Prečo sú všetky všeobecné ovládače pre Windows vydané 21.6.2006?

Pravdepodobne ste si to neuvedomili, veď kto by to skúmal, no všetky všeobecné ovládače z dielne Microsoftu majú totožný dátum vydania. Môže ísť aj o najnovšiu verziu vydanú pred pár dňami, no v prehľade stále svieti ten istý deň – 21.6.2006.

21. jún 2006? Čo je také špeciálne na tomto dátume? Prvotný inštinkt hovorí jasne. Určite musí ísť o chybu alebo je to proste starší ovládač, ktorý je taký univerzálny, že funguje aj pre dnešný hardvér. Alebo Microsoft svoje ovládače skutočne neaktualizuje?

Omyl. Keby sa tento dátum vydania týkal len jedného alebo dvoch ovládačov, to by sa ešte dalo zdôvodniť niektorou zo základných hypotéz. Ale 21.6.2006 svieti pri všetkých univerzálnych ovládačoch z dielne Microsoftu. A to aj takých, ktoré obsluhujú moderné prvky, ktoré sa objavili až ďaleko po roku 2006.

Čo už je toto za technologické voodoo?

Hoci to na prvý pohľad skutočne vyzerá zvláštne, v pozadí stojí dobré zdôvodnenie. O presné vysvetlenie sa na technickom blogu pred časom podelil jeden z vývojárov Microsoftu.

Dátum vydania univerzálnych ovládačov je vždy pevne nastavený na 21.6.2006. Číselná verzia sa mení, dátum zostáva. Vychádza to z princípu, akým Windows nasadzuje dostupné ovládače.

Pri procese identifikácie správneho ovládača sa pri hľadaní vhodného kandidáta prihliada na viacero kritérií. Jedným z nich je zhoda určenia pre konkrétny hardvér alebo prvok. Ak sa zhodujú potrebné identifikátory, ovládač sa stáva horúcim kandidátom na nasadenie.

Ak v tomto kole perfektnú zhodu dosahuje viacero ovládačov, prihliada sa na ďalšie kritérium – dátum vydania. Aj v tomto prípade má viacero ovládačov rovnaký dátum vydania? Vyhráva ten, ktorý je dostupný vo vyššej verzii.

Teraz krátke vysvetlenie. Predstavme si, že Windows vyberá z dvojice ovládačov. Z pohľadu určenia predstavujú perfektnú zhodu. Zhodujú sa aj z pohľadu verzie. Jeden pochádza z dielne Microsoftu, druhý priamo od tvorcu daného hardvéru. Microsoft svoj univerzálny ovládač vydal dnes, výrobca hardvéru včera. Systém by teda siahol po ovládači z dielne Microsoftu.

Napriek tomu, že nie je tak do hĺbky prepracovaný a optimalizovaný ako ten od výrobcu hardvéru. Je novší, takže musí byť lepší. Realita je pritom v drvivej väčšine prípadov taká, že ovládače poskytované priamo tvorcom hardvéru sú lepšie než tie, ktoré vytvára Microsoft.

Preto sa vývojári v Redmodne rozhodli. Svoje všeobecné ovládače budú vydávať vždy s totožným a historickým dátumom – 21.6.2006. Ovládače od výrobcov hardvéru vďaka tomu majú vždy prioritu nad tými generickými, s ktorými síce daný hardvér funguje, no nie dosahuje plný svoj potenciál.

Celé je to premyslené. Ak napríklad v momente inštalácie nebol k dispozícii ovládač od výrobcu, použil sa ten z dielne Microsoftu. Akonáhle však výrobca sprístupní svoju verziu s novším dátumom vydania, vykoná sa náhrada.

Vývojári v Microsoft pritom potrebujú vylepšovať svoje ovládače. Ak by pri vydaní novšej verzie používali skutočný dátum, stalo by sa to, že systém by ich automaticky nahradil, hoci v praxi sú dostupné o niečo staršie, no lepšie, ovládače priamo od tvorcov hardvéru.

Vďaka tomu, že všeobecné ovládače majú vždy rovnaký dátum, Microsoft ich môže vždy bez obáv aktualizovať. Neriskuje to, že vyšachuje lepšiu verziu. Nahradiť môže akurát tak svoju, staršiu verziu.

Môže to vyzerať zvláštne, no funguje to a k používateľovi sa dostane vždy ten najvhodnejší ovládač.

Mimochodom, 21.6.2006 bola vydaná RTM verzia operačného systému Windows Vista.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať