starlink slovensko

Starlink: Satelitný internet od Elona Muska je dostupný aj na Slovensku

Stabilné a dostatočne rýchle internetové pripojenie je pre mnohých z nás priam nutnosťou. A tým nemám na mysli, že ho potrebujeme na prehliadanie sociálnych sietí či sledovaní filmov na Netflixe, hoci to môžu byť veľmi príjemné aktivity. Skôr ide o to, že nám internetové pripojenie umožňuje pracovať z domu, so všetkým, čo k tomu patrí.

Nie vždy je ale možné za rozumné peniaze dostatok dostatočnú kvalitu. Hlavne v prípade ľudí, ktorý bývajú v odľahlých oblastiach môže byť veľmi problematické zabezpečiť si dostatočne kvalitné pripojenie. Do istej miery to môže suplovať mobilný internet, no rozhodne to nie je ideálne. Z pohľadu ceny, kvality či výpadkov.

Ako odpoveď na tieto problémy prichádza niečo pomerne nové – satelitný internet. Myšlienka ako taká síce nie je žiadnou horúcou novinkou, no do popularity sa tento typ pripojenia dostal najmä v ostatných rokoch, a to vďaka Elonovi Muskovi a jeho spoločnosti SpaceX. V očiach širokej verejnosti sa práve satelitný internet Starlink stal dostupnou možnosťou ako internetové pripojenie dostať aj do nehnuteľnosti, ktorá je tak trochu od ruky.

Dobrou správou je, že satelitný internet Starlink sa dá využívať aj na Slovensku. Ak teda máte záujem, môžete si ho veľmi jednoducho objednať priamo na oficiálnej stránke. Treba však povedať, že nejde o úplne najlacnejšiu záležitosť. Hlavne v porovnaní s priemernou cenou bežného káblového pripojenia od slovenských providerov.

Jasné, Starlink má svoje jasné prednosti, primárne to, že sa nemusíte spoliehať na káble, ktoré vám niekto musí natiahnuť do nehnuteľnosti. Satelitný internet totiž funguje vďaka konštelácii satelitov umiestnených na nízkej obežnej dráhe Zeme. Na strane zákazníka stačí do prevádzky uviesť malý satelitný tanier a router. Netreba na to žiadne veľké technické zručnosti, inštaláciu zvládne úplne každý. Pomáha s tým aj mobilná aplikácia Starlink pre Android a iOS.

Okrem toho, že internet viete dostať prakticky kamkoľvek, dáva vám to aj určitú voľnosť pri zvolení potrebného pokrytia pre vašu nehnuteľnosť. Počíta sa ale so statickým umiestnením prijímača, čo znamená, že za normálnych okolností si Starlink nemôžete so sebou prenášať na inú lokalitu či na dovolenku. Má to ale výnimku, takzvaný roaming, no to je príplatková služba.

Nevýhodou je už spomínaná cena. Platíte mesačný poplatok za využívanie pripojenie, no musíte uhradiť aj platbu za potrebný hardvér a poštovné. Pri uvedení služby Starlink na Slovensko začiatkom januára 2022 to vychádzalo na 499 € za hardvér a 99 € mesačne. Poštovné a manipulačné poplatky vychádzali na 84 €.

V marci 2022 sa v zahraničných médiách objavili informácie o zdražovaní, ktoré sa malo dotknúť hardvéru aj mesačného poplatku. Spomínali sa ceny 599 dolárov za router, satelitný tanier a ďalšie potrebné prvky ako napríklad káble, no a 110 dolárov mesačne za využívanie internetového pripojenia.

V prípade ceny Starlink na Slovensku je to v polovici mája 2022 tak, že mesačný poplatok je stále na 99 €, no za hardvér si SpaceX pýta už 634 €. Poštovné zostalo zachované na 84 €. Zmenila sa teda jedna položka, a to citeľne. Navyše nie je vylúčené, že výška mesačného poplatku ešte len prejde zmenou. Takže na to buďte pripravení. Našťastie nemá žiadnu viazanosť, takže sa v prípade náhleho zvýšenia ceny dá poľahky zrušiť.

Rozhodne ale treba povedať, že v segmente satelitného internetu je cena Starlinku priemerná, pričom oproti bežnej konkurencii ponúka lepšie parametre – rýchlosť, odozva aj absencia dátového limitu.

Cena Starlink na Slovensku k 14. máju 2022.

Kľúčová je samozrejme otázka, akú rýchlosť má Starlink? A keďže ide o satelitný internet nemenej dôležitým parametrom je odozva. Tieto parametre sú až prekvapivo dobré. Prevádzkovateľ sľubuje, že rýchlosť pripojenia sa pohybuje v rozmedzí 100 až 200 Mb/s. To znamená, že reálne budete sťahovať rýchlosťou 12,5 až 25 MB/s.

Stiahnutie súboru o veľkosti 1 GB za 40 až 80 sekúnd, to rozhodne nie je zlé, no čo tá odozva? V tomto prípade Starlink spomína hodnotu 20 ms. V ideálnom prípade, ktorý do veľkej miery závisí práve o konkrétnej lokality, no reálne merania ukazujú, že sa toho netreba vôbec báť.

Dopyt po službe je v globále pomerne vysoký, no Starlink na obežnú dráhu pravidelne vynáša nové satelity, takže problém s pokrytím, rýchlosťou či dostupnosťou by reálne nemal nastať. V máji 2022 mala spoločnosťou pod palcom vyše 2000 satelitov, pričom z dlhodobého hľadiska ich má byť až 12 000.

Nie, momentálne nič podobné nie je zavedené. To je ďalšou vecou, ktorá hrá v prospech tohto typu pripojenia. Pri niektorých typoch pripojení na internet sa totiž môžete stretnúť s dátovým limitom, označovaný ako FUP. Zjednodušene povedané ide o to, že preniesť môžete len určitý objem dát. V lepšom prípade potom dochádza k rapídnemu zníženiu prenosových rýchlostí, v tom horšom vám pripojenie úplne odstavia.

Starlink je primárne určený ako riešenie pre ľudí, ktorí bývajú v odľahlých oblastiach, kde majú sťažený prístup k dostatočne rýchlemu internetu, respektíve k internetu všeobecne. Nejde teda o priamu konkurenciu pre obľúbenú optiku, čo prezrádza aj samotná cena.

Hoci služba bola pôvodne zamýšľaná ako statické riešenie pre pokrytie jedného konkrétneho miesta, na základe dopytu zo strany zákazníkov pribudla aj možnosť prenosu prijímača. Svoj internet Starlink si teda môžete zobrať so sebou, no nebude to zadarmo.

Prenositeľnosť je totiž doplnkovou službou s poriadne mastným príplatkom. Využiť sa to dá aj na Slovensku, no pripravte si dodatočných 25 €, a to mesačne!. Táto možnosť sa dá ľubovoľne aktivovať a vypnúť, čo znamená, že v prípade potreby viete za prenos zariadenia zaplatiť jednorazovo. Napríklad keď idete na dva týždne na dovolenku alebo na chatu. Potom sa vrátite domov a službu deaktivujete. Ďalší mesiac zaplatíte už len štandardných 99 €.

Mobilný Starlink ale má niekoľko háčikov. Stále platí, že ide o riešenie, ktoré počíta s pevným umiestnením. To inak povedané znamená, že ho nemôžete osadiť na strechu auta a používať ako skutočne mobilný internet. Proste ho doma zbalíte, prídete do cieľovej lokality a tam ho rozbalíte a zapojíte.

Používanie mimo miesta pôvodnej adresy je navyše možné len po dobu maximálne 2 mesiacov, potom je nutné vykonať formálnu zmenu miesta využívania alebo si budete musieť kúpiť nové zariadenie pre danú adresu.

Navyše prenositeľnosťou je viazaná len na kontinent, kde je služba pôvodne zaregistrovaná. Pre Slovákov to znamená, že teoreticky ide o celú Európu. Prakticky ale ide len o vybrané európske krajiny, kde je služba reálne dostupná. Podrobný prehľad ponúka mapa na oficiálnej stránke služby.

Tieto obmedzenia sú zavedené z praktických dôvodov, kvôli princípu fungovania služby. Satelity a ich kapacita sú vždy pridelené pre konkrétne územie. Aby sa zachovala kvalita služby a prenosové rýchlosti počet pripojených zákazníkov nemôže prekročiť možnosti vyhradenej kapacity.

Spoločnosť SpaceX koncom mája 2022 predstavila novú službu svojho satelitného internetu Starlink pre majiteľov obytných vozidiel/karavanov. Služba Starlink for RVs v skratke umožní internetové pripojenie využívať slobodne na cestách. Vďaka novej anténe sa bude možné pripája z prakticky ľubovoľného miesta, kde má Starlink pokrytie.

Technicky by bolo možné službu využívať aj na bežnom aute, akurát to má taký háčik, že na takéto využitie je príliš rozmerná. Zjavne je tým myslené jej prenášanie. Práve preto je určená pre veľké obytné vozidlá.

V niektorých oblastiach sa navyše treba pripraviť na nižšiu prenosovú rýchlosť či väčšiu odozvu – tieto zóny sú označené pojmom “Waitlist”. Ani v tomto prípade ale nejde o službu určenú pre pohyblivé vozidlá, rovnako tak sa anténa nedá pripevniť na strechu. Treba ju umiestniť na pevnú zem.

Služba Starlink for RVs aktuálne stojí 135 dolárov mesačne, čo je o 25 dolárov viac než tradičná verzia pre statické pripojenie z pevne zvoleného miesta. Ako jediná zjavná výhoda oproti už dostupnému príplatkovému prenášaniu je to, že cez Starlink for RVs je možné anténu prenášať bez nutnosti ohlásenia lokality odkiaľ sa budete pripájať. Proste sa môžete vydať slobodne na cesty a presúvať z jedného miesta na druhé.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Mohlo by zaujať