Najlepšie aplikácie pre Android Auto

  • Aplikácie pre Android Auto vedia byť veľkým pomocníkom a prínosom.
  • Na druhú stranu platí, že niekedy ich používanie treba trochu zvážiť.
  • Ktoré sú vlastne tie najlepšie aplikácie pre Android Auto?

Špeciálne rozhranie Android Auto prináša priamo na obrazovky v autách množstvo užitočných vecí. Google toto rozhranie v základe vyvinul preto, aby zákazníkom priniesol jednoduchý spôsob ako môžu prepojiť svoj Android smartfón s autom.

Súčasne je to celé vytvorené tak, že Android Auto prináša vybrané užitočné funkcie zo smartfónu v špeciálne upravenom prevedení. To znamená, že celé Android Auto je vytvorené s ohľadom na prehľadné a intuitívne rozhranie, ktoré sa dá bezpečne a rýchlo používať počas jazdy v aute.

Jednoducho je to celé optimalizované práve pre využívanie v aute, čo samozrejme prezrádza aj samotný názov. O tom ako stiahnuť Android Auto som už písal, teraz sa poďme trochu pozrieť na nejaké tie najlepšie aplikácie pre Android Auto. Aby ste mali aspoň základnú predstavu, na čo by ste sa mali pozrieť, keď sa vám toto špeciálne rozhranie podarí rozbehnúť vo vašom aute.

Aplikácie pre Android Auto toho ponúkajú pomerne dosť, no primárne sa točia okolo oblastí, ktoré majú zmysluplný potenciál pre využívanie v aute. Nečakajte tu preto nejaké hry alebo komplikované aplikácie či platformy na streamovanie video obsahu. Veď práve toho sú oblasti, ktoré prinášajú najväčšiu dávku rozptýlenia. Určite chápete, že nie je vhodné, aby šofér jedným okom sledoval cestu, zatiaľ čo tým druhým bude pozerať na najnovší seriál od Netflixu

Aplikácie pre Android Auto používajte s rozumom

Malo by platiť, že aplikácie pre Android Auto vodičovi veci uľahčujú a neznižujú jeho schopnosť plne sa venovať riadeniu vozidla. Na tomto rozumnom základnom princípe by mali stáť všetky rozumné aplikácie pre Android Auto, ktoré sa nachádzajú v ponuke oficiálneho Obchodu Play a spoločnosť Google teda mala možnosť schváliť alebo zamietnuť ich distribúciu cez tento oficiálny kanál.

Musím však povedať, že v niektorých prípadoch je to prinajmenšom diskutabilné a dosť to môže závisieť aj od prístupu samotného vodiča. Na mysli mám napríklad komunikačné aplikácie Telegram, WhatsApp, Messenger alebo Skype. Všetky sú dostupné vo verzii pre Android Auto a vedia byť veľmi užitočné, no asi zhodneme na tom, že vypisovať správy počas toho ako šoférujeme nie je ani trochu vhodné a dosť to znižuje pozornosť.

Na druhú stranu je tu stále možnosť, že odpisovať bude spolujazdec, prípadne sa dá dočasne odstaviť auto alebo využiť státie na semafore či v zápche, kedy to až také rizikové nemusí byť. Preto aj spomínam, že hoci komunikačné nástroje patria medzi najlepšie aplikácie pre Android Auto, používať ich treba s rozumom.

Je dôležité mať na pamäti, že pri používaní komunikačných aplikácií v rozhraní Android Auto by ste mali dodržiavať pravidlá bezpečnej jazdy a sústrediť sa na cestu. Vyhýbajte sa písaniu dlhých správ a používajte hlasové ovládanie, keď je to možné.

Každý by si mal aspoň trochu premyslieť, ktoré aplikácie pre Android Auto bude používať, ale hlavne ako ich bude používať. Ono napríklad odporúčať vo všeobecnosti stiahnutie aplikácie VLC pre Android Auto nemusí byť veľmi vhodné, napriek tomu, že ide o skutočne univerzálny a prepracovaných prehrávač, ktorý patrí medzi to najlepšie.

Opäť ale platí, že ak budú videá pozerať pasažieri a vodič sa bude plne sústrediť na kontrolu vozidla a sledovaniu situácie na ceste, tak prečo to nevyužiť. Existujú rôzne situácie. V zaparkovanom aute čakáte, kým vášmu potomkovi skončí tréning alebo na parkovisku čakáte, kým manželka dokončí nákup, tak prečo by ste si nemohli na obrazovke auta pozrieť svoj obľúbený seriál? Aplikácie pre Android Auto toho umožňujú veľa, no to neznamená, že všetko sa vždy hodí.

Najlepšie aplikácie pre Android Auto

Poďme sa už bez zbytočných rečí pozrieť na to, ktoré aplikácie sa nachádzajú na horných priečkach a zaslúžia si pozornosť. Väčšinou ide o známe navigačné aplikácie, veci zamerané na hudobných obsah, ako aj známe komunikačné platformy. V ponuke sa toho dá nájsť aj omnoho viac, no veľmi často narazíte na jednoduchú aplikáciu konkrétneho zahraničného rádia, ktorej úlohou je to, aby streamovala aktuálne vysielaný obsah.

1. Google Maps

Táto aplikácia je už predinštalovaná v systéme Android Auto a ponúka podrobné mapové služby s navigáciou v reálnom čase, informáciami o premávke a hľadaním bodov záujmu ako sú hotely, benzínky či reštaurácie.

2. Waze

Waze je ďalšou skvelou navigačnou aplikáciou, ktorá poskytuje informácie o premávke v reálnom čase. Okrem klasickej navigácie Waze tiež ponúka hlásenia o nehodách, rýchlostných kamerách, hliadkach a ďalších dopravných informáciách priamo od používateľov.

3. Spotify

Ak ste fanúšik hudby, Spotify je skvelou voľbou pre prehrávanie hudby cez Android Auto. Môžete prehrávať svoje obľúbené skladby, vytvárať zoznamy skladieb a objavovať novú hudbu, pričom sa vďaka zjednodušenému rozhraniu plne sústredíte na cestovanie.

4. YouTube Music

V prípade, že si platíte YouTube Premium, tak by ste v aute mohli naplno využívať aj aplikáciu YouTube Music. Bez aktívneho predplatného ale nepochodíte.

5. VLC

Ďalšou alternatívou pre prehrávanie multimediálneho obsahu je univerzálny prehrávač VLC, ktorý je povestne známy svojou schopnosťou prehrať prakticky ľubovoľných formát.

6. WhatsApp

WhatsApp je populárna aplikácia pre správy a je tiež k dispozícii prostredníctvom Android Auto. Môžete prijímať a odosielať správy, ovládať hovory a používať hlasové vstupné príkazy, aby ste zostali v spojení aj počas jazdy.

7. Facebook Messenger

Messenger pre Android Auto prináša správy z Facebooku priamo do do informačno-zábavného systému vozidla. Aj v tomto prípade platí, že rozhranie aplikácie je prispôsobené obrazovke auta. Napriek tomu tu stále máte k dispozícii presne to, čo očakávate – prijímanie a posielanie správy, notifikácie, rýchle odpovede či podporu hlasového ovládania.

8. Telegram pre Android Auto

V podstate platí to isté, čo pre Facebook Messenger. Rozdiel je len v tom, že komunikačná aplikácia Telegram sa masívne zameriava na ochranu súkromia používateľov a do značnej miery funguje na zdieľaní obsahu v skupinách so spoločným záujmom.

9. Denník N

Denník N v máji 2023 ohlásil veľkú novinku pre svojich čitateľov. Do predplatiteľskej aplikácie Denníka N bola pridaná podpora pre pohodlnejšie podcastov a počúvanie článkov v aute. Pribudla totiž miniaplikácia špeciálne pripravená pre palubnú dosku auta, ktorá obsahuje tri sekcie:

  • Najnovšie: prehľad najnovších epizód podcastov Denníka N
  • Uložené: Články uložené cez vaše konto Denníka N do služby Čítať neskôr cez web alebo aplikáciu, ktoré sa dajú vypočuť
  • Stiahnuté: zoznam článkov, ktoré ste si stiahli v aplikácii na počúvanie offline

Čo sa týka spomínaného počúvania článkov, tu treba povedať, že Denník N prednedávnom priniesol možnosť vypočuť si takmer každý článok. Číta ho takzvaný neurálny hlas. Ide teda o “roboticky generované audio”, no napriek tomu má dosahovať vysokú kvalitu – čitatelia kvalitu hodnotili na 8 z 10. Na vypočutie článkov to určite stačí. V kontexte prehrávania v aute sa to má používať nasledovne:

Ak chcete počúvať zvukové verzie článkov vygenerované neurálnym hlasom cez Android Auto, uložte si ich najprv cez Čítať neskôr alebo stiahnite na počúvanie offline. Nahrávku nájdete na palubnej doske v príslušnom tabe Uložené alebo Stiahnuté.

Zdroj: Denník N

10. Radia.sk

Január 2023 priniesol aj novú verziu slovenskej aplikácie Radia.sk, ktorá umožňuje počúvanie všetkých lokálnych rádií. Okrem úplne nového dizajnu s intuitívnym ovládaním sa môže pochváliť aj podporou funkcie Android Auto. Stiahnuť sa dá klasicky cez Obchod Google a všetky domáce stanice sú tak razom k dispozícii na jednom mieste s jednoduchým „prelaďovaním“ a možnosťou vytvoriť si svoj zoznam obľúbených rádií.

Svoju vlastnú aplikáciu s podporou Android Auto má napríklad aj Rádio Expres. Nakoľko by ale vyššie spomínaná aplikácia Radia.sk mala zastrešovať prakticky všetky slovenské rádia, používanie individuálnych aplikácií nemusí tak celkom dávať zmysel. Navyše sa pri aplikácii Rádio Expres v Obchode Play objavujú sťažnosti na jej “prepchatie” reklamami.

Primitívne reklamy s dementnou znelkou prerušujúce nielen pesničky, ale aj živé vstupy moderátorov alebo dokonca aj iné reklamy vysielane priamo vo vysielaní. Niekedy aj 2 počas jednej pesničky.

Jan Smatlik, Hodnotenia a recenzie aplikácie Rádio Expres v Obchode Play

Špeciálna sekcia aplikácie pre Android Auto v Obchode Play

Obchod Google Play má vytvorenú špeciálnu sekciu, v ktorej nájdete všetky aplikácie s podporou pre rozhranie Android Auto. Je dobré si to popozerať a preklikať, či náhodou nenarazíte na niečo, čo vás osloví.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať