Windows 10 Hero

Inovácia na Windows 10: Ako zálohovať pôvodný systém?

Ponuka bezplatného prechodu na Windows 10 z predošlých systémov Windows 7 a Windows 8 mala pôvodne platiť len počas prvého roka od príchodu novinky na trh. Realita je však taká, že táto ponuka sa dá využiť dodnes

Dôvodov v pozadí tejto skutočnosti je niekoľko. V skratke však ide o to, že Microsoft chce svojmu najnovšie operačnému systému, Windows 10, zabezpečiť čo najlepší trhový podiel

Z toho istého dôvodu je možné Windows 10 používať aj bez akejkoľvek aktivácie. V tomto konkrétnom prípade si síce treba zvyknúť na vodoznak a drobné obmedzenia v oblasti prispôsobenia vzhľadu, no inak je systém plne funkčný a dostáva aj aktualizácie

Pri inovácii, respektíve prechode na Windows 10 je trošku iné – lepšie. Využitá je totiž pôvodná licencia, a tak používateľ získava plne aktivovaný operačný systém. Microsoft je len rád, že na stranu Windows 10 získal ďalšieho používateľa. Z dlhodobého hľadiska je to pre firmu lepšie.

Nakoľko Windows 7 už prišiel o podporu, ešte stále môže byť dostatočný záujem o využitie dostupného prechodu na Windows 10. Ak patríte medzi ľudí, ktorí nad tým uvažujú, pravdepodobne sa vám bude hodiť tento tip na zálohu pôvodného systému.

Nikdy totiž neviete, kedy vám príde vhod. Napríklad zistíte, že Windows 10 vám predsa len nevyhovuje a radi by ste sa vrátili k starej dobrej sedmičke či osmičke. Prípadne vám nebude fungovať niektorý z potrebných programov. Kompletná záloha je pred prechodom dôrazne odporúčaná.

Ako si vytvoriť kompletnú zálohu operačného systému?

Či už používate Windows 7 alebo Windows 8.1, na vytvorenie zálohy nepotrebujete žiadnu aplikáciu tretej strany. Úplne stačí to, čo v základe ponúka váš systém. 

Nakoľko sa jedná o kompletnú zálohu systému, najlepšou možnosťou kam ju umiestniť je externý disk. Okrem toho ešte odporúčam spraviť si jednu ručnú zálohu tých najkritickejších dokumentov a súborov – napríklad na USB kľúč. 

Dôvod je prostý. Obnovenie systému z kompletnej zálohy vyžaduje čas a nemôžete si vybrať len konkrétne súbory, ktoré chcete. K ručne skopírovaným súborom umiestneným na USB kľúči sa však dostanete rýchlo a ľahko.

Postup pre vytvorenie kompletnej zálohy systému je takmer totožný pre Windows 7 aj Windows 8. 

V prípade Windows 7 nájdete nástroj na vytvorenie zálohy v ponuke “Ovládací panel – Systém a zabezpečenie – Záloha a obnovenie”. Následne je potrebné na ľavej strane kliknúť na odkaz “Vytvoriť bitovú kópiu systému”.

Spustí sa nástroj na vytváranie zálohy, kde v ponuke “Na pevný disk” zvolíte cieľové umiestnenie svojho pripojeného externého disku. Potom sa už len preklikáte a počkáte, kým sa záloha vytvorí.

Vo Windows 8.1 je k dispozícii tento istý nástroj, akurát je z nejakého dôvodu umiestnený trochu inde. Otvoríme Ovládací panel – História súborov a rozhraní vľavo dole klikneme na “Záloha obrazu systému”. Dostaneme sa k rovnakému rozhraniu ako vo Windows 7.

V ponuke “Na pevný disk” zvolíme svoj externý disk, ktorý máme pripravený pre kompletnú zálohu a preklikáme sa ďalej. Počkáme na vytvorenie zálohy.

Po tom, čo vykonáme inováciu na Windows 10 a zistíme, že niečo nefunguje tak ako by sme chceli, prípadne nám systém nevyhovuje, môžeme sa vrátiť na svoj pôvodný Windows 7/Windows 8.

Priamo počas inštalácie Windows 10 dochádza k vytvoreniu kompletnej zálohy práve pre takéto prípady. Je to fajn, pretože návrat je v tomto prípade veľmi jednoduchý.

  • Otvoríme si systémové nastavenia (Win + I).
  • Klikneme na ponuku “Aktualizácia a zabezpečenie”.
  • V ponuke vyberieme “Obnovenie”.
  • V prehľade možností sa bude nachádzať sekcie “Vrátiť sa na Windows 7” alebo “Vrátiť sa na Windows 8.1”.
  • Klikneme na tlačidlo “Začíname”.
  • Postupujeme podľa pokynov.

Pozor! Táto záloha sa ukladá len po dobu 10 dní od inštalácie systému. Potom dôjde k jej automatickému vymazaniu a na návrat budete musieť použiť zálohu z externého disku.

Po uplynutí 10 dní, kedy už automatickú zálohu nemáme k dispozícii, musíme využiť nástroj “Zálohovanie a obnova (Windows 7)”. Ten sa aj v prípade Windows 10 nachádza v Ovládacom paneli. 

Spustíme ho a klikneme na možnosť “Vybrať inú zálohu, z ktorej sa majú obnoviť súbory”. Postupujeme podľa pokynov. 

Ďalšou možnosťou je obnovenie pôvodného systému cez takzvané rozhranie pre riešenie problémov. Ako sa tam dostať a ako systém obnoviť popisujem v tomto článku.

Najjednoduchšie sa tam dostanete cez systémové nastavenia z ponuky “Aktualizácia a zabezpečenie – Obnovenie”, kde v sekcii “Rozšírené spustenie” kliknete na tlačidlo “Reštartovať”.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať