Bez tohto predplatného to proste nedáva zmysel, pretože prídete o všetky kľúčové analýzy. Biznis je biznis.

Ako som už ale spomínal, na trhu už teraz hneď niekoľko moderných modelov a vyzerá to tak, že inteligentný prsteň sa stáva dostatočne veľkým trendom na to, aby sme sa dočkali ešte rozmanitejšej ponuky. Alebo to časom vyšumí. Kto vie. Stále je to segment na svojom začiatku. To, či pôjde len o dočasný trend alebo o budúcnosť nositeľnej elektroniky ukáže až čas.

Segment s veľkým potenciálom

Preraziť chce skúsiť napríklad aj firma Movano so svojím modelom Movano Evie Ring, ktorý má priamym rivalom pre Oura Ring. Akurát s tým rozdielom, že model Evie je špeciálne zameraný na nežnejšie pohlavie.

Chce byť riešením pre pohodlné sledovanie kľúčových zdravotných údajov. Od srdcovej frekvencie, dĺžky a kvality spánku cez hladinu kyslíka v krvi, počet prejdených krokov a spálené kalórie, až po menštruačný cyklus.

Opäť teda prakticky všetko, čo očakávame od moderného fitness náramku a ešte aj niečo naaviac. A opäť v príjemnej forme inteligentného prsteňa. Movano Evie Ring vraj bude ideálnym pomocníkom pre ženské zdravie. Štýlovým a funkčným.

Lepšie ako smart hodinky?

Inteligentné prstene inak majú mať nad smart hodinkami navrch pri sledovaní zdravotných ukazovateľov. Kvôli tomu, že sú nosené veľmi blízko krvných ciev v prstoch vraj údaje merajú omnoho presnejšie. Naproti tomu smart hodinky majú využívať merania z menších vlásočníc.

Taká je aspoň teória. Osobne to posúdiť neviem. Neskúšal som. Reálne sa ale inteligentný prsteň momentálne nachádza v postavení alternatívy k lepším smart hodinkám typu Garmin. Vzhľadom na prevedenie však jasne dominuje pri meraní spánku. S hodinkami na ruke to v noci nie je ono…

Ak by ste reálne uvažovali, že si nejaký inteligentný prsteň kúpite, tak si určite poriadne popozerajte recenzie a testy. Niekedy sú tam totiž skryté “drobnosti”, ktoré sú extrémne kľúčové. Ako napríklad predplatné pri Oura Ring.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať