starlink slovensko

Starlink: Satelitný internet od Elona Muska je dostupný aj na Slovensku

Stabilné a dostatočne rýchle internetové pripojenie je pre mnohých z nás priam nutnosťou. A tým nemám na mysli, že ho potrebujeme na prehliadanie sociálnych sietí či sledovaní filmov na Netflixe, hoci to môžu byť veľmi príjemné aktivity. Skôr ide o to, že nám internetové pripojenie umožňuje pracovať z domu, so všetkým, čo k tomu patrí.

Nie vždy je ale možné za rozumné peniaze dostatok dostatočnú kvalitu. Hlavne v prípade ľudí, ktorý bývajú v odľahlých oblastiach môže byť veľmi problematické zabezpečiť si dostatočne kvalitné pripojenie. Do istej miery to môže suplovať mobilný internet, no rozhodne to nie je ideálne. Z pohľadu ceny, kvality či výpadkov.

Ako odpoveď na tieto problémy prichádza niečo pomerne nové – satelitný internet. Myšlienka ako taká síce nie je žiadnou horúcou novinkou, no do popularity sa tento typ pripojenia dostal najmä v ostatných rokoch, a to vďaka Elonovi Muskovi a jeho spoločnosti SpaceX. V očiach širokej verejnosti sa práve satelitný internet Starlink stal dostupnou možnosťou ako internetové pripojenie dostať aj do nehnuteľnosti, ktorá je tak trochu od ruky.

Dobrou správou je, že satelitný internet Starlink sa dá využívať aj na Slovensku. Ak teda máte záujem, môžete si ho veľmi jednoducho objednať priamo na oficiálnej stránke. Treba však povedať, že nejde o úplne najlacnejšiu záležitosť. Hlavne v porovnaní s priemernou cenou bežného káblového pripojenia od slovenských providerov.

Jasné, Starlink má svoje jasné prednosti, primárne to, že sa nemusíte spoliehať na káble, ktoré vám niekto musí natiahnuť do nehnuteľnosti. Satelitný internet totiž funguje vďaka konštelácii satelitov umiestnených na nízkej obežnej dráhe Zeme. Na strane zákazníka stačí do prevádzky uviesť malý satelitný tanier a router. Netreba na to žiadne veľké technické zručnosti, inštaláciu zvládne úplne každý. Pomáha s tým aj mobilná aplikácia Starlink pre Android a iOS.

Okrem toho, že internet viete dostať prakticky kamkoľvek, dáva vám to aj určitú voľnosť pri zvolení potrebného pokrytia pre vašu nehnuteľnosť. Počíta sa ale so statickým umiestnením prijímača, čo znamená, že za normálnych okolností si Starlink nemôžete so sebou prenášať na inú lokalitu či na dovolenku. Má to ale výnimku, takzvaný roaming, no to je príplatková služba.

Nevýhodou je už spomínaná cena. Platíte mesačný poplatok za využívanie pripojenie, no musíte uhradiť aj platbu za potrebný hardvér a poštovné. Pri uvedení služby Starlink na Slovensko začiatkom januára 2022 to vychádzalo na 499 € za hardvér a 99 € mesačne. Poštovné a manipulačné poplatky vychádzali na 84 €.

V marci 2022 sa v zahraničných médiách objavili informácie o zdražovaní, ktoré sa malo dotknúť hardvéru aj mesačného poplatku. Spomínali sa ceny 599 dolárov za router, satelitný tanier a ďalšie potrebné prvky ako napríklad káble, no a 110 dolárov mesačne za využívanie internetového pripojenia.

V prípade ceny Starlink na Slovensku je to v polovici mája 2022 tak, že mesačný poplatok je stále na 99 €, no za hardvér si SpaceX pýta už 634 €. Poštovné zostalo zachované na 84 €. Zmenila sa teda jedna položka, a to citeľne. Navyše nie je vylúčené, že výška mesačného poplatku ešte len prejde zmenou. Takže na to buďte pripravení. Našťastie nemá žiadnu viazanosť, takže sa v prípade náhleho zvýšenia ceny dá poľahky zrušiť.

Rozhodne ale treba povedať, že v segmente satelitného internetu je cena Starlinku priemerná, pričom oproti bežnej konkurencii ponúka lepšie parametre – rýchlosť, odozva aj absencia dátového limitu.

Cena Starlink na Slovensku k 14. máju 2022.

Od augusta 2022 omnoho výhodnejšia

Aktualizované 25.8.2022

Satelitná internetová služba Starlink si pripravila výraznú úpravu cenovej politiky. Na Slovensku služba po novom stojí 60 € mesačne, pričom cena platí pre existujúcich aj nových zákazníkov. Rovnako tak bola upravená aj cena hardvéru, ktorá bola znížená zo 634 € na 350 €. Okrem toho bol zrušený aj manipulačný a prepravný poplatok. Namiesto 84€ tam teraz svieti 0 €.

Aby toho nebolo málo, Starlink na Slovensku teraz distribuuje už druhú generáciu svojho hardvéru, ktorý je vylepšený vo viacerých ohľadoch. Anténa je ľahšia, má odnímateľný kábel pre pohodlnejšiu inštaláciu a Wi-Fi router má priamo vo svojom tele zabudované napájanie potrebné pre anténu. Drobným negatívom je to, že z Wi-Fi routera zmizol ethernetový port.

Nové ceny služby Starlink, od augusta 2022

Kľúčová je samozrejme otázka, akú rýchlosť má Starlink? A keďže ide o satelitný internet nemenej dôležitým parametrom je odozva. Tieto parametre sú až prekvapivo dobré. Prevádzkovateľ sľubuje, že rýchlosť pripojenia sa pohybuje v rozmedzí 100 až 200 Mb/s. To znamená, že reálne budete sťahovať rýchlosťou 12,5 až 25 MB/s.

Stiahnutie súboru o veľkosti 1 GB za 40 až 80 sekúnd, to rozhodne nie je zlé, no čo tá odozva? V tomto prípade Starlink spomína hodnotu 20 ms. V ideálnom prípade, ktorý do veľkej miery závisí práve o konkrétnej lokality, no reálne merania ukazujú, že sa toho netreba vôbec báť.

Dopyt po službe je v globále pomerne vysoký, no Starlink na obežnú dráhu pravidelne vynáša nové satelity, takže problém s pokrytím, rýchlosťou či dostupnosťou by reálne nemal nastať. V máji 2022 mala spoločnosťou pod palcom vyše 2000 satelitov, pričom z dlhodobého hľadiska ich má byť až 12 000.

Starlink pri svojom uvedení do prevádzky, ale aj dlhodobo, nemal zavedený žiaden dátový limit, takzvaný FUP. To hralo v prospech tohto typu pripojenia.

FUP (fair use policy) je zjednodušene o tom, že ako používateľ môžete bez obmedzení preniesť môžete len určitý objem dát. Po prekročení tohto limitu potom typicky dochádza k rapídnemu zníženiu prenosových rýchlostí. Ako som spomínal, Starlink niečo také najskôr vôbec neriešil…

Situácia sa ale výrazne zmenila v novembri 2022. Starlink vtedy používateľov začal deliť do dvoch kategórii, ktoré sú rozdelené na základe toho, aký mesačný dátový objem prenášajú. Služba efektívne zaviedla FUP.

Zákazníci, ktorí v mesiaci prenesú viac ako 1 TB sú automaticky zaradení do skupiny “Basic Access”. To vlastne znamená, že v časoch veľkého dopytu, “špičky”, ich pripojenie môže zaznamenávať zníženú kvalitu prenosu či dokonca priam výpadky spojenia.

Kým zákazník neprenesie v danom mesiaci 1 TB dát, tak zostáva zaradený v skupine “Priority Access”, ktorá prakticky znamená dostupnosť a prenosové rýchlosti v maximálnej možnej kvalite. Na zmenu upozornil portál TechCrunch.

V podstate teda došlo k zavedeniu FUPu pre Starlink, hoci to tak služba tuším priamo nekomunikuje. Nové delenie do skupín s rôznou prioritou podľa objemu prenesených dát sa týka firemných zákazníkov po celom svete. Pre súkromné osoby sa začalo uplatňovať v USA a Kanade, no je asi len otázkou času, kým sa rozšíri aj ďalej.

Obmedzenie, respektíve zníženie priority, platí vždy len aktuálne fakturačné obdobie – daný mesiac. V novom mesiaci používateľ začína s plnou prioritou, ktorá mu opäť platí až do momentu, kedy neprekročí stanovenú hranicu 1 TB prenesených dát.

No a kto by si chcel maximálnu možnú kvalitu prenosu užívať aj po prenesení spomínaného 1 TB, ten má možnosť siahnuť po dodatočných prioritných dátach. Už ale za dodatočný poplatok…

Starlink je primárne určený ako riešenie pre ľudí, ktorí bývajú v odľahlých oblastiach, kde majú sťažený prístup k dostatočne rýchlemu internetu, respektíve k internetu všeobecne. Nejde teda o priamu konkurenciu pre obľúbenú optiku, čo prezrádza aj samotná cena.

Hoci služba bola pôvodne zamýšľaná ako statické riešenie pre pokrytie jedného konkrétneho miesta, na základe dopytu zo strany zákazníkov pribudla aj možnosť prenosu prijímača. Svoj internet Starlink si teda môžete zobrať so sebou, no nebude to zadarmo.

Prenositeľnosť je totiž doplnkovou službou s poriadne mastným príplatkom. Využiť sa to dá aj na Slovensku, no pripravte si dodatočných 25 €, a to mesačne!. Táto možnosť sa dá ľubovoľne aktivovať a vypnúť, čo znamená, že v prípade potreby viete za prenos zariadenia zaplatiť jednorazovo. Napríklad keď idete na dva týždne na dovolenku alebo na chatu. Potom sa vrátite domov a službu deaktivujete. Ďalší mesiac zaplatíte už len štandardných 99 €.

Mobilný Starlink ale má niekoľko háčikov. Stále platí, že ide o riešenie, ktoré počíta s pevným umiestnením. To inak povedané znamená, že ho nemôžete osadiť na strechu auta a používať ako skutočne mobilný internet. Proste ho doma zbalíte, prídete do cieľovej lokality a tam ho rozbalíte a zapojíte.

Používanie mimo miesta pôvodnej adresy je navyše možné len po dobu maximálne 2 mesiacov, potom je nutné vykonať formálnu zmenu miesta využívania alebo si budete musieť kúpiť nové zariadenie pre danú adresu.

Navyše prenositeľnosťou je viazaná len na kontinent, kde je služba pôvodne zaregistrovaná. Pre Slovákov to znamená, že teoreticky ide o celú Európu. Prakticky ale ide len o vybrané európske krajiny, kde je služba reálne dostupná. Podrobný prehľad ponúka mapa na oficiálnej stránke služby.

Tieto obmedzenia sú zavedené z praktických dôvodov, kvôli princípu fungovania služby. Satelity a ich kapacita sú vždy pridelené pre konkrétne územie. Aby sa zachovala kvalita služby a prenosové rýchlosti počet pripojených zákazníkov nemôže prekročiť možnosti vyhradenej kapacity.

Spoločnosť SpaceX koncom mája 2022 predstavila novú službu svojho satelitného internetu Starlink pre majiteľov obytných vozidiel/karavanov. Služba Starlink for RVs v skratke umožní internetové pripojenie využívať slobodne na cestách. Vďaka novej anténe sa bude možné pripája z prakticky ľubovoľného miesta, kde má Starlink pokrytie.

Technicky by bolo možné službu využívať aj na bežnom aute, akurát to má taký háčik, že na takéto využitie je príliš rozmerná. Zjavne je tým myslené jej prenášanie. Práve preto je určená pre veľké obytné vozidlá.

V niektorých oblastiach sa navyše treba pripraviť na nižšiu prenosovú rýchlosť či väčšiu odozvu – tieto zóny sú označené pojmom “Waitlist”. Ani v tomto prípade ale nejde o službu určenú pre pohyblivé vozidlá, rovnako tak sa anténa nedá pripevniť na strechu. Treba ju umiestniť na pevnú zem.

Služba Starlink for RVs aktuálne stojí 135 dolárov mesačne, čo je o 25 dolárov viac než tradičná verzia pre statické pripojenie z pevne zvoleného miesta. Ako jediná zjavná výhoda oproti už dostupnému príplatkovému prenášaniu je to, že cez Starlink for RVs je možné anténu prenášať bez nutnosti ohlásenia lokality odkiaľ sa budete pripájať. Proste sa môžete vydať slobodne na cesty a presúvať z jedného miesta na druhé.

Doplnené: Koncom októbra 2022 bolo oznámené, že pripravená je už aj verzia Starlink for RVs pre pohybujúce sa autá. To znamená, že satelitný internet je už možné využívať aj za jazdy.

Háčik je v tom, že nová verzia vyžaduje väčšiu anténu s označením Flat High Performance, ktorá v USA stojí 2500 dolárov. Poplatok za službu ako takú je potom 135 dolárov mesačne. Podľa oficiálneho webu to vyzerá tak, že služba je dostupná aj na Slovensku, a to za 75 € mesačne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať