Windows 10 dostáva sekciu s ovládačmi a voliteľnými aktualizáciami

Microsoft do najčerstvejšej verzie Windows 10 prostredníctvom kumulatívnej aktualizácie z 11. augusta nenápadne pridal celkom zaujímavú novinku – sekciu s voliteľnými aktualizáciami.

Aby som to upresnil, sekcia sa začala zobrazovať používateľom Windows 10 May 2020 Update v zostave 19041.450. Prítomná je v klasickej sekcii Windows Update, no zobrazuje sa len v prípade, ak sú pre zariadenie dostupné niektoré z voliteľných aktualizácií.

Podľa dostupných informácií sa tu zobrazujú napríklad ovládače pre prítomný hardvér, ale aj rôzne opravné aktualizácie či záplaty. Veľmi zaujímavá je hlavne možnosť nainštalovať ovládače, nakoľko tento nový spôsob všetko značne uľahčí.

Namiesto toho, aby sa používateľ musel o inštaláciu nových ovládačov starať ručne, či cez rôznych manažérov alebo systémový nástroj Správca zariadení, jednoducho to zaklikne a vybaví cez Windows Update.

Zatiaľ to vyzerá celkom nádejne, no ide o čerstvú vec, a až po dlhšom čase sa ukáže nakoľko je sekcia Voliteľné aktualizácie skutočne užitočná. Portál WindowsLatest uvádza, že čoskoro by sa mala objaviť aj v predošlých verziách Windows 10 – 1909, 1903…

Ovládače distribuovaná touto cestou by mali pochádzať priamo z dielne výrobcu daného hardvéru, respektíve od výrobcu zariadenia (OEM).

Sekcia sa síce zobrazuje len vtedy, ak má čo ponúknuť, no vyvolať sa dá aj ručne. Ak by ste si napríklad chceli časom overiť či je prítomná aj vo vašom systéme, tak do nástroja “Spustenie” (Win + R) zadajte príkaz ms-settings:windowsupdate-optionalupdates. Ak ju váš systém už obsahuje, tak zobrazí, hoci aj prázdna.

Nateraz je jej prítomnosť potvrdená len vo Windows 10 May 2020 Update s najnovšími opravnými aktualizáciami. Kedy presne by sa mala dostať aj do iných verzií nie je známe.

Najviac sa mi pozdáva myšlienka, že tu bežný používateľ pohodlne nájde novú verziu ovládačov pre svoje zariadenie. Na rozdiel od Správcu úloh by sa tu mali vždy zobraziť všetky dostupné ovládače a človek nemusí prechádzať hardvér za hardvérom, aby zistil, či je niečo nové.

Zdroj: WindowsLatest
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať