Xerox si robí zálusk na HP, ponúka už 34 miliárd dolárov

Spoločnosť Xerox, známa najmä ako výrobca tlačiarní a kopírok pre firemný segment, si už dlhší čas robí zálusk na firmu Hewlett-Packard, ktorú chce prebrať pod svoje krídla.

V začiatkoch to vyzeralo trochu ako vtip, nakoľko trhová kapitalizácia HP niekoľkonásobne prekračuje hodnotu Xeroxu, no “tlačiarenský gigant” to zjavne myslí úplne vážne.

Zástupcovia obidvoch spoločností sa už niekoľkokrát mali stretnúť, aby možnú akvizíciu prediskutovali, no doterajšie rokovania nepriniesli svoje ovocie.

Prvotnú ponuku z novembra 2019 pritom výkonné vedenie HP jednohlasne odmietlo. Argumentovalo aj tým, že rapídne podhodnocuje skutočnú hodnotu celej spoločnosti. Xerox preto oslovil priamo väčšinových akcionárov HP, aby takpovediac obišiel neochotu formálneho vedenia.

Hoci bola akcionárom predostrená vízia lákavej budúcnosti, ktorú prinesie synergia spojených velikánov, investorské srdcia to doteraz neroztopilo. Xerox preto aj dnes zvyšuje svoju finančnú ponuku, kedy za jednu akciu HP ponúka už 24 dolárov, čo by znamenalo, že hodnota celej spoločnosti by dosiahla závratných 34 miliárd dolárov.

Takýto objem finančných prostriedkov ale zjavne nie je celkom reálny, nakoľko Xerox v konečnom dôsledku do rovnice prihadzuje aj vlastné akcie. Súčasní akcionári HPčka by tak za jednu akciu HP získali 18,4 dolára a 0,149 akcie Xeroxu. Či je táto ponuka už dostatočne lákavá samozrejme ukáže až čas, no zatiaľ to vyzerá skôr tak, že tanec bude pokračovať.

Celkovo sa objavujú viaceré pochybnosti o tom, či Xerox vôbec dokáže “naškrabať” dostatok peňazí na to, aby svoju ponuku mal o čo reálne oprieť. Samotné HP vyjadrilo silnú dávku skepticizmu a pripomenulo, že enormné zadĺženie, ku ktorému môže z strany Xeroxu reálne dôjsť, by malo negatívny dopad na kombinovanú trhovú hodnotu spoločností.

Xerox chce svoju najnovšiu ponuku naostro predložiť začiatkom marca, kedy by sa snáď malo konečne rozhodnúť o tom, či to celé vôbec stojí na pevných základoch.

Z môjho pohľadu do hry tak trochu vstupuje aj ego, keďže Xerox oficiálne uvádza, že na tohtoročnom stretnutí akcionárov spoločnosti HP cez svojich spojencov navrhne vlastných 11 kandidátov pre pozície v správnej rade. Nepriamo tak naznačuje, že cez spriatelených akcionárov nakloní misky váh na svoju stranu. Navyše vehementne tvrdí, že potrebné peniaze má k dispozícii. Bude zaujímavé sledovať ďalší vývoj…

Doplnené 1.4.2020 – Xerox po týždňoch naťahovačiek a rôznych pokusov nakoniec oznámil, že vo svojom snažení nebude pokračovať. Prakticky bol k tomu donútený.

Aj v tomto prípade totiž zaúradoval koronavírus, ktorého ďalekosiahle dôsledky začali decimovať ekonomiku. Súčasný stav preto nie je vhodný na žiadne obchodné dohody podobného rozsahu. Otázkou zostáva, či sa Xerox čoskoro nevráti s novou ponukou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať