Technológie sa neustále posúvajú vpred. Treba však povedať, že generačný pokrok už dosť spomalil. Veď keď si porovnáte posledné dve generácie smartfónov popredných výrobcov, tak rozdiely sa niekedy hľadajú už dosť ťažko. Niektoré veci ale dokážu poriadne prekvapiť.
Trhoví lídri aj vývojári sa stále snažia priniesť niečo prevratné. A hoci v niektorých oblastiach toho očakávame veľa, realita vie poriadne sklamať. Príkladom sú smart hodinky na meranie cukru v krvi, čomu som sa venoval nedávno.
Po toľkých rokoch a prezentáciách kadejakých funkcií by sme už tak nejak prirodzene očakávali funkčné a efektívne riešenia, no v skutočnosti nás čaká len sklamanie. Nie vždy je to totiž úplne tak, ako by sme očakávali.
Áno, niekedy sú očakávania prehnané. Inokedy ale ide o veci, ktoré na prvý pohľad pôsobia banálne. Vezmime si taký meter v mobile. Vyzerá to ako pomerne jednoduchá vec a nejaké tie riešenia sa prezentovali už pred desaťročím. Odvtedy sa veci určite museli poriadne posunúť vpred a dnes je tu digitálny meter v mobile s extrémnou presnosťou. Alebo nie?
Nedávno som si spravil historický výlet za ďalšou aplikáciou, ktorá vyzerala veľmi nádejne, no nakoniec ju čakal tradičný rýchly koniec. Išlo o aplikáciu Nájdi kopec od slovenských vývojárov, a práve v tejto súvislosti som si spomenul aj na ďalší starý slovenský projekt.
Meter v mobile…
Konkrétne na aplikáciu ZmerajTo, ktorá slúžila na meranie veľkosti rôznych objektov pomocou fotoaparátu smartfónu. Zjednodušene išlo o akýsi meter v mobile. Meranie nefungovalo úplne samostatne. Potrebovali ste referenčný objekt, na základe ktorého mal algoritmus prepočítať rozmery ostatných objektov v zábere. Nie je to až také podstatné. Podstatnejšie je, že v momente, kedy aplikácia začala priťahovať pozornosť sa písal rok 2014!
Odvtedy už ubehlo celé desaťročie a aplikácií, ktoré sa prezentujú ako meter v mobile sa dá v ponuke Obchodu Play nájsť viacero. Teraz pointa. Ubehlo desať rokov. Softvérové možnosti sa posunuli vpred, fotoaparáty a výkon smartfónov poskočil vpred o kilometre. Ako to teda vyzerá s meraním veľkosti objektov pomocou smartfónu dnes? Kde sú tie prevratné aplikácie?
Ako som spomínal, v Obchode Play sa dá nájsť viacero aplikácií tohto typu a určenia. Spravidla ale majú spoločnú jednu vec. Zmiešané až veľmi negatívne recenzie od používateľov. Časť z nich hlasno kričí, že ide o podvod. Iní zase upozorňujú na výrazné nepresnosti digitálneho merania. Veľmi kritické sú komentáre hlavne pri platených aplikáciách. Je to prirodzené. Človek si za aplikáciu zaplatiť čomu zodpovedajú vyššie očakávania.
Na druhú stranu sa objavujú aj pozitívne recenzie, ktoré si aplikáciu na meranie nevedia vynachváliť. Ako to teda je? V prvom rade si treba na rovinu a otvorene povedať, že ani jedna z týchto aplikácií nie je vhodná či určená na presné meranie, ktoré by ste využili napríklad pri rezaní dosiek, zameriavaní pozemkov alebo iných merania citlivej povahy, kedy akákoľvek odchýlka skončí veľkým problémom.
Aplikácie sú často prezentované ako nástroj na “orientačné meranie”. Také, aby ste mali približnú predstavu o veľkosti objektu a mohli ich využiť ako jednoduchú alternatívu v prípadoch, kedy po ruke nemáte klasický meter.
Niektoré aplikácie sú presnejšie viac, iné menej, no ani jedna z nich nič negarantuje. V popise je bežne uvedená formulka, ktorá hovorí, že ide o “jednoduché meranie”, meranie “približnej vzdialenosti a výšky objektu” alebo uvádza, že aplikácia by možno mohla nahradiť pravítko. Prípadne aj priamo pri meraní aplikácia napíše, že ide o “približne XYZ cm”.
Na túto skutočnosť sú do veľkej miery napojené aj výsledné hodnotenia aplikácie. Ak má používateľ vysoké očakávania, tak veľmi veľké vie byť aj sklamanie. Mimochodom, niektoré aplikácie z kategórie meter v mobile pre svoje fungovanie využívajú technológiu Google ARCore.
To znamená, že na to, aby fungovali potrebujú smartfón s podporou tejto technológie, čo ešte stále nemusí byť samozrejmosť. To som si všimol pri časti komentárov, ktoré sa sťažovali na úplnú nefunkčnosť aplikácií.
Svoje riešenie má aj Apple
Aplikácie na meranie veľkosti objektov či vzdialeností pomocou fotoaparátu smartfónu existujú a fungujú. Svoju vlastnú aplikáciu na tento účel má dokonca aj Samsung. Volá sa Quick Measure a mala by byť dokonca aj zabudovaná priamo do aplikácie Fotoaparát na smartfónoch tejto značky.
To možno technológií nedodáva nejaký extra potenciál. No keď poviem, že meranie vzdialeností mobilom do svojich smartfónov už roky integruje aj Apple, tak na tom asi niečo už môže byť. Čo som pozeral, tak práve aplikácia Measure od Apple vyzerá byť tým najlepším, čo je momentálne dostupné pre bežného človeka. Ale aj tá má svoje muchy a bežne v nej dochádza k odchýlkam.
Tým chcem poukázať na to, že Apple si dosť potrpí na to aké aplikácie ponúka svojim zákazníkom. A keď aplikácia na meranie nebude presná ani pod taktovkou spoločnosti, ktorá má uzavretý systém a do detailov podchytený hardvér, tak nemôžeme očakávať, že rôzne aplikácie tretích strán, ktoré fungujú na stovkách rozličných Android smartfónov budú dokonalou alebo adekvátnou náhradou metra.
Opäť podotýkam, že ide o aplikácie na orientačné merania, kedy vám stačia približné veľkosti a na nejakom tom centimetri alebo piatich až tak veľmi nezáleží. Meter v mobile nedokáže nahradiť reálne fyzické meradlo.
Limitácie a vonkajšie vplyvy
Treba si uvedomiť, že ide softvérové riešenie, ktoré využíva dostupný hardvér – fotoaparát. S tým súvisí viacero možných nedostatkov a limitácií. Znamená to napríklad aj to, že presnosť aplikácie je do veľkej miery závislá práve od kvality fotoaparátu a jeho schopností.
Ďalšou vecou, ktorá vie veľmi rozhodiť meranie cez mobilnú aplikáciu, sú svetelné podmienky. A nejde len o to, že by bola tma. Veľký problém typicky robia aj odlesky a svetlé povrchy, ktoré sa takpovediac lesknú. Pri aplikáciách tretích strán je otázne aj to, aký algoritmus a spôsob spracovávania dát je vlastne v pozadí.
Okrem toho je tu kopa ďalších vecí. Vzdialenosť od meraného objektu, tvar a povrchová úprava objektu či dokonca aj to, že nemáte dosť pevnú ruku. Väčšinou to ale stojí a padá už na samotnej podstate, ktorú som spomínal. Nejde o nástroje na presné merania pre vedecké, strojárske, stolárske alebo stavebnícke či akékoľvek podobné účely. Ide o približné merania, kedy sa musí počítať s tým, že presnosť nemusí byť úplne ideálna.
Záver je jasný. Aplikácie existujú a fungujú relatívne dobre. Ak od nich neočakávane na centimeter presné meranie, uvedomujete si ich limitácie a hlavne aspoň približne poznáme veci, ktoré majú veľký vplyv na výsledok. Na klasické a poctivé meradlá z reálneho sveta sa ale nechytajú. Takže to od nich nechcime.