NFC

Čo je to NFC? Na čo sa používa?

So skratkou NFC ste sa v ostatných rokoch už pravdepodobne stretli. Buď samostatne alebo priamo v názve mobilné telefónu, kam ju niektorí výrobcovia pridávajú ako jasnú indikáciu toho, že daný model disponuje touto technológiou. Príkladom môže byť POCO X3 NFC, Xiaomi Redmi 9C NFC či dokonca smart náramok Xaiomi Mi Band 6 NFC.

Táto technológia je tu s nami už niekoľko rokov, no do povedomia širokej verejnosti sa začala dostávať len pomerne nedávno. Pritom je to veľmi šikovná vecička, ktorá si zaslúži pozornosť. V tomto článku sa preto v skratke pozrieme na to, čo to je NFC a na čo sa bežne používa. Nepôjde o žiadnu technickú analýzu, ale o jednoduché vysvetlenie, aby ste získali predstavu o čom sa vlastne bavíme.

Na úvod: Čo je NFC?

Za skratkou NFC sa skrýva označenie Near Field Communication, teda v preklade komunikácia na krátku vzdialenosť. Zjednodušene povedané ide prenosovú technológiu podobnú Bluetoothu či starému infračervenému prenosu (IrDA). Všetky menované veci slúžia na bezdrôtový prenos dát medzi zariadeniami na relatívne krátke vzdialenosti.

Z technologického pohľadu fungujú odlišne, no pre naše potreby je dôležité vedieť len to, že NFC je nástrojom na bezdrôtovú komunikáciu. Pri detailnejšom rozbore sa zvykne definovať aj to, že do prenosu informácií pomocou NFC vstupuje prijímateľ a odosielateľ informácie, pričom odosielateľom môže byť aj pasívny prvok, no to by sme už zbytočne zachádzali do podrobností, ktoré pre nás ako koncového používateľa nie sú dôležité. Pre jednoduchosť to berme len tak, že máme zariadenie, ktoré dáta posiela a zariadenie, ktoré dáta prijíma.

Dôležité je ešte vedieť, že NFC je využívané na prenos malého objemu dát na krátku vzdialenosť. Ide vlastne o priloženie jedného zariadenia k druhému, čo môžeme pre jednoduchosť prirovnať k bezdrôtovej platbe debetnou kartou na platobnom termináli, kde je ale reálne vyžívaná iná metóda. Uvádzam to skutočne len ako veľmi ilustračný príklad. Maximálna teoretická prenosová rýchlosť NFC je 424 kbit/s (53 kB/s) a prenosová vzdialenosť je obvykle uvádzaná na 4 cm. Oproti Bluetoothu je to značný rozdiel, no NFC je energeticky omnoho skromnejšie.

Na prvý pohľad to môže pôsobiť ako nie práve ideálne riešenie, avšak práve v nízkej energetickej náročnosti sa skrýva najväčšie čaro NFC prenosu. Znova to trošku zjednoduším, no v skratke je cez NFC možné prijať dáta aj z prvku, ktorý je pasívny, a teda nemá žiaden vlastný zdroj napájania. Energiu potrebnú pre prenos dát vtedy cez elektrické vlnenie odovzdá prijímateľ, čo je napríklad mobil, hodinky či tablet. Typicky sa prenáša objem dát v rádoch kB, takže to funguje a prenos je veľmi rýchly.

NFC v skratke

Technológia bezdrôtového prenosu malého objemu dát na krátke vzdialenosti, ktorá nevyžaduje aby obidva zariadenia v komunikácii mali vlastný zdroj energie.

Kde ho nájdeme? NFC v telefóne či smart hodinky s NFC

Ako bežný človek sa s NFC najčastejšie stretnete práve v mobilných telefónoch, tabletoch či smart hodinkách. Vo všeobecnosti môže svoje uplatnenie nájsť na elektronike akéhokoľvek druhu, vrátane slúchadiel či herných konzol, no spomínaná trojica – mobil, tablet, hodinky- je to, čo úplným štandardom.

Ďalším príkladom je platobný terminál, NFC tag, reproduktory či ochranné terminály pre otváranie dverí alebo dokonca digitálne vizitky (aj keď tie by vlastne mali spadať medzi NFC tagy).

NFC tag alebo NFC štítok: Čo to vlastne je?

Pod týmto označením sa neukrýva nič iné, než čipy, ktoré komunikujú cez NFC. Po priložení zariadenia sa z nich práve cez tento bezdrôtový prenos načítajú informácie, prípadne sa vykoná naprogramovaná akcia. Jednoducho ide o čip, ktorý je nositeľnom informácie a v našom prenosovom procese predstavuje pasívneho odosielateľa, čo znamená, že nemá vlastné napájanie.

NFC tag môže vyzerať ako malý odznak nalepený na stole v reštaurácii, a keď k nemu priložíte mobil, tak sa vám načíta obedové menu. Alebo je tu NFC tag zabalený do pekného eko obalu, ktorý obsahuje vašu digitálnu vizitku. Alebo je to malý krúžok nalepený na pouličnej lampe. Načítate ho a otvorí sa vám vtipné YouTube video. Možnosti sú prakticky neobmedzené. NFC štítok alebo tag teda informácie odosiela a neprijíma.

Typické využitie? Prenos dát a NFC platby

Nejaké veci sme si už načrtli, no najčastejšie sa dnes NFC využíva na bezkontaktné platby pomocou smartfónov a smart hodiniek. Práve preto sa v ostatných rokoch tak veľmi rozmohli smartfóny s NFC. Tým, že sa NFC tagy dajú programovať vzniká široký zástup možných využití:

  • Okamžité spárovanie zariadení cez Bluetooth – preto som spomínal napríklad tie reproduktory či slúchadlá.
  • Jednoduchý prenos kontaktov z jedného smartfónu do druhého alebo načítanie kontaktných údajov z NFC tagu.
  • Rýchla autorizácia – napríklad pri modernom bezpečnostnom systéme, predstavte si napríklad odomknutie dverí po priložení smarftónu či otvorenie turniketu vo verejnej doprave alebo spustenie nabíjania elektromobilu.
  • Zdieľanie správy, prístupových údajov na Wi-Fi.
  • Rôzne poloautomatizované úkony – zapnutie aplikácie po priložení k tagu, spustenie navigovania na konkrétne miesto, importovania nastavení do smartfónu.
  • Automatizácia smart domácnosti.
  • Načítanie webovej stránky z tagu na krabici, lampe, stole…

Ako NFC zapnúť?

Ak máte mobil, hodinky či tablet s podporou NFC, tak stačí prejsť do rýchlych nastavení a kliknúť na ikonu NFC. Rovnako ako keď zapínate Bluetooth či dokonca Wi-Fi. Potom stačí zariadenie priložiť k požadovanému prvku a dáta sa buď odošlú alebo príjmu. V závislosti od toho, aký úkon sa vlastne snažíte spraviť.

Na toto ale treba trochu myslieť. Váš smartfón či tablet totiž môže fungovať ako prijímateľ aj odosielateľ informácií, čo teoreticky môže predstavovať bezpečnostné riziko. Do hry síce vstupujú rôzne ochranné prvky, ako napríklad to, že niektoré aplikácie autorizujú prenos až pri fyzickom kontakte zariadení, no to nie je žiadna istota ani samozrejmosť.

Preto by ste mali dodržiavať niekoľko základných bezpečnostných opatrení, ako napríklad:

  • Na svoje NFC tagy neukladať žiadne citlivé dáta.
  • NFC prenos využívať len v bezpečnom prostredí, hlavne pri vykonávaní platieb.
  • Svoj smartfón nenechávajte bez dozoru, prenos nadväzujte len s ľuďmi, ktorých poznáte.
  • Ak používate NFC platby, tak si smartfón poriadne zabezpečte, nastavte si na karte limit a pokiaľ je to možné, aj upozornenia na pohyb prostriedkov.
  • Smartfón neprikladajte ku každému tagu, na ktorý narazíte.
  • Ak NFC nepoužívate, tak si ho v nastaveniach vždy vypnite.
  • Radšej byť prehnane opatrný, ako to potom ľutovať.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať