Microsoft Defender: Ako vypnúť odosielanie súborov do Microsoftu?

Windows 10 je automaticky chránený bezpečnostným riešením, ktoré môžeme poznať ako Microsoft Defender, Windows Defender či Windows Zabezpečenie. Dlhé roky to proste bol Microsoft Defender, potom prišlo poloformálne premenovanie.

Bez ohľadu na to, ako túto ochranu nazveme, treba povedať, že svoju úlohu plní veľmi dobre. Disponuje zástupom ochranných mechanizmov, pravidelne sa aktualizuje a nachádzajú sa tu aj špecifické možnosti – napríklad kontrola diskov ešte pred spustením Windows 10.

Rovnako tak tu nájdeme aj možnosť, ktorú môžeme poznať z iných bezpečnostných riešení – automatické odosielanie súborov na analýzu.

Zjednodušene ide o to, že ak je súbor podozrivý, tak dôjde k jeho odoslaniu do Microsoftu. Tam ho preskúma bezpečnostný tím a podľa potreby pre nástroj Windows Zabezpečenie vydá aktualizáciu. Ak teda išlo o hrozbu, ochrana ju bude schopná v budúcnosti lepšie identifikovať a okamžite zakročí.

Pri štandardnom nastavení ochrany je posielanie vzoriek zapnuté. Microsoft síce uvádza, že pri práci s podozrivými súbormi dáva pozor na dáta citlivej povahy, kedy je nutné potvrdenie zo strany používateľa, no nie každému sa to páči.

Hoci úmysel zo strany Microsoftu je dobrý, niektorí z nás nechcú, aby súbory opúšťali disk zariadenia. Vtedy na rad prichádza vypnutie funkcie pre automatické odosielanie vzoriek. Nejde o nič komplikované. Priamo v nastaveniach bezpečnostného riešenia je na to určený jeden prepínač.

Vypnutie automatického odosielania vzoriek v aplikácii Windows Zabezpečenie

  • Buď cez ponuku Štart alebo cez ikonu štítu v oznamovacej oblasti otvoríme “Windows Zabezpečenie”.
  • V základnom rozhraní “Prehľad zabezpečenia” klikneme na možnosť “Ochrana pred vírusmi a hrozbami”.
  • Nájdeme nadpis “Nastavenia ochrany pred vírusmi a hrozbami”, pod ktorým klikneme na odkaz “Spravovať nastavenia”.
  • Dostaneme sa do prehľadu rôznych nastavení pre Windows Defender Antivirus.
  • Nájdeme tu nastavenie “Automatické odosielanie vzoriek”.
  • Príslušný prepínač presunieme do polohy “Vypnuté”.
  • Hotovo.

Teraz už nebude dochádzať k odosielaniu podozrivých súborov na analýzu. Týka sa samozrejme len zabudovaného bezpečnostného riešenia vo Windows 10.

Pre istotu upozorním, že ak používate iný bezpečnostný softvér (ESET, AVG, Avira…), tak podobné nastavenie musíte hľadať priamo v ňom. V takom prípade by ale rozhranie Windows Zabezpečenie nemalo ani ponúknuť prístup k nastaveniam, ktoré vlastne popisujem.

Ručné odoslanie podozrivého súboru

Hoci je vypnuté automatické odosielanie súborov, stále máte možnosť spraviť to ručne. V spomínanom nastavení “Automatické odosielanie vzoriek” sa nachádza odkaz “Odoslať vzorku manuálne”.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať