Trumpovi by nevadilo, ak by TikTok prešiel pod Microsoft

Aktualizované 3.8.2020 20:16

Trumpovi by nevadilo, ak by TikTok prešiel pod Microsoft

Ako informuje New York Times, americký prezident Donald Trump počas dnešného dňa povedal, že by mu nevadilo, ak by TikTok prešiel pod Microsoft. Dodal pritom, že akákoľvek akvizícia TikToku zo strany americkej spoločnosti musí prebehnúť najneskôr do 15. septembra.


Aktualizované 3.8.2020 7:28

Microsoft oficiálne potvrdil záujem, Nadella rokoval s Trumpom

Bože, nebol to sen. Microsoft na oficiálnom blogu potvrdil svoj záujem o kúpu TikToku pre americký trh. Redmondský gigant by niesol zodpovednosť za korektné narábanie s osobnými údajmi Američanov a zaviazal sa, že dáta by neopustili územie USA.

Súčasne by na domácom trhu mohol so sociálnou službou a všetkým pridruženým obsahom robiť prakticky čokoľvek. Proste by ju získal pod svoju kontrolu a zvoliť by si mohol vlastnú stratégiu.

Rokovania medzi Microsoftom a čínskou spoločnosťou ByteDance sa už mali nachádzať v pokročilom štádiu, no potom prišlo Trumpove vyhlásenie o úplnom zákaze TikToku v USA. Vyjednávanie preto bolo pozastavené, až kým CEO Microsoftu, Satya Nadella, situáciu neprebral s americkým prezidentom.

Aktuálne to vyzerá tak, že Microsoft má vysoké šance na získanie TikToku v USA. Vo svojom príspevku uvádza, že urýchlene začne opätovne rokovať s ByteDance, aby dohodu dosiahli najneskôr 15. septembra. Zaujímavé môže byť to, že Microsoft má záujem o ovládnutie TikToku v USA, ale aj v Kanade, Austrálii a na Novom Zélande.


Aktualizované 1.8.2020 20:04

Microsoft je stále v hre

Nemá to konca. Trump vyhlásil, že TikTok v USA zakáže a spoločnosť ByteDance, ktorá za sociálnou sieťou stojí, by zrazu chcela pristúpiť na odpredaj celej svojej americkej prevádzky. Logicky sa tým chce vyhnúť avizovanému zákazu.

Najskôr si dokonca chcela vyjednať dohodu, v rámci ktorej by jej na americkom trhu zostal minoritný podiel, najnovšie už plne súhlasí s kompletným predajom do rúk niektorej americkej spoločnosti.

BusinessInsider s odvolaním sa na dva zdroje oboznámé so situáciou tvrdí, že celú časť TikToku operujúcu v USA by stále mal prebrať Microsoft! Na ťahu je aktuálne asi Donald Trump. Neuveriteľné… Teraz sa ukáže, či bol Trumpov zákaz len vyjednávacou taktikou alebo či si skutočne stojí za svojim.


Aktualizované 1.8.2020 9:20

Trump chce úplný zákaz

Microsoft nakoniec nebude mať šancu na odkúpenie “americkej časti” TikToku. Portál BusinessInsider hlási, že americký prezident sa nakoniec rozhodol vydať cestou úplného zákazu tejto sociálnej siete na území Spojených štátov.

Využiť na to chce svoju “prezidentskú autoritu”, nech už to znamená čokoľvek. Trump novinárom povedal, že svoj plán chce vykonať už počas soboty. TikTok teda bude po Indii zakázaný už aj v USA.


Pôvodný článok z 31.7.2020

Microsoft možno odkúpi TikTok v USA

Na prvý pohľad to znie ako šialený vtip či prvoplánová fikcia, no skutočnosť je omnoho zvláštnejšia. Aby som to zjednodušil, sociálna sieť TikTok sa dostala do problémov kvôli údajnému špehovaniu používateľov, zbieraniu citlivých dát a ich následnému odosielaniu do Číny. V Indii ju preto úplne zakázali a dlhší čas ju majú poriadne v zuboch aj Spojené štáty.

Aktuálnym plánom Trumpovej administratívy má byť prakticky ultimátum, ktoré spoločnosti ByteDance dá na výber medzi odpredajom celej americkej prevádzky siete TikTok a úplným zákazom.

Vyzerá to veľmi komplikovane no teoreticky by to malo prebehnúť asi tak, že ByteDance odpredá čiastočný podiel niektorej z amerických spoločností. Tá bude sociálnu sieť prevádzkovať na území Spojených štátov a tým sa má zaručiť, že dáta nebudú tiecť do Číny.

Spoločnosť ByteDance ako majiteľ sociálnej siete TikTok by získala nemalé finančné prostriedky (miliardy dolárov) a do hry by sa teoreticky mohli dostať aj rôzne licenčné dohody.

Detailov je momentálne skutočne málo, no na základe toho málo, čo bolo zverejnené, sa ByteDance zjavne bude rozhodovať medzi miliardovým zárobkom alebo vytesnením z amerického trhu bez akéhokoľvek zisku.

Microsoft je jedným zo serióznych záujemcov o získanie “amerického podielu” TikToku. Navyše vraj môže byť jedným z mála kandidátov, ktorým by takáto akvizícia bola reálne odklepnutá zo strany vlády a protimonopólnych úradov. Aspoň také sú aktuálne informácie z investičného prostredia, kde sa točia miliardy dolárov.

Na tému upozornil portál Bloomberg, no ani ten prirodzene nemal k dispozícii všetky podrobnosti. Niektoré zdroje navyše upozorňujú, že nad celým “Trumpovým ultimátom” visí dosť veľký otáznik.

Nie je totiž celkom jasné, či Trump vôbec má právomoc nariadiť zahraničnej spoločnosti odpredaj celého biznisu, ktorý vykonáva na americkej pôde. Rovnako tak je otázne, ako by na takýto príkaz firma zareagovala.

Aby toho nebolo málo, ďalšou veľkou otázkou je, kam by vlastne Microsoft TikTok zaradil vo svojom síce dosť komplexnom, no pomerne ustálenom portfóliu. Patrí mu síce sociálna sieť LinkedIn, no keď jej zameranie porovnáme s TikTokom, tak je to deň a noc.

Pre úplnosť, Microsoft sa pravidelne rozhliada po technologických spoločnostiach, do ktorých by investoval, prípadne by ich priamo odkúpil. To, že prejaví záujem ešte neznamená, že obchod nakoniec prebehne. Dúfajme, že to tak dopadne aj v tomto prípade…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať