prevod peňazí cez víkend

Prevod peňazí cez víkend. Ktoré slovenské banky to ponúkajú?

 • Prevod peňazí cez víkend ešte stále nie je žiadnou samozrejmosťou.
 • Túto vec síce umožňujú takzvané okamžité platby, no nie pre všetkých.
 • Ktoré slovenské banky umožňujú prevod peňazí cez víkend?

Moderné technológie priniesli v ostatných rokoch neuveriteľné pokroky a možnosti. Veľkým trendom sa stala umelá inteligencia, ktorá je dnes dostupná v rôznych formách pre širokú verejnosť a svojimi schopnosťami vyvoláva údiv. Napriek tomu sú ešte stále oblasti, kde zavádzanie nových technológií neprebieha tak rýchlo ako by sme si predstavovali. Typickým príkladom je finančný sektor, kde mnohí klienti ešte stále čakajú na tú vec ako je prevod peňazí cez víkend.

Už dlhší čas sa stretávame s pojmom okamžité platby. Vybrané slovenské banky sa pýšia tým, že svojim klientom ponúkajú prevod peňazí v rádoch niekoľkých sekúnd, 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Sviatok, nesviatok. A hoci je pravda, že zavedenie okamžitých platieb so sebou prináša vytúžený prevod peňazí cez víkend, realita je taká, že veľká časť populácie k tomu zatiaľ nemá prístup.

Len vybrané banky

Hlavným problémom je to, že zavedenie podpory pre okamžité transakcie nie je vôbec jednoduchým úkonom, a tak sa do toho banky príliš nehrnú. K júlu 2023 túto vec ponúka len 6 bánk pôsobiacich na Slovensku. Dostupná je konkrétne pre klientov J&T Banky, Oberbank, Raiffeisen banky, Slovenskej sporiteľne, Tatra banky a VÚB. Práve medzi týmito bankami fungujú prevody peňazí aj cez víkend.

Akonáhle ale banka odosielateľa alebo prijímateľa nepodporuje okamžitý prevod, nemôže prebiehať ani prevod cez víkend. Darmo, že budete posielať napríklad z Tatra banky do ČSOB a hromžiť, že vaša banka sľubuje prevod v ráde niekoľkých sekúnd. Banka protistrany to nepodporuje, takže máte smolu a na uskutočnenie prevodu musíte čakať do najbližšieho pracovného dňa.

Na to, aby mohol prebiehať prevod peňazí cez víkend v takom rozsahu, ako ho očakáva bežný človek (medzi ľubovoľnými bankami), by okamžité platby musela podporovať prakticky každá slovenská banka. No a také zvučné mená ako 365.banka, ČSOB, mBank, Poštová banka, Prima Banka či UniCredit to stále nemajú.

Za zmienku ale určite stojí, že časť z nich so zavedením postupom času počíta, no vo vyjadreniach sú obozretné. Najbližším prírastkom do klubu okamžitých prevodov by mohla byť Fio Banka, ktorá túto možnosť už spomína aj v cenníku, ktorý zavádza do platnosti od polovice júla 2023.

Prevod peňazí cez víkend aj sviatky

Peniaze sú pripísané na účet príjemcu do niekoľkých sekúnd od ich odoslania z banky platiteľa, a to kedykoľvek, aj počas víkendov a sviatkov len vtedy, ak to realizujete medzi spomínanou šestkou: J&T Banka, Oberbank, Raiffeisen Banka, Slovenská sporiteľňa, Tatra banka a VÚB.

Aj v tomto prípade si ale treba dávať pozor na niektoré “drobnosti”. Maximálna výška jednej okamžitej platby, stanovená SEPA reguláciou, je 100 000 eur, no niektoré slovenské banky majú nastavené omnoho prísnejšie limity.

 • Napríklad Slovenská sporiteľňa bežnému klientovi nastavila limit denný limit 5 000 € a biznis zákazníkom 50 000 €, pričom tento limit nie je možné meniť.
 • V Tatra banke je to ešte prísnejšie. Denný limit je 3 000 €.
 • J&T Banka má zase limit 15 000 € na každý takýto prevod.

Tieto bleskové platby síce umožňujú realizovať prevod peňazí cez víkend, avšak kvôli svojmu princípu (okamžitá realizácia) ich nie je možné po odoslaní stiahnuť. Okamžitá platba je proste neodvolateľná, no vraj je možné požiadať o jej vrátenie. Aspoň to uvádza napríklad VÚB.

Ďalším problémom môže byť to, že odkiaľ sa takáto platba dá zadať. Pri Raiffeisen Bank je zadanie je možné len cez internet banking. Iné banky to bez najmenších problémov ponúkajú aj v mobilnej aplikácii. Preto je dobré dopredu si overiť ako to je vo vašej banke.

Niekde to musíte vyslovene zvoliť

Háčikom je ešte aj to, že v niektorých bankách je potrebné vyslovene zvoliť typ platby. Darmo, že podporuje okamžitý prevod, ktorý sa postará o prevod peňazí cez víkend alebo cez sviatok, keď si to nezvolíte a odošlete klasickú SEPA platbu.

 • VÚB banka – Vyplňte všetky potrebné údaje a vyberte si, či chcete peniaze poslať okamžitou alebo klasickou SEPA platbou.
 • Tatra banka – Pri zadaní platby v Internet bankingu si budete môcť zvoliť, či chcete realizovať platbu ako okamžitú alebo štandardnú SEPA platbu. V aplikácii Tatra banka si nevyberáte spôsob platby – systém automaticky vyhodnotí, či môže byť platba spracovaná ako okamžitá, alebo musí byť odoslaná ako štandardná SEPA platba.
 • Slovenská sporiteľňa – Nemusíte nič robiť, bankový systém automaticky vyhodnotí, či peniaze posielate na účet v banke, ktorá prijíma okamžité platby.
 • Raiffeisen Bank – Vami zadaný prevodný príkaz do uvedených bánk zrealizujeme automaticky ako okamžitú platbu bez potreby voľby. Ak prevod nebude spĺňať podmienky okamžitej platby napr. z dôvodu prekročenia limitu, prevod automaticky zašleme ako štandardnú platbu. Informáciu, akým spôsobom odišla platba nájdete v detaile platby vo Vašom Internet bankingu.
 • J&T Banka – na svojom webe neuvádza podrobnosti.
 • Oberbank – Jednoduché a bezpečné zadávanie platieb cez internetbanking „Klientsky portál Oberbank“ a aplikáciu Oberbank App. Neuvádza teda, či je potrebné vyberať ručne.

Aby som to uzavrel, ak chcete vykonať prevod peňazí cez víkend, tak potrebujete mať banku s podporou okamžitých platieb. To isté musí mať aj protistrana, ktorej posielate peniaze. V opačnom prípade prevod cez víkend neprebehne a budete musieť počkať na normálny pracovný deň.

Ak preto zadáte prevod napríklad v sobotu o 10:00, peniaze budú pripísané na účet príjemcu prinajlepšom v pondelok. Typicky totiž trvá štandardný prevod medzi bankami jeden pracovný deň.

Problém je v tom, že prevod zadaný cez víkend bude s najväčšou pravdepodobnosť spracovaný až v pondelok. A potom je tu ešte ten čas na vykonanie transakcie ako takej. Riešením sú okamžité platby, o ktorých sa tu bavíme celý čas, no to by sa museli všetky naše banky trošku poponáhľať. Nateraz majú vyhrané len klienti spomínanej šestky, ktorí si užívajú aj prevod cez víkend.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať