Lacné mobily do 100€

Lacné mobily do 100€: Na čo si dávať pozor a s čím treba počítať pri týchto modeloch?

  • Nie každému treba vlajkovú loď. Stačiť môžu aj lacné mobily do 100 €.
  • Ponuka je pomerne široká, no treba počítať s množstvom kompromisov.
  • Čo ponúkajú typické lacné smartfóny do 100€? S čím treba počítať?

Dnešná ponuka smartfónov je poriadne široká. Najnovšie vlajkové lode síce lákajú na špičkové a prelomové technológie, no táto skutočnosť sa celkom prirodzene odráža na ich cene. 

Každoročné vrcholové modely značiek ako Apple, Samsung či Sony do predaja bežne prichádzajú s cenovkou presahujúcou tisícku € a v závislosti od ponúkanej výbavy sa poľahky šplhajú k dvojtisícovej hranici. Ako to ale vyzerá na opačnej strane, ak sa napríklad pozrieme na lacné mobily do 100€? Kedy takýto model vo všeobecnosti stačí a čo o neho môžeme očakávať?

Nebudeme chodiť okolo horúcej kaše. Hneď na úvod musí byť jasné, že lacné mobily do 100€ so sebou nesú množstvo kompromisov. Nemôžeme očakávať žiaden vysoký výkon, nádherný displej plný farieb so svelou viditeľnosťou za každých okolností, kvalitné fotky a videá, vyššiu vodoolnosť, použitie prémiových materiálov či pokročilé funkcie. Lacné smartfóny do 100€ jednoducho šetria v každom smere. Inak by to ani nešlo. Výroba niečo stojí a ešte je na tom potrebné dosiahnuť aj nejaký ten zisk.

Lacné mobily do 100€ typicky zahŕňajú modely, ktoré sú okrem telefonovania a posielania SMS či RCS správ vhodné na prehrávanie multimediálneho obsahu typu YouTube, surfovanie po internete, prácu s e-mailom a využívanie jednoduchých aplikácií. Naopak hranie najnovších mobilných hier, zachytávanie pekných fotiek, používanie viacerých aplikácií naraz či práca s videom sú vecami, ktoré očakávať nemôžete. Bez ústupkov to nepôjde.

Ponuka cenovo dostupných smartfónov navyše často pozostáva z prapodivných značiek, o ktorých ste možno ani nepočuli. Nájsť schopný telefón pri takto obmedzenom rozpočte nie je vôbec ľahké a hoci je ponuka plná rozličných modelov, tých, ktoré nebudú príliš veľkým sklamaním pri dnešných štandardoch je ako šafránu. Napriek tomu sa nejaké tie lacné “prekvapenia” nájsť dajú. Veď technologický posun v horných sférach spôsobuje aj to, že do lacnejších modelov sa postupom času dostávajú čoraz lepšie veci. Navyše pre seniorov, nenáročných používateľov a deti vedia byť aj veľmi lacné smartfóny postačujúce.

Niekedy je to aj o tom, že treba trafiť dobrú akciu, ktorá cenu smartfónu zrazí pod našu hranicu 100€. Prípadne si priplatiť aspoň tých 10-15€. Veľkou pomocou môžu byť porovnávače cien, kde vidíte dlhodobý vývoj ceny, prehľad ponúk viacerých obchodov, ako aj recenzie od majiteľov. Hoci sa primárne zameriavam na teoretickú časť, pretože ponuka a ceny sa neustále menia, niekoľko príkladov na celkom zaujímavé lacné mobily do 100€ spomeniem. Také, ktoré sa aspoň trochu vymykajú priemeru. 

Lacné mobily do 100€

Základné kompromisy

Aké sú teda základné kompromisy, ktoré sú typické pre lacné mobily do 100€ s Androidom?

Displej: Displej je jednou z hlavných oblastí, na ktorých je prakticky okamžite možné pozorovať šetrenie zo strany výrobcu. Žiaden AMOLED, vysoký jas, vynikajúce farby ani vysokú obnovovaciu frekvenciu nečakajte. Väčšina lacných modelov okolo hranice 100€ je dnes vybavená len priemernými IPS panelmi, z ktorých kvality zobrazenia nepôjdete do kolien.

Stropom býva Full HD rozlíšenie, obnovovacia frekvencia 60 Hz a len základné ochranné sklo, ak vôbec. Nepočítajte so zvýšenou odolnosťou displeja a radšej investujte pár € do ochranného skla alebo púzdra. Zázraky sa nezvyknú diať ani v oblasti jasu, kedy často narazíte na slabú viditeľnosť obsahu na priamom slnku. Na druhú stranu aj lacné mobily do 100€ sa pýšia veľkou uhlopriečkou, 6 až 6,5 palca, čo znamená, že text je dobre čitateľný a príjemne sa pozerajú aj videá. 

Pri lacnejších modeloch je typicky aj nižší pomer displeja k telu, čo ľudskou rečou znamená, že sa treba pripraviť na hrubšie okraje okolo panela. Niečo ako zabudované čítačky odtlačkov prstov v displeji nečakajte. To skutočne nie je vec, ktorej by sa venoval pozornosť pri maximálnom šetrení výrobných nákladov. 

Hardvér: Ďalšou oblasťou, kde sa veľmi rýchlo prejaví šetrenie, je výkon lacného mobilu. Osadené sú tu lacné a relatívne málo výkonné procesory, ktoré navyše nezvyknú byť príliš optimalizované po stránke spotreby a obsahujú len základné grafické čipy. Pri snahe o ich využívanie na náročnejšie úkony či hranie hier sa ľahko prejaví sekanie, spomalené reakcie či zahrievanie. 

Šetrí sa aj na operačnej pamäti, čo je badateľné hlavne na tom, že zástup lacných smartfónov má iba 2 GB RAM, čo nie je dostatok pre pohodlnú prácu so systémom Android. Zvoliť by ste mali aspoň 3 GB, aby sa používanie smartfónu nezmenilo na vyslovené trápenie. Práve 3 GB operačnej pamäte sú dnes hraničnou hodnotou, na ktorú narazíme ak vyberáme lacné smartfóny do 100€. Viac ponúkajú len neznáme značky, a aj to vyvažujú tým, že uberú v niektorej inej oblasti. Niekedy existuje aj výnimka.

Podobne to aj v prípade vnútornej pamäte. Spravidla sú používané pomalé úložiská typu eMMC s nízkymi kapacitami. Problémom je hlavne to, že nainštalovaný operačný systém Android si ukrajuje značnú časť vnútornej pamäte, niečo potrebujete na inštaláciu aplikácií, niečo zhltnú systémové aktualizácie a časť pamäte by mala zostať voľná, aby systém a aplikácie mohli normálne fungovať – vytvárajú si rôzne dočasné súbory a podobne. 

Pri lacných smartfónoch tak nie je výnimočné, že časom budete musieť pristúpiť k pretriedeniu obsahu v telefóne alebo k odinštalovaniu nepoužívaných aplikácií. Tie lepšie lacné smartfóny disponujú 32 GB úložiskom, čo je tak akurát. Našťastie nezvykne chýbať čítačka pamätočných kariet, ktorou sa dá nižšia vnútorná pamäť celkom dobre kompenzovať.

Taktiež sú tu veci ako pomalšie nabíjanie (na bezdrôtové ani nemyslite), veľmi jednoduché čítačky odtlačkov prstov, absencia aj pomerne bežných technológií ako NFC, nieto ešte také veci ako 5G.

Lacné mobily do 100€

Softvér: Hlavným problém lacných smartfónov v oblasti softvéru je vlastne len dôsledkom slabého hardvéru. Už samotný Android vie slabší hardvér v niektorých momentoch poriadne potrápiť. Výrobcovia k tomu navyše niekedy pridávajú svoje vlastné grafické nadstavby, ktoré často nie sú príliš veľkým priateľom slabšej hardvérovej výbavy. 

Nehovoriac o tom, že súčasťou zvykne byť aj kopa predinštalovaných aplikácie, ktoré “niečo robia na pozadí” a časť už tak neveľkého výkonu využívajú pre svoje potreby. Počítať preto treba s tým, že reakcie systému nebudú vždy úplne rýchle a napríklad na spustenie aplikácie si budete musieť počkať.

Predinštalované aplikácie sú kapitola sama o sebe. V princípe ide o to, že do lacnejších smartfónov sú pridané rôzne “partnerské aplikácie”, ktoré pre vás reálne nebudú prínosom, no licenčná dohoda na ich umiestnenie výrobcovi kompenzuje nízky zisk na samotnom “železe”. Aj základné systémové aplikácie ako prehrávač hudby môžu byť plné reklám a odporúčaní na zakúpenie rôznych predplatných či služieb.

Ďalšou taktikou sú aplikácie cloudových úložísk, ktoré bezplatne ponúkajú len veľmi obmedzený priestor alebo sú dostupné na obmedzený čas. Vy si napríklad kvôli nízkej vnútornej pamäti smartfónu zvyknete na ich používanie a tým narastá šanca, že sa stanete platiacim zákazníkom. Spomeniem ešte aj to, že predinštalované aplikácie môžu zobrazovať otravné upozornenia. Zbaviť sa ich dá pomerne ľahko, čomu som sa venoval v súvislosti s aplikáciou Motívy zo zariadení Poco, Xioami a Redmi.

Nemenej dôležitým aspektom pri lacných mobiloch do 100€ je softvérová podpora. Nemôžete sa tu spoliehať na časté, pravidelné a dlhodobé aktualizácie pre svoj Android. Slabá hardvérová výbava je niekedy rozsudkom, ktorý hovorí, že aktualizácia na novú verziu Androidu nepríde. Alebo príde len jedna. Inokedy je to o tom, že výrobca si dáva poriadne načas, pretože prioritu majú majitelia drahších modelov.

Fotoaparát: Fotoaparát na lacných smartfónoch podobne ako displej dosahuje len priemernú kvalitu. Prijateľné výsledky dosahujú len za dobrých svetelných podmienok a niečo ako prijateľnú nočnú fotografiu či makro fotky neočakávajte. Niekedy sa stáva aj to, že softvér nie je úplne vyladený a na to, aby ste zachytili dobrú fotku budete potrebovať viacero pokusov. Zabudnúť môžete aj na optickú stabilizáciu obrazu. 

Typickým marketingovým trikom je prezentácia toho, že lacný smartfón je vybavený niekoľkými snímačmi, čo musí znamenať, že robí pekné fotky. Bežná je kombinácia hlavného snímača s hĺbkovým a makro objektívom nízkeho rozlíšenia, čo vo výsledku ale nie je podstatné, pretože hlavný snímač sám o sebe má mizernú kvalitu a slová ako detaily a sveteľnosť sú mu úplne cudzie. Špeciálne softvérové režimy aplikácie Fotoaparát sú skôr “hračkou”, než reálnym prínosom.

Nemajte preto prehnané očakávania a pokiaľ je to možné, tak si poriadne pozrite fotky v recenziách a testoch, aby ste mali predstavu aké fotky to vlastne robí. Podobne ako pri fotkách je to aj s videom. Vrcholom lacných mobilov zvykne byť Full HD rozlíšenie pri 30 snímkach za sekundu, nižšia miera kvality a podobne. Bežne je to situácia, že fotky sú ako-tak OK, ale video je strašné.

Ako preniesť SMS do nového telefónu

Lacné mobily do 100€: Modely, ktoré vynikajú z priemeru

Ako ste si mohli všimnúť, všetko sa to viac-menej nesie v duchu “nečakajte veľa”, pretože to proste nedostanete. Lacné mobily do 100€ sú fakt len na základné používanie a pokiaľ to umožňuje váš rozpočet, tak sa radšej zamerajte na strednú triedu, kde je situácia omnoho lepšia. V prípade, že to možné nie je, tak si skúste pozrieť modely spomenuté nižšie. Poriadne si samozrejme pozrite recenzie a testy. Ideálne si smartfón choďte “ohmatať”, aby ste videli ako reaguje.

Xiaomi Redmi 9C NFC

Starší, ale dosť obľúbený, model už z roku 2020, ktorý ponúka 6,53-palcový IPS displej s rozlíšením 1600 x 720 pixelov a pomerom strán 20:9. O výkon sa stará 8-jadrový procesor Mediatek MT6765G Helio G35 a 3 GB operačná pamäť. Vnútorné úložisko typu eMMC má kapacitu 32 GB. Prítomný je slot na pamäťové karty typu microSDXC, Dual SIM, snímač odtlačkov prstov na zadnej strane aj FM rádio. 

Batéria má kapacitu 5000 mAh a nabíjací výkon je maximálne 10 W. Konektor je tu micro-USB, hlavný fotoaparát má rozlíšenie 13 Mpx a asistuje mu 2 Mpx makro snímač. Video zvláda nahrávať vo Full HD rozlišení pri 30 fps. Predný selfie snímač má rozlíšenie 5 Mpx. 

Xiaomi Redmi 9C NFC medzi lacnými smartfónmi do 100€ vyčnieva práve tým, že obsahuje NFC čip, takže umožňuje vykonávať bezkontaktné platby mobilom cez Google Pay. Nechýba 3,5 mm jack. Na trh dorazil s Android 10, no už dostal aktualizáciu na novšiu verziu Android 11.

Lacné mobily do 100€

Motorola Moto E32s

Motorola Moto E32s je veľkým prekvapením cenovej kategórie smartfónov do 100€. Hlavne preto, že má 4 GB operačnej pamäte, 64 GB vnútornú pamäť a dispel s obnovovacou frekvenciou 90 Hz, čím oproti ostatným modelom skutočne vyniká. Ide o model z polovice roka 2022, ktorý má už Android 12.

Poháňa ho 8-jadrový procesor MediaTek Helio G37. Smartfón má 6,5-palcový IPS displej s rozlíšením 1600 x 720 pixelov a stranovým pomerom 20:9. Prítomná je čítačka odtlačkov prstov, slot na pamäťové karty microSDXC a 3,5 mm jack. Batéria s kapacitou 5000 mAh sa nabíja maximálne výkonom 15 W, bezdrôtové nabíjanie podporované nie je.

Hlavný snímač s rozlíšením 16 Mpx disponuje svetelnosťou f/2,2, sekunduje mu hĺbkový snímač s rozlíšením 2 Mpx a pridáva sa ešte tradičný 2 Mpx makro snímač. Ako som spomínal pri popise “habaďúr”, dvojica menších snímačov je prakticky len do počtu. 

Motorola Moto E32s videá nahráva v maximálne Full HD rozlíšení pri 30 fps. Predný “selfie” fotoaparát má rozlíšenie 8 Mpx a taktiež umožňuje nahrávať video vo Full HD rozlíšení. V porovnaní s vyššie spomínaným modelom Xiaomi Redmi 9C NFC je na tom Motorola hardvérovo lepšie, no chýba jej podpora NFC. Výrobca vyzdvihuje aj stupeň vodoodolnosti IP52. Hlavný konektor je tu USB Type-C 2.0.

Lacné mobily do 100€

Xiaomi Redmi 12C

Ak by ste chceli trochu novší model o Xiaomi za veľmi príjemnú cenu, tak odporúčam pozrieť model Xiaomi Redmi 12C, ktorý sa na Slovensku dostal do predaja začiatkom marca 2023. Toto je tiež model, ktorý vyslovene prekvapuje tým, čo všetko ponúka za cenu tesne na hranici 100€. 

Poháňa ho 8-jadrový procesor Mediatek Helio G85, k tomu sa pridáva 3 GB operačná pamäť a 32 GB úložisko. Vo výbave nájdeme slot na pamäťovú kartu, čítačku odtlačkov prstov, NFC aj 3,5 mm jack. Batéria má kapacitu 5000 mAh, nabíja sa cez microUSB konektor a maximálny nabíjací výkon je 10 W.

Beží na ňom Android 12 s nadstavbou MIUI 13, čo na prvý pohľad vyzerá veľmi dobre, no recenzie upozorňujú, že táto kombinácia je problémová a kvôli slabej optimalizácii sa veľmi často zasekáva. Teraz je ale otázne, či sa tento neduh podarí časom vyriešiť nejakou aktualizáciou. Ak by sa to podarilo, tak prakticky nie je o čom a Xiaomi Redmi 12C by mal byť lepšou voľbou ako hore uvedený Xiaomi Redmi 9C NFC. Ten síce tiež nie je žiaden dravec, no také sťažnosti na veľké sekanie ako pri testoch nového modelu sa neobjavujú.

Xiaomi Redmi 12C je novší, rovnako podporuje NFC, ale hlavne láka na celkom solídny fotoaparát. Rozlíšenie 50 Mpx by som si zas raz dovolil označiť za marketingový ťahák, no napriek tomu sú produkované fotografie vzhľadom na cenu nadpriemerné. Horšie je to s videom (Full HD, 30 fps), ktoré je kvôli nulovej stabilizácii prakticky nepoužiteľné pri točení z ruky. IPS displej s uhlopriečkou 6,71 palcov má rozlíšenie 1650 x 720 pixelov a 60 Hz obnovovaciu frekvenciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať