Ako vo Windows 10 zapnúť zobrazovanie prípon súborov?

Windows 10 pri štandardnom nastavení nezvykne zobrazovať prípony súborov, čo sa síce podpisuje na modernom a uhladenom štýle, z ktorého kričí moderný operačný systém, no nie vždy to musí byť plusom.

Áno, informácie o súboroch sa dajú nájsť cez Vlastnosti, kde nájdeme riadok Typ súboru, prípadne si v Prieskumníkovi môžeme prepnúť štýl zobrazovania na Podrobnosti, no niekedy proste človek chce mať okamžitý prehľad o tom, s čím to vlastne pracuje. To platí obzvlášť v prípade, ak z webu pravidelne sťahujeme súbory.

Kybernetickí zločinci totiž niekedy zvyknú využívať fintu “dvojitej prípony”, kedy škodlivý .exe súbor zamaskujú povedzme ako .jpg, teda približne takto – “nazov.exe.jpg”. Pri štandardnom systémovom zobrazení sa však používateľom predmetný súbor javí ako obrázok, hoci v skutočnosti sa po otvorení nezobrazí žiadna fotka, ale spustiť sa môže škodlivý kód.

Jednoducho sa normálna prípona nezobrazí, rovnako ako pri ostatných typoch súborov a na používateľa svieti iba tá falošná pridaná do názvu. Trik dvojitej prípony spadá do starej školy, no používa sa prakticky dodnes, pretože stále dokáže zmiasť. Práve preto si myslím, že zobrazovanie prípon má stále svoj veľký zmysel.

Ako na to?

Zobrazovanie prípony súborov sa vo Windows 10 dá zapnúť viacerými spôsobmi. Najjednoduchšia metóda bude asi:

  • Spustíme Prieskumníka – buď skratkou Win + E, stlačením na ikonu na paneli úloh alebo vyhľadaním cez Štart
  • V hlavnej ponuke Prieskumníka nájdeme a klikneme na možnosť Zobraziť
  • Na pravej strane následne nájdeme a zaklikneme možnosť Prípony názvov súborov

Alternatívnou možnosťou je otvoriť Ovládací panel (vyhľadaním cez Štart), zvoliť sekciu Vzhľad a prispôsobenie a následne v ponuke Možnosti Prieskumníka vybrať Zobraziť skryté súbory a priečinky. Zobrazí sa ponuka Možnosti Prieskumníka, kde je v zozname potrebné nájsť možnosť Skryť prípony známych súborov a odznačiť ju.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať