Je Hangouts zadarmo?

Je Google Hangouts zadarmo? Aký je rozdiel oproti Google Chat?

Platformy pre online komunikáciu sú dnes populárnym nástrojom ako udržiavať kontakt so svojimi priateľmi, rodinou a blízkymi. Okrem toho sa samozrejme stali aj zlatým štandardom pre internú firemnú komunikáciu, kde živý chat do veľkej miery nahradil klasické posielanie e-mailov. Áno, e-mail má stále svoje miesto vo firemnej sfére, no už nie je tak dominantným nástrojom ako niekedy.

Aplikácie a platformy, ktoré ponúkajú chat, posielanie súborov, video a audio hovory jednoducho majú navrch. E-mail sa hodí skôr pre komunikáciu s ľuďmi mimo firmy, prípadne v momentoch, kedy niečo preposielate alebo za sebou chcete zachovať jasnú digitálnu stopu, ku ktorej sa po čase môžete veľmi jednoducho vrátiť. To ale trochu odbieham…

Hangouts pre bežných používateľov, Chat pre firmy

Vráťme sa k otázke či je Hangouts zadarmo? A ešte lepšie, aj ku krátkemu vysvetleniu, čo to je Hangouts v prvom rade.

Ako vám asi bude pomerne jasné z úvodu, Google Hangouts je služba od spoločnosti Google, ktorá slúži na posielanie správ a vykonávanie audio/videohovorov medzi dvojicou alebo skupinou používateľov. Ide o službu, ktorá je bežnému používateľovi dostupná ako bezplatná súčasť Google/Gmail účtu. To zodpovedá prvú otázku. Áno, Google Hangouts je pre bežného používateľa úplne zadarmo.

Existovala aj platená verzia určená pre firmy. Tá ale bola viazaná na službu Google Workspace, teda niekdajší G Suite. Koncom marca 2022 prišlo k zmene, kedy sa služba Google Hangouts pre platiacich zákazníkov (firmy) zmenila na Google Chat. Proste boli presunutí na novšie riešenie s rôznymi vylepšeniami.

Zjednodušene teda platí to, že ako bežný domáci používateľ stále máte Google Hangouts zadarmo. Platiaci používatelia služby Google Workspace boli alebo čoskoro budú automaticky presunutí na modernejšiu verziu komunikačnej platformy, ktorá nesie názov Google Chat.

Aby som to ešte trochu vysvetlil, platiaci zákazníci niektorého stupňa služby Google Workspace majú rôzne výhody, jednou z nich je aj to, že do videohovorov sa môžu zapojiť stovky účastníkov, kdežto pri bezplatnou Google Hangouts môže byť súčasťou videohovoru do 25 ľudí.

Pre platiacich používateľov sú určené aj ďalšie výhody, ako napríklad pokročilé nastavenia zabezpečenia, rozšírená technická podpora, rozšírená veľkosť cloudového úložiska a podobne. Sú to veci, na ktorých vám vo firme celkom záleží, no ako domáci používateľ sa bez nich zaobídete. Obdobne to funguje aj v prípade Google Chat. Môžete používať zadarmo, no platiaci klienti majú rôzne výhody.

Časom čaká prechod na Chat aj vás

Bezplatný Hangouts je teda použiteľný úplne v pohode pre osobné použitie, kedy chcete kontakt udržiavať s menším počtom ľudí. Firmy už prakticky musia používať Google Chat – pri pokuse o otvorenie Hangouts totiž dochádza k automatickému presmerovaniu na túto novinku, prípadne sa zobrazí výzva na prechod. Ako bežný používateľ ale ešte stále máte možnosť používať aj Hangouts, hoci v prípade záujmu môžete dobrovoľne siahnuť aj po Google Chat.

Z toho, čo uvádza Google by v blízkej budúcnosti malo dôjsť k ukončeniu celej služby Google Hangouts a všetci už budú musieť používať Google Chat. Opäť pripomínam, že aj táto služba bude dostupná v bezplatnej aj platenej verzii. Takže sa netreba báť, že zrazu prídete o možnosť využívať bezplatnú komunikačnú platformu od Google. Akurát si časom budete musieť zvyknúť na nový názov, novú aplikáciu a trocha iné rozhranie. To je všetko.

Klasickú verziu služby Hangouts nahradí Google Chat pre všetkých. Niektorí ľudia už možno boli presunutí do služby Google Chat a v niektorých platformách už nemôžu používať klasickú verziu služby Hangouts.

Dôležité: Klasickú verziu služby Hangouts si už v Androide ani systéme iOS nebudete môcť stiahnuť. Ak chcete pokračovať v konverzáciách, použite Google Chat.

Stránka technickej podpory pre Google Hangouts.

Google vie čo robí. V novej službe/aplikácii Google Chat sú zahrnuté všetky funkcie Hangouts a nové sa k tomu pridávajú. Pre firmy budú dostupné dodatočné funkcie, najmä hlboká integrácia so zvyškom Google Workspace, a v podstate pôjde o alternatívu k platformám Slack a Microsoft Teams. Pre bežným domácich používateľov pôjde o bezplatnú chatovaciu aplikáciu. Spokojné by teda mali byť obidva tábory.

Doplnené: Google už oznámil termín finálneho ukončenia služby Google Hangouts. Dôjde k tomu v novembri 2022,kedy už budú všetci používatelia automaticky presmerovaní na Google Chat. Už od konca júna 2022 sa začínajú zobrazovať výzvy na manuálny prechod.

Prechod na Google Chate vo firemnom účte Google Workspace.

V skratke

  • Google Hangouts aj Google Chat sú dostupné bezplatne, aj v platenej verzii pre firmy.
  • Obidve služby sú súčasťou Gmail/Google konta.
  • Budúcnosťou je práve Google Chat, Hangouts časom pôjde na dôchodok.
  • Ak ste ako bežný človek používali Google Hangouts, tak v tom pokračujte pokiaľ to len pôjde. Potom prejdite na Google Chat, ktorý budete mať dostupný rovnako bezplatne.
  • Ak ešte len chcete začať s používaním komunikačnej platformy, ktorú máte bezplatne v svojom Google účte, tak si už rovno začnite zvykať na Google Chat.
  • No, a ak ste firemný používateľ, tak nemáte moc na výber a musíte siahnuť po Google Chate.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať