Ako skontrolovať a vypnúť aplikácie spúšťané pri štarte systému

S každým zapnutím operačného systému dochádza aj k automatickému zapínaniu vybraných aplikácií. Okrem tých systémových ide aj o veci, ktoré sme si do systému nainštalovali a bežne ich používame. Tie majú často vo zvyku zapínať sa hneď po spustení systému, čím tento proces niekedy zbytočne predlžujú.

Môže ísť napríklad o komunikačné aplikácie, herných klientov typu Steam, antivírové programy tretích strán, ovládače grafických kariet alebo aj ďalšie aplikácie a nástroje rôzneho typu. Dokonca sem môžu spadať aj nevyžiadané, prípadne priamo škodlivé veci.

Občasná kontrola toho, ktoré aplikácie sa automaticky spúšťajú so štartom systému preto príde vhod. Ak si napríklad všimnete, že počítač je akýsi spomalený, nabieha veľmi pomaly alebo sa systém správa neštandardne, tak existuje šanca, že príčina by sa mohla objaviť aj tu.

Ak v zozname aplikácií automaticky spúšťaných pri zapnutí systému nájdete niečo podozrivé, tak si daný proces preverte cez svoje bezpečnostné riešenie, prípadne použite Google alebo sa poraďte na niektorom z technologických fór.

Keď zistíte, že pri niektorom z procesov nechcete, aby sa spúšťal automaticky, tak mu takéto správanie môžete priamo zakázať cez systémový nástroj. Nastavenie alebo zakázanie automatického zapínania má dnes už veľa aplikácií aj priamo vo svojich nastaveniach, takže to prípadne môžete vybaviť aj tam.

Windows 8 a Windows 10

Prehľad programov, ktoré sa spúšťajú automaticky, je v prípade Windows 8 a Windows 10 súčasťou Správcu úloh. Stačí ho vyvolať, napríklad klávesovou skratkou “Ctrl + Shift + Esc” a prejsť do sekcie “Spustenie”. Dostanete sa tak k prehľadnému zoznamu s názvom, stavom aj odhadovaným vplyvom na rýchlosť spúšťania systému.

Pravým kliknutím na aplikáciu otvoríte kontextovú ponuku, kde sa nachádza aj možnosť “Zakázať”, ktorou automatickému spúšťaniu zabránite.

Vo Windows 10 sa k zoznamu aplikácií spúšťaných po štarte môžete dostať aj cez systémové nastavenia (Win + I). Stačí prejsť do sekcie “Aplikácie -> Spustenie”. Ide o úplne to isté, akurát pre niekoho možno v prívetivejšom rozhraní/podaní.

Windows 7

Používateľom Windows 7 na tieto úkony poslúži nástroj “msconfig”. Ten sa dá spustiť buď vyhľadaním cez Štart alebo pomocou nástroja “Spustiť” (Win + R). Opäť treba hľadať sekciu “Spustenie”, “Po spustení”, prípadne “Startup”.

Spúšťanie aplikácie sa vypína jednoduchým “odškrtnutím” okienka vedľa jej názvu. Následne je potrebné stlačiť na “OK”, po čom môže dôjsť k zobrazeniu výzvy na reštartovanie systému.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať