Ako stiahnuť Android Auto?

  • Android Auto je platforma, ktorá mobilné aplikácie prináša na obrazovku v aute.
  • Aplikácie sú špeciálne optimalizované, aby sa ľahko používali a neboli rušivé.
  • Dostupnosť Android Auto na Slovensku je tak trochu problematická.
  • V princípe ide o aplikáciu, a tak sa dá stiahnuť. Nie vždy je to ale nutné.
  • Stále je to však celé tak trochu lotéria. Niekedy pochodíte, inokedy nie.

Android Auto je platforma od spoločnosti Google, ktorej hlavným poslaním je poskytnutie špecializovaného rozhrania pre používanie prínosných mobilných aplikácií v infotainment systéme auta. Vo svojej podstate ide o aplikáciu, ktorá na obrazovku v aute prináša používateľsky prívetivé rozhranie s užitočnými aplikáciami, vždy v podobe optimalizovanej pre používanie v aute.

Google chcel majiteľom smartfónov so systémom Android ponúknuť možnosť ako môžu relatívne bezpečným spôsobom využívať potenciál svojho zariadenia. V rozhraní Android Auto sú preto k dispozícii len vybrané aplikácie – navigácie, hudobné prehrávače a upravené aplikácie slúžiace na komunikáciu. V prípade textových správ je napríklad možné využívať hlasné čítanie obsahu alebo naopak hlasové diktovanie, aby vodič svoju primárnu pozornosť venoval premávke a nie manipulácii so smartfónom.

Nosnou myšlienkou v pozadí Android Auto je obmedzenie používania smartfónu za volantom, čo človeka môže vyjsť skutočne draho. Súčasne je to ale o tom, že smartfón ako smart zariadenie môže byť pre vodiča prínosné. Práve vo forme navigácie či prehrávača hudby alebo podcastov.

Android Auto je na smartfónoch s operačným systémom Android dostupné ako aplikácia. V skratke to funguje tak, že telefón prepojíte so systémom a obrazovkou v aute, kde sa zobrazí jednoduché rozhranie s niekoľkými užitočnými aplikáciami. Vaše auto musí byť vybavené obrazovkou a musí podporovať funkciu Android Auto – podporovaných je viac ako 500 modelov áut.

Aplikáciu ale môžete používať aj priamo v mobile, prípadne na tablete. To príde vhod práve v prípade, že vaše auto nemá obrazovku, kde by sa rozhranie zobrazovalo. V tomto prípade sa vám zobrazí taktiež rozhranie optimalizované pre používanie v aute, akurát s tým rozdielom, že všetko sa deje len na obrazovke vášho smartfónu. Veď premietať sa to nemá kam…

Prepojenie smartfónu so systémom v auto prebieha obvykle pomocou USB kábla, no na niektorých modeloch je možné siahnuť aj po bezdrôtovom prepojení. Po pripojení kábla sa na obrazovke smartfónu zvykne zobraziť prehľad možností, no a jednou z nich je aj Android Auto. Tú stačí potvrdiť a spojenie by sa malo automaticky nadviazať, netreba ručne spúšťať aplikáciu v mobile.

Vráťme sa však k otázke dostupnosti Android Auto na Slovensku. Vec sa má tak, že Google ešte začiatkom roka 2021 oznámil, že funkcia bude oficiálne dostupná a podporovaná aj na Slovensku. Akurát s takým drobným detailom, že dostupná bude časom. K máju 2022 k tomu ale asi ešte nedošlo. V ponuke Obchodu Play totiž dopyt na Android Auto neprinesie žiaden výsledok – skúsiť môžete priamy link.

Na druhú stranu, aplikácia Android Auto je od verzie Android 10 predinštalovanou súčasťou operačného systému. Medzi dostupnými aplikáciami ju síce nenájdete, no ak sa zahrabete do systémových nastavení a prehľadu všetkých nainštalovaných aplikácií, tak tu už zvykne byť. Čo to znamená v praxi? V podstate dve veci:

  • Android Auto na smartfónoch s Android 10 a novším nemusíte sťahovať. Aspoň teoreticky.
  • To, že vám aplikácia bude fungovať tak ako by mala nie je garantované. Bežne sa objavujú problémy s tým, že aplikácia sa s autom niekedy nedokáže spojiť, inokedy sa zasekne alebo po čase od auta úplne odpojí.

Celé je to teda tak trochu lotéria. Na niektorých smartfónoch pochodíte celkom úspešne s tým, že aplikácia Android Auto je v systéme skrytá, no po pripojení k autu funguje, inde máte v podstate smolu a musíte trochu špekulovať.

Ako stiahnuť Android Auto na Slovensku?

Android Auto je ale možné nainštalovať aj ručne. V tomto prípade obídeme obchod Google Play a použijeme inštalačný balík .apk získaný z rozumného zdroja – napríklad databáza ApkMirror alebo APKPure. Tento postup je použiteľný aj pre smartfóny so staršou verziou Android, kde ešte Android Auto nie je predinštalované.

Celé je to o stiahnutí inštalačného balíka, nainštalovaní aplikácie, spustení, potvrdení prístupu a potom už len o pripojení k autu (USB káblom). Nakoľko inštalujeme aplikáciu mimo obchodu Google Play, tento proces bude nutné výslovne potvrdiť. Systém jednoducho zobrazí varovanie, že inštalácia z neznámych zdrojov so sebou nesie možné riziká, a vy sa musíte rozhodnúť, či do toho pôjdete alebo nie.

Dôležité je povedať, že ani ručná inštalácia nič negarantuje. Stále sa vám môže stať, že aplikáciu síce do smartfónu dostanete, no jej využívanie v aute skončí neúspechom. To je krutá realita, s ktorou sa treba zmieriť.

Kvalitný kábel nutnosťou

Podľa všetkého je inak dosť dôležité, aby sa na prepojenie auta a mobilu využíval kvalitný USB kábel. Vraj to dosť dokáže zavážiť. Práve výmena prepojovacieho kábla podľa komentárov na internete bola pre množstvo ľudí riešením problému s funkčnosťou platformy.

Android Auto pre smartfóny končí. V autách funguje tak ako doteraz

Doplnené 25.6.2022

Koncom júna 2022 sa objavili informácie, že Android Auto pre mobily končí a aplikácia bude funkčná len pri používaní v autách. V praxi sa toho ale veľa nemení. Akurát sa už Android Auto nedá zapnúť pre používanie čisto na smartfóne, teda bez pripojenia k autu. To je jediná vec. Pri pripojení k obrazovke v aute všetko funguje úplne rovnako ako doteraz.

Ak by sa vám teraz aplikáciu aj podarilo spustiť na mobile, tak sa vám zobrazí upozornenie, že Android Auto je už dostupné len pre obrazovky áut. K tomu sa pridáva popis ako máte mobil pripojiť k autu, aby ste funkciu mohli využívať. Platforma sa jednoducho automaticky zapne po tom, čo smartfón pripojíte k autu, kde je táto funkcionalita podporovaná.

Vlastne sa v skutočnosti ani nedeje nič veľké, veď kto už len používal Android Auto bez auta… Avšak, zaslúžilo si to vysvetlenie, aby sa zbytočne nevyvolávala panika, že celá platforma končí úplne. Nekončí. Len ju musíte používať tak, ako to bolo pôvodne zamýšľané – v kombinácii s autom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať

Microsoft Store nefunguje, čo robiť?

Z času na čas dokáže zahaprovať. Ešte včera šlo všetko úplne hladko, no zrazu Microsoft Store nefunguje. Môžete ho však skúsiť znovu nakopnúť.