Stačí Windows Defender na ochranu počítača s Windows 10?

Stačí Windows Defender na ochranu vášho zariadenia s Windows 10? Dokáže si poradiť s útočiacou háveďou alebo mu vírusy prekĺznu pomedzi prsty? A ako je na tom Windows Defender v porovnaní s platenými či bezplatnými ochrannými riešeniami známych firiem? O odpovediach na tieto otázky sa polemizuje už poriadne dlhú dobu. Na laickej aj odbornej úrovni.

Windows Defender historicky vzaté nemá povesť práve najefektívnejšej ochrany. Microsoft však neustále vylepšuje Windows 10, a tak by celkom prirodzene latku kvality mal posúvať aj v prípade Windows Defendera. Veď ide o integrovanú súčasť najnovšieho operačného systému od Microsoftu, ktorý sa hrdí už miliardovou používateľskou základňou. Pre veľkú časť z týchto používateľov je pritom práve zabudovaný Defender jedinou formou ochrany. Microsoft si to veľmi dobre uvedomuje. Je to jedným z dôvodov, prečo ochranu integroval priamo do systému.

V princípe platí, že základná ochrana je rozhodne lepšia než žiadna ochrana. Hoci tak je Windows Defender vnímaný, má svoje jasné prednosti. Dostupný je bezplatne, používateľa chráni automaticky bez toho, aby musel niečo nastavovať, systém nezaťažuje, zbytočne neotravuje a prakticky nevyžaduje žiadnu údržbu. Ide o pevnú ochrannú baštu, ktorá stojí medzi zariadením a svetom malvéru. Ako to však vyzerá s touto ochranou , keď sa na ňu pozrieme zblízka?

Windows Defender z pohľadu krátkodobých testov

Ak sa pozrieme na testy inštitútu AV-Test, zistíme, že Windows Defender ponúka ochranu prakticky na rovnakej úrovni ako konkurenčné riešenia. A to aj tie platené. V polovici roku 2019 bol dokonca po komplexných testoch 20 ochranných riešení označený za “najlepší antivírusový softvér pre domácich používateľov Windows 10”. Získal vtedy plné hodnotenie, podobne ako ďalšie bezpečnostné riešenia (F-Secure SAFE, Kaspersky Internet Security a Norton Security), no titul najlepšieho získal vďaka tomu, že je dostupný zadarmo.

Svet sa však mení, vyvíja. Na naše počítače útočia stále nové a čoraz sofistikovanejšie nástrahy. Bezpečnostné riešenia sa preto musia neustále zlepšovať, aby s malvérom dokázali držať krok. V prehľade testov inštitútu AV-Test za február 2020 preto nájdeme informáciu, že Windows Defender má z pohľadu ochrany hodnotenie 5.5 z celkových 6 bodov a pred ním sa nachádza až 15 iných riešení, ktoré dosiahli lepší výsledok. Situácia sa proste rýchlo mení.

K dispozícii sú aj dáta z Real-World Protection testu (reálne správanie používateľa aj online) inštitútu AV-Comparatives za február-marec 2020, v ktorom Windows Defender zablokoval 99,7% škodlivých súborov, no na konte má aj 5 falošných poplachov. Špičkou boli Avira Antivirus Pro (100% ochrana, 0 falošných poplachov) či Kaspersky Internet Security (100% ochrana, 0 falošných poplachov).

Totožné výsledky ako Windows Defender dosiahli Avast Free Antivirus aj AVG Free Antivirus (99,7% ochrana, 5 falošných poplachov). Dlhodobá tendencia je však taká, že všetky spomínané riešenia majú v porovnaní s Defenderom navrch (viď tabuľka nižšie).

Windows Defender z pohľadu dlhodobých testov

Omnoho lepší pohľad na efektívnosť Windows Defendera poskytujú výročné správy inštitútu AV-Comparatives – Summary Report 2018 a Summary Report 2019. Tieto správy prinášajú vecné závery podľa komplexnej metodiky pozostávajúcej z 19 špeciálnych testov, ktorým sa odborníci venovali počas celého roka.

Zistíme tu teda, že Windows Defender sa v porovnaní s konkurenčnými riešeniami v sumárnom prehľade nachádza na chvoste. Medziročne (2019 vs 2018) sa síce badateľne zlepšil v ochrane proti malvéru, no na trhu je stále obrovský počet riešení, ktoré sú na tom proste celkovo lepšie. Z môjho pohľadu ide o celkom logickú vec. Firma, ktorá sa dlhé roky špecializuje v oblasti ochrany a za svoj produkt pýta peniaze, musí mať vyššiu kvalitu, než konkurencia, ktorá ochranu ponúka zadarmo.

Zároveň treba povedať, že pri hodnotení v roku 2019 získal Defender v kategórii ochrany proti malvéru maximum bodov – tri hviezdičky (excelentná ochrana). Už jedna hviezdička pritom reprezentuje dostatočnú ochranu – priemyselný štandard. Dve hviezdičky znamenajú nadštandard. V skratke by to teda malo znamenať, že hoci sú dostupné aj celkovo lepšie riešenia, Windows Defender predstavuje dostatočnú (základnú) ochranu.

  • Real-World Protection – testy simulujú reálne správanie používateľa, vrátane správania v online priestore. Produkty musia poskytovať vysokú mieru ochrany, bez toho, aby dochádzalo k veľkému počtu falošných detekcií a veľkému počtu výziev na zásah zo strany používateľa.
  • Malware Protection – test sa zameriava na ochranu zariadenia proti malvéru, ktorý prichádza po sieti či z externých diskov.
  • Performance – test hodnotí to, do akej miery je bezpečnostné riešenie náročné na hardvérové prostriedky.

Pre pripomenutie: Windows Defender funguje najlepšie vtedy, keď má prístup na internet. Pri detekcii sa spolieha na vybrané cloudové služby a databázy, čím sa zvyšuje celková ochrana – tabuľka Offline vs. Online Detection Rates.

Windows Defender – kvalitný základ

Aby som to teda zhrnul, Windows Defender je rozumným základom pre ochranu zariadenia. Ešte stále sme sa ale nedostali do doby, kedy by platené ochranné riešenia tretích strán nemali zmysel. Ako totiž ukazujú dlhodobé testy, ktoré podľa mňa majú vyššiu výpovednú hodnotu než tie mesačné, existuje kopa (aj bezplatných) ochranných riešení, ktoré ponúkajú komplexnejšiu ochranu.

Záverom

Situácia je dnes iná než pred rokmi. Nároky na ochranu sú omnoho vyššie a rozdiel medzi Windows Defenderom a riešeniami tretích strán už dávno nie je taký priepastný. Úplná 100% ochrana neexistuje a stále platí, že akokoľvek efektívne môže ochranné riešenie byť, ak používateľ veci podceňuje, nemusí mu v konečnom dôsledku byť platné. Dôležitý je zdravý sedliacky rozum. Neklikať na všetko, čo človek vidí v online svete, nesťahovať obsah z neznámych stránok, neotvárať podozrivé e-maily, a tak ďalej.

Aktualizácia – 3.2.2022

Tento článok pôvodne vznikol v apríli 2020, čo sú už takmer dva roky. Po čase som sa preto k nemu rozhodol vrátiť a pozrieť sa ako to vyzerá aktuálne. Veľkou zmenou je napríklad to, že Windows Defender je dnes už oficiálne označovaný ako Microsoft Defender, za čo vďačí novému marketingovému prístupu.

Ako to ale vyzerá v prípade ochrany, ktorú poskytuje toto riešenie od Microsoftu? Je Windows Defender, respektíve dnes už Microsoft Defender, dostatočnou ochranou počítača?

Nebudem chodiť okolo horúcej kaše. Odpoveď je áno. Stále to platí.

Podľa najnovších výsledkov testov inštitútu AV-Test za obdobie novembra a decembra 2021 ide o jedno z najlepších bezpečnostných riešení pre domáceho používateľa. Microsoft rozhodne nezmenil len meno svojho ochranného softvéru, pravidelne mu venuje pozornosť a vylepšuje ho. Vďaka tomu dokáže držať krok s tými najlepšími (konkurenčný ochranný softvér), ale aj najhoršími (vírusy, ransomvér a iná háveď).

Podrobnú správu inštitútu AV-Test nájdete na tomto odkaze, ja len stručne vypichnem niekoľko vecí. Microsoft Defender získal v každej hodnotenej kategórii maximálny počet bodov a možno trochu prekvapivo porazil aj milované a bežne odporúčané ochranné aplikácie Avast a AVG (o 1 bod), či dokonca aj platené riešenie Malwarebytes Premium (o 0,5 boda).

Windows Defender, ktorý niekedy býval terčom posmechu dnes patrí medzi najlepšie antivírusy pre domáceho používateľa. Rozdiely sú niekedy skutočne minimálne, no napriek tomu sa ukazuje, že Microsoft má čo povedať aj v oblasti kyberbezpečnosti.

Ako si ale môžete všimnúť, maximálne hodnotenie získala hneď desiatka testovaných antivírusových softvérov. Defender určite patrí medzi najlepších, no stále sa nájdu aplikácie, ktoré toho zvládajú viac. Hlavne platený ochranný softvér často ponúka viacero stupňov ochrany, ako aj kopu doplnkových prvkov. Pre bežného domáceho používateľa však Microsofťácke riešenie predstavuje dostatočnú ochranu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať