Prečo hodiny vo Windows neukazujú sekundy?

Operačné systémy sú komplexnými kolosmi, pri návrhu ktorých sa rieši neskutočné množstvo problémov. Často až úplných drobností. Možno ste sa nad tým nikdy ani nezamýšľali, no skutočnosť, že hodiny v notifikačnej oblasti neukazujú sekundy má tiež svoje korene v návrhu Windows. Presnejšie to siaha ešte do čias Windows 95.

Treba si uvedomiť, že išlo o úplne iné časy. Legendárna “95-ka” prinášala svojho času úplne revolučné prvky, ktoré pri novších verziách operačných systémov Windows považujeme za úplnú samozrejmosť. Jednou z nich bol aj panel úloh a všetko okolo neho. Spadá sem teda aj oblasť tejto ikonickej lišty, kde sídli dátum a čas. 

Kým ešte v betaverziách Windows 95 hodiny zobrazovali aj sekundy, keď systém dorazil na trh, zrazu tu boli len hodiny a minúty. Nešlo pritom o chybu alebo zábudlivosť vývojárov, tak ako by sa to mohlo zdať na prvý pohľad. V pozadí tejto skutočnosti stojí dobre mierený úmysel. Ako som spomínal, doba bola úplne iná. To znamená, že úplne iná vtedy bola aj hardvérová výbava priemerného počítača. 

Windows 95 pre svoju funkčnosť požadoval minimálne 4 MB operačnej pamäte, a aby to celé fungovalo čo najlepšie, tak sa optimalizovalo z každej strany. Každý ušetrený kilobajt mal priam cenu zlata. No a aj taká triviálna vec ako pravidelná aktualizácia času s ohľadom na jednotlivé sekundy si vyberala svoju hardvérovú daň. Triviálna totiž bola len na prvý pohľad. V praxi za tým toho bolo viac – načítavanie písma, vykresľovanie, vymazávanie a to všetko v nekonečnom cykle.

Celý tento úkon požadoval na vtedajšie pomery až príliš veľa pamäte na to, aby sa to oplatilo. Preto počas optimalizácie padlo rozhodnutie tieto prostriedky radšej ušetriť, a tak sa vývojári so sekundami rozlúčili. Ako spomína Raymond Chen, ktorý situáciu vysvetlil ešte v roku 2003, najrýchlejší kód je taký, ktorý vôbec nemusí bežať. Ušetrená pamäť sa mohla použiť niekde úplne inde a chod systému sa stal o trošičku pohodlnejším aj na zariadeniach s minimálnou požadovanou konfiguráciou. 

A prečo hodiny ani v moderných verziách Windows nezobrazujú sekundy? To síce Chen nevysvetľuje, no pravdepodobne pôjde o prežitok práve z čias Windows 95. Keď už sa to tak raz začalo robiť a používatelia si zvykli, tak proste nebol dôvod na zmenu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať