Windows 10 sa od svojho príchodu na trh neustále vyvíja a človek sa v tom môže trošku stratiť. Každý mesiac prichádzajú opravné záplaty a dvakrát ročne vychádza veľká systémová aktualizácia, ktorá prakticky symbolizuje vydanie ďalšej novej verzie. Windows 10 je preto identifikovaný dvojicou číselných údajov – Verzia a Zostava operačného systému.
Na základe nich sa dá veľmi presne určiť, ktorú verziu a opravnú aktualizáciu momentálne používame. To príde vhod najmä v situácii, kedy je potrebné riešiť nejaké zo špecifických problémov, prípadne ak si chcete overiť, či máte nainštalovanú najnovšiu opravnú alebo systémovú aktualizáciu.
Štvorčíslie v kolonke Verzia nám dokonca umožní pomerne rýchlo zistiť, či ide o jarnú alebo jesennú aktualizáciu, ako aj to, z ktorého roku pochádza. Prvé dva čísla reprezentujú rok vydania, druhá dvojica zase označuje mesiac, kedy došlo k formálnemu dokončeniu.
Napríklad verzia 1909 je jesenná aktualizácia pre rok 2019, verzia 1703 je zase jarná aktualizácia z roku 2017.
Označenie Zostava operačného systému pomôže práve pri určení toho, ktorá konkrétna opravná aktualizácia, prípadne testovacia zostava z programu Windows Insider, je momentálne nainštalovaná. Na základe tohto čísla sa teda veľmi rýchlo viete dopátrať k tomu, aké opravy boli vykonané alebo aké novinky v systéme pribudli.
Ako zistiť verziu windows 10?
Spomínané identifikátory Verzia a Zostava operačného systému je možné nájsť priamo v systémových nastaveniach (Win + I), v sekcii Systém – Informácie. Konkrétne v prehľade “Špecifikácie Windowsu”, ktorý sa nachádza na spodku sekcie.
V sekcii “Informácie” nájdete aj informáciu o tom, akú edíciu Windows 10 máte na danom zariadení nainštalovanú. Hovorí o tom informácia v riadku “Vydanie”, kde budete vidieť veci ako “Windows 10 Home” alebo “Windows 10 Pro”, prípadne niektorú z ďalších edícií.
Prípade môžete využiť systémový nástroj “winver”. Ten stačí vyhľadať a spustiť cez ponuku Štart.