Ako odstrániť alebo vybrať stránku z PDF súboru? Pomôže malý trik

PDF súbory sú dodnes pre mnohých používateľov postrachom. V prípade operačných systémov Windows sa s nimi proste pracuje pomerne ťažko. Niekedy sa nedali ani poriadne otvoriť bez toho, aby sme nemuseli inštalovať aplikáciu tretej strany – napríklad Adobe Acrobat Reader.

Dnes je situácia trošku lepšia. S otvorením PDF súborov si vedia poradiť aj moderné webové prehliadače, no a s malým trikom dokážeme ešte omnoho viac. Veľmi jednoducho a bezplatne vieme vybrať alebo priamo odstrániť strany z PDF súboru.

Nepotrebujeme na to žiaden platený program. Vo Windows 10 poslúži aj integrovaný Microsoft Edge, no a v prípade starších operačných systémov ako Windows 7 či Windows 8 nám pre úpravu PDF zase poslúži napríklad Chrome. Základ teda zvládajú aj staršie systémy, no Windows 10 ide v práci s PDF o trochu ďalej.

Microsoft Print to PDF alebo virtuálna tlač do PDF

Windows 10 do istej miery obsahuje natívnu podporu pre prácu s PDF súbormi. Ide o základné možnosti otvárania PDF a ukladania do formátu PDF. Na priame editovanie takýchto súborov si ešte nejaký ten čas zjavne budeme musieť počkať, no už dnes dokážeme súbory uložiť ako PDF a rovnako tak dokážeme z PDF súboru vyňať vybranú stranu. Vďačíme za to funkcii “Microsoft Print to PDF”.

Microsoft Print to PDF je akási virtuálna tlačiareň, ktorá spraví to, že obsah uloží do formátu PDF. Používa sa tak, že otvoríme požadovaný súbor a klikneme na možnosť “Tlačiť”. Namiesto výberu reálnej tlačiarne však zvolíme “Microsoft Print to PDF”. Potom už len vyberieme kam chceme súbor uložiť a zadáme jeho pomenovanie.

Pre upresnenie doplním, že stretnúť sa môžeme aj priamo s označením “Uložiť ako PDF”, no k tomu dochádza pri práci vo webových prehliadačoch, nie v rozhraní Windows 10. Funkcia Microsoft Print to PDF toho v porovnaní s “Uložiť do PDF” dokáže omnoho viac. Do formátu PDF môžeme napríklad uložiť aj obrázky a rôzne dokumenty, ktoré máme na disku.

Ako odstrániť alebo vybrať stránku z PDF súboru

S využitím funkcie “Print to PDF” alebo “Uložiť ako PDF” dokážeme veľmi ľahko vybrať konkrétnu stránku z rozsiahleho PDF súboru a uložiť ju samostatne.

Pre upresnenie, funkcia “Uložiť ako PDF” je previazaná na webový prehliadač, čo v preklade znamená, že využiť ju môžete aj v operačnom systéme Windows 7 či Windows 8. Funguje to napríklad v Chrome. “Print to PDF” je systémová vec, ktorá je dostupná len vo Windows 10.

  • Cez webový prehliadač, napríklad Microsoft Edge či Chrome, si otvoríme zdrojové PDFko.
  • Klikneme na možnosť “Tlačiť”, vyberieme “Uložiť ako PDF” prípadne “Microsoft Print to PDF”.
  • V sekcii “Strany” si zvolíme požadovanú stranu (3) , strany (1,3,7,11) alebo celý rozsah (11-28).
  • Proste s tým pracujeme ako pri bežnej tlači.

Malým trikom vieme napríklad odstrániť jednu konkrétnu stranu z PDFka. V možnosti “Strany” ju proste vynecháme. Napríklad ak máme 5 strán, no tretiu chceme vymazať, tak zvolíme rozsah 1,2,4,5 alebo 1-2, 4-5.

Podobne to funguje aj pri rozsiahlejších súborov. Napríklad ako rozsah zvolíme 2-11, 15-36, 38-43, 55, prípadne 1, 3, 8-22, 25, 33-98. Jednoducho sa s tým dá pohrať.

Takéto flexibilné možnosti výberu strán sú väčšinou ponúkané v kombinácii s webovými prehliadačmi. Ak napríklad vo Windows 10 chcete uložiť dokument z WordPadu do PDF, tak môžete zadať len jeden rozsah strán.

Vtedy si môžete pomôcť tak, že dokument v celom rozsahu uložíte do PDF (cez Microsoft Print to PDF) a následne takto vytvorený PDF súbor otvoríte cez Microsoft Edge a osekáte ho podľa potreby. Ako často to reálne využijete netuším, no pre úplnosť to radšej uvádzam.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať

Ako stiahnuť Android Auto?

Android Auto je platforma, ktorá mobilné aplikácie prináša do auta. Aplikácie sú optimalizované, aby sa ľahko používali a neboli rušivé.