Windows XP obsahoval skrytú tému inšpirovanú Mac OS

Po internete začali vo veľkom kolovať zdrojové kódy operačného systému Windows XP, a tak je celkom prirodzené, že sa nadšenci a bezpečnostní výskumníci pustili do ich skúmania.

Priniesť to môže množstvo zaujímavých informácií, hoci aj historického charakteru. Jednou z nich je napríklad odhalenie pripravovaného motívu s pracovným názvom “Candy”.

Pod týmto označením Microsoft v časoch počiatočného vývoja Windows XP pripravil vzhľad, ktorý bol silne inšpirovaný vizuálnou podobou rozhrania “Aqua” z operačného systému Mac.

Nakoniec sa tento projekt stal firemným tajomstvom. Na svetlo sveta vyplával až vďaka úniku zdrojových kódov Windows XP, ktoré čerstvo preskúmal portál TheVerge. Vývoj témy “Candy” sa podľa všetkého nedostal príliš ďaleko, no z jednotlivých prvkov je celkom jasné, kde presne Microsoft čerpal inšpiráciu.

To, či svojho času vývojári skutočne plánovali túto tému zabudovať do systému nie je známe. Používať ju však mali primárne ako nástroj na budovanie potrebných systémových základov pre prácu s témami. V zdrojovom kóde má byť dokonca prítomná informácia o tom, že určená je len na interné použitie.

Windows XP v roku 2001 nakoniec dorazil s modro-zeleno-striebornou témou “Luna” a dnes už ikonickým pozadím “Bliss”.

Práce na tomto operačnom systéme však prebiehali v časoch ostrého konkurenčného boja medzi Apple a Microsoftom, kedy sa dvojica softvérových gigantov neváhala silne inšpirovať jeden od druhého.

Je možné, že takto zjavné okopírovanie dizajnu by prilialo olej do už tak dosť rozpáleného ohňa, a tak Microsoft svoju tému “Candy” nakoniec verejnosti nesprístupnil. Ďalšou možnosťou je to, že skutočne bola vytvorená len ako nástroj pre vývojárov. Raz sa možno dozvieme ako to skutočne bolo…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať