Ako vo Windows 10 spúšťať Android aplikácie?

O tom, že Microsoft pre Windows 10 pripravuje emulátor alebo zabudovanú podporu pre spúšťanie Android aplikácií sa povráva už dlho. Koncom roka 2020 sa opäť objavili čerstvé správy o snaženiach v tomto smere. 

Pod tajomným označením “Project Latte” má byť pripravované softvérové riešenie, ktoré prinesie Android aplikácie priamo na Windows 10.

Kým sa však tieto klebety nedočkajú reálnych kontúr, pre spúšťanie Android aplikácií v systémoch Windows musíte siahnuť po pomocníkoch. Dostupných je viacero emulátorov a nástrojov, ktoré sú používateľsky prívetivé a spĺňajú tento účel.

Ako získať inštalačné súbory Android aplikácií?

Predpokladám, že ak už riešite otázku ako vo Windows spúšťať Android aplikácie, tak získanie samotných inštalátorov .apk máte v malíčku. 

Ak by ste to vôbec potrebovali. Väčšina emulátorov pre Android aplikácie je totiž celkom prešpekulovaná a priamo v nich sa nachádza aj podpora pre Google Play Store alebo iné obchody. Minimálne tie, ktoré tu uvádzam ja sú takto vybavené.

Pre každý prípad ale uvediem dvojicu celkom známych webov, ktoré majú dobrú povesť a ponúkajú širokú škálu inštalátorov Android aplikácií – APKMirror a ApkPure. Z tejto dvojice si môžete sťahovať .apk súbory Android aplikácií.

Napriek tomu, že píšem o weboch dobrej povesti, nenechávajte nič na náhodu. Nikdy, ani v tomto prípade – VirusTotal: Ako overiť či je súbor bezpečný alebo škodlivý?.

Ako spustiť Android aplikácie vo Windows?

Obľúbené Android aplikácie do Windows 10 teda momentálne dostanete len cez nejaký ten emulátor. Dá sa ich nájsť kopa. Ja spomeniem zopár tých, ktoré sú všeobecne známe a majú dobrú povesť. Nemusí ísť nevyhnutne o najlepšie nástroje, no na začiatok určite postačia.

Aby to celé bolo nenáročné na používanie, siahnuť treba po kompletných riešeniach. Tie si len nainštalujete ako bežnú aplikáciu a rovnako tak s nimi aj pracujete. 

Problémom takýchto riešení niekedy môže byť značná hardvérová náročnosť, no to pri emulácii platí všeobecne. Volím bezplatné riešenia, určené pre nekonečné využívanie. Proste veci na domáce použitie.

BlueStacks

Asi najznámejšie riešenie čo sa týka spúšťania Android aplikácií na zariadeniach so systémom Windows. Historicky má povesť vysokej náročnosti na hardvér, no vývojári sa venujú aj tejto oblasti a najnovšia verzia BlueStacks 4 by už mala byť celkom svižná. 

Tvorcovia uvádzajú, že je až 8-krát rýchlejšia ako predošlá verzia BlueStacks 3, takže to vyzerá nádejne. Čo je však dôležitejšie, toto riešenie patrí medzi najpopulárnejšie, používa sa jednoducho a ponúka kopu funkcií. 

Na druhú stranu, nakoľko ide o bezplatné riešenie, treba počítať s nejakými reklamami a ponukami na inštaláciu sponzorovaných aplikácií. Používal som dávno, no už vtedy to celkom ušlo.

GameLoop

GameLoop je tiež fajn riešením, no len v prípade, že chcete hrať Android hry. Celé je to totiž zameraná na hráčov mobilných hier, ktorý zatúžili po väčšej obrazovke, a preto sa presúvajú na PC. Zjednodušene povedané…

Nájdete tu kolekciu viacerých zaujímavých titulov, no nečakajte žiadne komplexné riešenie. Ak chcete hrať, tak GameLoop by mal byť fajn.

MEmu Play

Môj favorit. Akurát si pri inštalácii dajte pozor, aby ste nepotvrdili, že chcete aj duo pribalených aplikácií od AVG a McAfee. V tomto kontexte sú to zbytočnosti. Ich pribalením a snahou o inštaláciu sa kompenzuje fakt, že MEmu Play je bezplatným riešením. 

Emulátor MEmu Play sa používa skutočne jednoducho. Po prvom spustení sa vám zobrazia aj názorné vysvetlivky. Potom sa už len stačí učiť samotným používaním. Ak by vám nesedel BlueStacks, tak toto by mohla byť tá správna možnosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať