SMS na 6678. Ide o podvod alebo je za tým niečo viac?

Telefónne číslo 6678 vo svojej podstate nie je podvodné. Ide o číslo využívané pre takzvané prémiové SMS služby. Príkladom sú SMS súťaže, SMS ankety, SMS hlasovanie, či iné interaktívne SMS aktivity ako napríklad platby za prístup k rôznym službám ako je napríklad zoznamka.

Je to obdobný prípad ako pri čísle 8844, čomu som sa venoval v samostatnom článku Pozoruhodný online biznis: Služby spoplatnené cez SMS na 8844. Predmetné telefónne číslo jednoducho slúži na platby cez SMS. Problém je v tom, že takéto platobné SMS brány sú často zneužívané na to, aby z ľudí ťahali peniaze. Potenciálna obeť totiž často ani nemá presnú predstavu do čoho sa vlastne zaslaním SMS na číslo 6678 púsťa.

Využívajú to rôzne služby pochybného charakteru. Na stránkach majú veľmi vágne formulácie, ktoré naznačujú, že zaslaním správy jednorazovo zaplatíte za prístup k lákavému obsahu, no realita je niekedy taká, že poplatok je omnoho vyšší alebo sa pravidelne opakuje a človeku sa faktúra za telefón navyše každý mesiac o nemalú sumu.

Prípadne je informácia o tom, že ide o spoplatnenú SMS dobre skrytá. Použité je malé písmo, písmo vo farbe, ktorá sa ťažko číta na premyslene zvolenom pozadí alebo sú tieto kľúčové informácie uvedené veľmi nízko na stránke, aby boli pre očami dobre skryté.

Na internete sa dá naraziť na viacero sťažností, že človek si len chcel spraviť IQ test a pre zobrazenie výsledku poslal SMS na 6678. No a služba mu každý týždeň začala strhávať 6 €. Druhým často popisovaným prípadom je reklama na údajnú výhru smartfónu. Na to, aby sa dala vyzdvihnúť bolo potrebné poslať SMS VÝHRA na číslo 6678. Namiesto sľubovanej výhry sa odmenou stala navýšená faktúra za služby operátora…

Robila som test, odpovedala na otázky a hups, spätná SMS môže byť spoplatnená. Až v ďalšej bolo, že 6€ týždenne, ak neodoslem RRR STOP. A výsledok testu aj tak nikde! IQ test!!! Už viem, koľko mám…

Nezmanecislo.sk

Toto sú len niektoré z prípadov, kedy šikovní jedinci zneužívajú prémiové SMS na to, aby z ľudí ťahali peniaze. Niekedy ide o menšie sumy v rozmedzí 3 až 6 €, inokedy sa spomínajú až cifry ako 18 či 30 € mesačne, čo už poriadne zabolí. Nebezpečné je to hlavne v tom, že špekulanti číslo 6678 využívajú skutočne kreatívne a človeka dokážu lapiť do siete automatického obnovovania neželanej služby.

Ako sa brániť?

Našťastie dosť často sa dá riešenie nájsť veľmi rýchlo, akurát treba identifikovať o akú službu vlastne ide. Následne sa treba preklikať na jej stránke a nájsť podmienky používania alebo obchodné podmienky, kde už býva upresnené, že niečo na štýl, že ide “prebiehajúcu službu s členským poplatkom vo výške 6EUR/týždeň, 2 SMS za týždeň” a podobne.

Nižšie v texte obchodných podmienok by ale mala byť uvedená informácia, že koncový používateľ môže predplatné kedykoľvek zrušiť poslaním SMS s konkrétnym textom. Napríklad STOP, opäť na číslo 6678. Informácia o tom ako zrušiť predplatné sa zvykne vyskytovať aj priamo v prichádzajúcich SMS správach.

Ako som už spomínal, samotné číslo 6678 nie je podvodom. Ide o prostriedok, ktorý je možné využívať transparente pre normálne ankety, používala ho napríklad aj súťaž “Zem spieva”, no súčasne sa toto číslo dá aj zneužívať na prevádzku služieb, ktoré sa pohybujú prinajmenšom na hrane…

Otvorene však treba povedať, že za ostatné roky sa vyskytli aj nehorázne a jasné podvody, ktoré zneužívali meno známych obchodov. Falošné profily potom ľudí lákali na to, aby poslali SMS na toto prémiové číslo, čím sa registrovali do pochybnej služby.

Ako sa vyhnúť problémom s podobnými službami, ktoré šikovne využívajú prémiové SMS? Najlepším riešením je podobné ponuky proste ignorovať a neposielať žiadne SMS. Ak by ste na tom náhodou mali pádny dôvod, tak potom poriadne čítajte o akú službu ide, koľko to stojí a ako sa to dá zrušiť. Pozerajte na drobné písmo po lákavou reklamou a hľadajte obchodné alebo všeobecné podmienky.

Dobrá je aj aktívna prevencia. Kontaktovanie svojho operátora a požiadanie o zablokovanie platených SMS. Drobný háčik je v tom, že pri plošnom blokovaní sa odstrihnete aj od užitočných služieb ako SMS lístok na MHD alebo SMS platby za parkovné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať