0105101317

Xbox One X v edícii Project Scorpio pripomína históriu konzoly Xbox

Konzola Xbox One X v edícii Cyberpunk 2077 obsahuje skrytú správu od vývojárskeho štúdia CD Projekt Red, čo je príjemným prekvapením, no nejde o prvý prípad, kedy sa na konzolách rodiny Xbox objavilo niečo podobné.

Stačí si spomenúť na nie tak dávny príchod samotnej konzoly Xbox One X, ktorá sa predávala v limitovanej edícií „Project Scorpio“. Po stránke názvu, balenia a celkového vyhotovenia išlo o akúsi poctu pre kódové označenie, pod ktorým sme novinku pôvodne spoznali na veľtrhu E3.

Krabica aj telo konzoly niesli “tajomný” číselný kód 0105101317, ktorý toho na prvý pohľad veľa nehovoril. Skalným fanúšikom konzol Xbox, ktorí trošku sledovali aj históriu, však bolo po chvíľke zamyslenia celkom jasné o čo vlastne ide.

Model Xbox One X predstavoval v konzolovom portfóliu Microsoftu obrovský skok vpred, preto vznikol priestor pre ohliadnutie sa za históriou a postupnú evolúcia, ktorá hráčom priniesla možnosť vychutnať si svoje obľúbené hry aj v 4K rozlíšení. Presne o takomto pohľade späť bola celá symbolika čísla 0105101317. Každé z dvojčísiel tohto “kódu” odkazuje na významný míľnik na ceste za hraním v súčasnej podobe.

0105101317 ako krátky prierez históriou

  • 01 – odkazuje na rok 2001, kedy sa na trh dostala pôvodná konzola Xbox a celé to pre Microsoft a množstvo konzolových hráčov odštartovala
  • 05 – v roku 2005 sme sa dočkali ďalšieho stupienka zdĺhavej cesty za hraním v 4K rozlíšení
  • 10 – rok 2010 priniesol ďalší posun v možnostiach ako si môžeme vychutnávať svoje konzolové hry. Na trh sa dostal senzor Kinect. V tomto roku súčasne prichádza aj prepracovaná konzola Xbox 360 S, označovaná aj ako Xbox 360 Slim
  • 13 – rok 2013 reprezentuje ďalší výrazný skok vpred vďaka príchodu novej konzolovej generácie Xbox One
  • 17 – posledné dvojčíslie symbolického odkazu patrí samotnej konzole Xbox One X, ktorá prišla v roku 2017. Ide o skutočne obrovský posun v plynulosti hrania a grafických možnostiach konzolových hier

Tajomný číselný kód 0105101317 je teda reprezentáciou krátkeho prierezu herných konzol z produkcie Microsoftu. Akýsi jemný a nenásilný odkaz na históriu a cestu, ktorá nás dostala tam, kde sme dnes.

Či Microsoft s touto symbolikou bude pokračovať aj v prípade pripravovanej konzoly Xbox Series X, ktorá sa na trh dostane v tomto roku, je otázne. Ak to tak skutočne bude, tak na konci pribudne dvojčíslie 20 ako pripomienka roku 2020.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať