Prvý pohľad na Windows 11: Takto vyzerá nová generácia operačného systému

To, čo bolo ešte donedávna takmer nemysliteľné sa stáva skutočnosťou. Microsoft sa pripravuje na vydanie ďalšej generácie svojho operačného systému Windows. Novinka bude podľa všetkých dostupných informácií skutočne niesť názov Windows 11.

Detaily nateraz ešte stále chýbajú, nakoľko oficiálne predstavenie prebehne až 24. júna 2021, no do obehu sa už dostala raná verzia Windows 11. Vďaka tomu sa predčasne potvrdzujú predošlé dohady o príchode “jedenástky” a súčasne získavame prvý pohľad na niektoré časti používateľského rozhrania nového systému.

V súvislosti s príchodom úplne novej generácie Windows, prirodzene, vyvstáva celý zástup otázok. Odpovede sa dozvieme až postupom času, no jedno je jasné už teraz. Oficiálny príchod Windows 11 bude skutočne veľkou vecou.

Vyzerá to tak, že unikla jedna z prvých verzií Windows 11, preto treba počítať s tým, že množstvo z prvkov bude v produkčnej verzii vyzerať trochu, prípadne dosť, inak. Jednoducho ide o prvý pohľad na nový systém, kde si v krátkosti môžeme obzrieť čo približne vývojári v Microsofte kuchtili počas ostatných mesiacov.

Autenticitu predmetnej verzie Windows 11 už overilo viacero popredných portálov. Podľa zdrojov webu WindowsCentral sa napríklad nová ponuka Štart a panel úloh zhodujú s tým, čo bude prítomné vo finálnej verzii. Ja by som len podotkol, že podobné rozhranie sme videli už pri prezentácii Windows 10X, ktorá nakoniec bola zrušená.

Dostupná verzia Windows 11 prechádza podrobným skúmaním zo strany všetkých zvedavcov. Zverejnené už bolo aj krátke zhrnutie základných poznatkov.

 • Kompletne prepracované bolo pripínanie okien, ktoré dostalo nové rozhranie aj animácie.
 • S príchodom Windows 11 sa do systému opäť vracajú widgety, teda akési miniaplikácie.
 • V systéme je prítomný tmavý a svetlý režim, podobne ako vo Windows 10.
 • Množstvo systémových zvukov pochádza zo zrušeného Windows 10X.
 • V porovnaní s Windows 10 bolo dramaticky vylepšené dotykové ovládanie. Vylepšené boli gestá vykonávané ťahom a zlepšená má byť celková manipulácia s prvkami.
 • Zatiaľ to vyzerá tak, že v systéme chýba funkcia “Režim tabletu”, ktorú poznáme z Windows 10. Môže ešte pribudnúť, no je celkom možné, že systém sa vie prispôsobiť automaticky.
 • V systéme za normálnych okolností chýbajú živé dlaždice, ktoré boli odjakživa súčasťou ponuky Štart vo Windows 10. Ako sa totiž ukázalo, cez úpravu registrov je možné zapnúť pôvodnú ponuku Štart z Windows 10, kde sú aj dlaždice. Či to tak bude vo finálnej verzii je otázne.
 • Používateľské rozhranie používa zaoblené okraje pre aplikácie a systémové prvky.
 • V dostupnej verzii Windows 11 je prítomná stále pôvodná verzia obchodu Microsoft Store. Vo finálne to ale má byť inak. Microsoft podľa dostupných informácií pripravuje obrovskú zmenu, na ktorú všetci čakáme už roky.
 • Rovnaký scenár sa má opakovať aj v prípade sekcie Nastavenia Windowsu. Zatiaľ je tu pôvodná verzia z Windows 10, no “jedenástka” má dostať vlastné, modernejšie, prevedenie.
 • Systém dostal nové ikony, novú zvučku aj nové oficiálne pozadie.
 • Prekvapivo sú tu stále prítomné niektoré staručké systémové prvky ako Ovládací panel, Microsoft Management Console či Správa počítača.

Nateraz asi všetko, prikladám niekoľko screenshotov, ktoré zverejnil portál Thurrot, a pridávam aj novú zvučku pre Windows 11.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať

Najlepšie PC klávesnice pre rok 2021

Výber je obrovský, no stále platí, že niektoré modely si zaslúžia viac pozornosti než iné. V tomto výbere nájdete práve tie najlepšie kúsky.