Do obehu sa dostali zdrojové kódy Windows XP a starších systémov

Záver septembra 2020 sa do pamäte IT komunity zapísal skutočne netradične. Do obehu sa dostali zdrojové kódy operačných systémov Windows XP (SP1) a Windows Server 2003. Hoci v temných zákutiach internetu mali kolovať už dlhší čas, teraz sa k nim pri troche snahy dokáže dostať prakticky každý.

Hoci najväčšej pozornosti sa dočkala práve spomínaná dvojica systémov, po ich boku sú prístupné aj časti platforiem MS-DOS a Windows CE. Autenticitu zdrojových kódov potvrdil portál TheVerge.

Microsoft vo svojom oficiálnom stanovisku uvádza len to, že situácii venuje pozornosť a pracuje na jej preverení. V celom kontexte môže byť zaujímavé aj to, že únik základov systémov z dielne Microsoftu nie je tak ojedinelým incidentom ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.

Za ostatné roky sa do obehu dostali aj celé alebo čiastkové zdrojové kódy Windows 10, Windows 2000 aj Windows NT 3.5. Rovnakému osudu neunikol ani systém z pôvodnej konzoly Xbox či dokonca grafický systém Xbox Series X.

Windows XP oficiálne nie je podporovaný už viac než 6 rokov a celý systém je viac-menej považovaný za “deduška”. Napriek tomu nie je nepravdepodobné, že kyberkriminálci budú úniku venovať veľkú pozornosť v snahe odhaliť možné bezpečnostné zraniteľnosti a získať znalosti o detailných princípoch, ktoré by mohli využiť pri útokoch na novšie platformy.

Druhou vecou je to, že Microsoft má asi od roku 2001 vlastný program Government Security Program (GSP), prostredníctvom ktorému majú kontrolovaný prístup k zdrojovým kódom produktov vlády, bezpečnostný výskumníci a vybrané organizácie.

Nateraz nie je celkom jasné, aký je veľký rozsah úniku, a tak sa len veľmi ťažko hodnotí jeho celková závažnosť a možné dôsledky. Súbory, ktoré sú zdieľané cez torrenty majú veľkosť približne 43 GB, takže to vyzerá tak, že toho je na prípadné analýzy skutočne dosť.

Všeobecný konsenzus odbornej komunity však hovorí, že hoci ide o potenciálne riziko, celková závažnosť nie je veľká. Najväčším problémom je práve to, že programátori niektoré prvky a zaužívané postupy zvyknú používať opakovane, a prítomné teda môžu byť aj v novší produktoch.

Až čas samozrejme ukáže, aké dôsledky bude mať táto prapodivná záležitosť. Windows XP je podľa dostupných štatistík analytických spoločností momentálne používaný na približne 1,2% počítačov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať