Smart hodinky na meranie cukru v krvi. Naozaj Huawei porazil Apple?

Smart hodinky sú fajn pomocníkom. Celý tento segment sa za ostatné roky posunul vpred dosť výrazne, no jednej oblasti s veľkým potenciálom akoby výrobcovia nevenovali pozornosť. Do istej miery asi aj chápem prečo k tomu pristupujú tak ako pristupujú.

Na mysli mám inteligentné hodinky pre diabetikov, respektíve smart hodinky na meranie cukru v krvi. Konkrétne mi ani nejde o to, že by malo ísť o hodinky určené špeciálne na túto jednu úlohu. Ale keď sa niekedy pozerám na to, čo všetko už je v smart hodinkách napchaté a čo všetko je dnes považované za štandard, tak mi v hlavne vsrkne myšlienka, že prečo tam nie je meranie cukru v krvi? Veď by to mohlo byť parádnym prínosom…

Je to komplikované…

V prvom rade si ale treba uvedomiť, že smart hodinky v niektorých oblastiach nedokážu plnohodnotne nahradiť odborné lekárske prístroje. A už vôbec nedokážu nahradiť laboratórne testy či vyšetrenia a kontroly u lekárov. Niektorí majitelia si to ale neuvedomujú a svoje smart hodinky považujú prakticky za všemocné. Myslím, že práve v tejto skutočnosti do veľkej miery tkvie opatrný prístup k meraniu cukru v krvi.

Poviem to veľmi zjednodušene. Pri cukrovke je toho v stávke veľa a výrobcovia na seba nechcú brať zbytočné riziko, kedy by zákazníci potenciálne mohli dostať do krízových situácií a následne by sa začali oháňať žalobou. Síce je tu vždy veľmi dobre známe drobné písmo a princíp “papier znesie”, no v konečnom dôsledku ide o zdravie. A to je oblasť, kde sa zlyhania odpúšťajú len veľmi ťažko.

Aj Americká Správa potravín a liečiv (FDA) dôrazne vystríha pred používaním nositeľnej elektroniky na účel sledovania hladiny glukózy v krvi. Výstraha sa týka konkrétne tých produktov, ktoré pri meraní neporušujú kožu. Prečo?

Druhým veľmi podstatným kúskom skladačky je totiž spôsob merania cukru v krvi, ktorý bol pri inteligentných hodinkách dával zmysel. Pri smart hodinkách je za pomyselný svätá grál považovaná neinvazívna metóda merania cukru v krvi.

To znamená, že inteligentné hodinky pre diabetikov by hodnotu cukru v krvi dokázali zmerať v reálnom čase bez toho, aby ľudovo povedané prepichli kožu a analyzovali krv. To je cieľ, ktorý chceme dosiahnuť.

Ja samozrejme nie som ani náhodou žiaden odborník, no z toho, čo som mal možnosť vidieť, je problém hlavne v tom, že neinvazívne metódy merania cukru v krvi sú zatiaľ vecou výskumu nie niečím aktívne využívaným. Problémom je hlavne presnosť merania. Niektoré z možných prístupov vyzerajú perspektívne, no ešte stále to chce poriadny výskum a klinické testy.

No a to sa dostávame k celkovej podstate problému. Smart hodinky pre diabetikov, ktoré by nejaký senzorom merali hodnotu cukru v krvi, jednoducho nie sú dostupné pretože, chýba metóda takéhoto merania s dostatočnou presnosťou. A presnosť je pri cukrovne nutnosť. Nesprávne nemarená hodnota môže skončiť tragédiou.

Apple ako možný priekopník

Možno ste už narazili na správy tom, že Apple ako technologický líder chce meranie hladiny glukózy dostať do svojich smart hodiniek Apple Watch. Dokonca sa spomínal aj to, že to príde už s modelom Apple Watch 9, ale realita je úplne inde.

Podľa informácií portálu Bloomberg firma síce dosahuje viaceré významné pokroky, no bojuje s limitmi dnešných technológií. Apple Watch s podporou neinvazívneho merania cukru v krvi podľa aktuálnych odhadov na trhu neuvidíme do roku 2030. Aj v prípade najoptimistickejšieho scenára sa počíta prinajlepšom s rokom 2026. Hoci nejde o úplne oficiálne vyjadrenie, správa sa má opierať o znalosti ľudí priamo z prostredia Apple.

Ak by sa to podarilo, tak pôjde o skutočne veľkú vec. Je preto pochopiteľné, že práve Apple chce byť prvou firmou, ktorá prinesie prelomovú technológiu pre masy. Pracovať na tom má v nejakej miere už prinajmenšom od roku 2010.

Na meranie cukru v krvi vraj aktuálne využíva svetlo z lasera, ktorým presvieti kožu, čím takpovediac získa priamy pohľad na krv. Algoritmy následne vyhodnotia všetky relevantné údaje zo senzorov. To znamená, že tieto algoritmy musia byť neuveriteľne komplexné, čo je prvý problém. Druhým problémom je potom to, že celé riešenie musí byť miniaturizované do takých rozmerov, aby sa vošlo do tenkého tela smart hodiniek. To sú dve veľmi veľké výzvy.

Pravdepodobný scenár teda bude taký, že Apple technológiu neinvazívneho merania cukru v krvi pomocou smart hodiniek dostane na trh, a potom sa začnú postupne pripájať aj ďalšie známe technologické mená.

Huawei Watch 4 a cukor v krvi

Počkať, počkať! Veď, ale Huawei v máji 2023 oznámil, že práve Huawei Watch 4 sú prvými smart hodinkami, ktoré neinvazívnou metódou dokážu merať hodnotu cukru v krvi. Má to však háčik. A to poriadny. Funkcia je dostupná výhradne v Číne a pre jej používanie sa musíte zaregistrovať do špeciálneho programu. To ale nie je spomínaný háčik.

Ten je v tom, že hodinky Huawei Watch 4 v skutočnosti nemerajú hodnotu cukru v krvi. Možno išlo o marketing alebo sa skôr len niečo stratilo v preklade, no realita je taká, že žiadna konkrétna a ani orientačná hodnota na nich nie je meraná. Preto sa nedá hovoriť o meraní hodnoty…

V niektorých materiáloch túto funkciu Huawei označuje ako “high blood sugar risk assessment technology”, teda niečo ako “technológia pre vyhodnocovanie rizika vysokej hodnoty cukru v krvi”. Musíte uznať, že tento popis je diametrálne odlišný od “neinvazívneho merania hodnoty cukru v krvi”. A ako sa snažím vysvetliť, má to pádny dôvod.

Namiesto merania totiž každých 60 sekúnd dochádza k vyhodnocovaniu 10 špecifických zdravotných metrík, ktoré sú analyzované a na základe toho je vyhodnotené/odhadnuté, či náhodou nemôžete mať príliš vysoké hodnoty glykémie. Takže kľúčové je to, že Huawei Watch 4 nemajú žiadne neinvazívne meranie cukru v krvi.

Majú “len” vyhodnocovanie dát z rôznych senzorov, ktoré teoreticky môžu poukazovať na zvýšené alebo nezvyklé hodnoty cukru v krvi. Ak sa niečo zistí, tak sa vám akurát zobrazí varovanie, že niečo nemusí byť v poriadku a zvyšok je už na vás.

Celkovo je aj veľmi otázke aké presne to vôbec môže byť. Funkcia je navyše dostupná len v Číne, a tak nedá dopátrať k príliš veľa informáciám o jej fungovaní či reálnych skúsenostiach. V každom prípade, nechýba klasické varovanie výrobcu, že produkt nie je medicínskym nástrojom a nemôže slúžiť na diagnostické či liečebné účely. Záver je snáď jasný. Na smar hodinky, ktoré by dokázali to, čo chceme si jednoducho musíme počkať…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať