Ako si vo Windows 10 nastaviť Windows Defender na ochranu pred ransomware?

Kybernetické útoky neutíchajú a aktuálne sa vezú hlavne na vlne ransomware. Ako bežní používatelia sme si nárast útokov tohto typu mohli všimnúť hlavne v súvislosti s útokom WannaCry z mája 2017.

Odvtedy je ransomvér prakticky na vzostupe, na čo nedávno upozornila aj spoločnosť ESET vo svojej správe zameranej na IT bezpečnosť v roku 2020. Niet sa čomu čudovať, ide o veľmi výnosný typ útokov. Hlavne v biznis svete.

Nebudeme si však klamať, obeťami sa stávajú aj domáci používatelia. Tí síce spravidla výkupné nezaplatia, no prídu o svoje dáta, čo je veľká škoda. Pritom niekedy stačí úplne málo.

Dodržiavať základné pravidlá a používať poriadne bezpečnostné riešenie alebo správne nastavený Microsoft Defender, ktorý je zabudovaný vo Windows 10.

Windows Defender, najnovšie nazývaný Microsoft Defender, predstavuje základnú ochrannú baštu voči všetkým tradičným nástrahám. Preto Microsoft aktívne bojuje za to, aby používateľom skomplikoval jeho úplné vypnutie. Proste chce, aby boli za každých okolností chránení.

Windows Defender vo Windows 10 ochráni aj pre ransomvérom

Microsoft Defender toho dokáže pomerne dosť. Len mu treba venovať trochu pozornosti a pozrieť si, čo všetko vlastne ponúka. Jednou z funkcií, ktorá je veľmi užitočná, no treba ju zapnúť ručne, je práve pokročilá ochrana pred agresívnym ransomware.

Ten by za normálnych okolností pri útoku zašifroval všetky súbory, no cez Defender je možné vybrané zložky nastaviť ako chránené.

Proste v nich škodlivému kódu neumožní vykonávať neoprávnené zmeny, ako je práve zašifrovanie obsahu. Táto ochrana sa nazýva “Riadený prístup k priečinkom” a štandardne je vypnutá.

Preto ju treba povoliť ručne a súčasne je potrebné zvoliť, ktoré priečinky bude Defender chrániť touto pokročilou metódou. Zapnutie funkcie a jej nastavenie našťastie nie je vôbec náročné.

  • Otvoríme si systémové nastavenia (Win + I).
  • Klikneme na sekciu “Aktualizácia a zabezpečenie”.
  • Z ponuky vyberieme “Windows Zabezpečenie”.
  • V zozname klikneme na “Ochrana pred vírusmi a hrozbami”.
  • Otvorí sa aplikácia “Windows Zabezpečenie”, v ktorej nájdeme možnosť “Ochrana pred ransomwarom”.
  • Klikneme na “Spravovať ochranu pred útokom ransomwaru”.
  • Prepínač pod nápisom “Riadený prístup k priečinkom” dáme do polohy “Zapnuté”.
  • Potvrdíme.
  • Klikneme na možnosť “Chránené priečinky”.
  • Pozrieme si, ktoré priečinky sú chránené a prípadne si sem pridáme ďalšie, v ktorých máme uložené dôležité dáta”.
  • Hotovo.

Microsoft Defender by mal vaše zložky ochrániť aj proti šifrovaniu zo strany škodlivého ransomware. Napriek tomu nepodceňujte bezpečné správanie pri pohybe v online priestore a pravidelne zálohujte.

Ak ochrana “Riadený prístup k priečinkom” blokovala prístup aj pre bezpečné aplikácie, môžete ich pridať medzi výnimky. Robí sa tak opäť v sekcii “Ochrana pred ransomwarom”, kde kliknete na možnosť “Povoliť aplikáciu prostredníctvom riadeného prístupu k priečinkom”.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať