Ako cez Windows Defender skontrolovať externé disky?

Či už ide priamo o externý pevný disk alebo obľúbené USB kľúče, pri ich používaní musíme byť ostražitý. Platí to najmä v prípade, že ich častejšie požičiavame známym a kolegom, prípadne pravidelne putujú z jedného počítača do druhého. Predstavujú síce rýchlu a nenáročnú metódu ako prenášať dáta z bodu A do bodu B, no nikdy nevieme, či sa náhodou nestali nositeľom nejakej hávede.

Dobrou praxou z hľadiska ochrany preto môže byť pravidelná kontrola takýchto médií. Vhodné by bolo ešte predtým, než pristúpime ku kopírovaniu dát, externé médiu prehnať cez bezpečnostné riešenie. Napríklad cez Windows Defender, ktorý je integrovanou súčasťou Windows 10.

Okrem takejto kontroly pred použitím, je fajn, keď občas svoj externý disk preventívne skontrolujete. Možno, že ho používate len vy a len na jednom zariadení, no náhoda je blbec a vírusy sa snažia využiť každú príležitosť.

Troška prevencie proste neuškodí. Je tu síce ochrana v reálnom čase, no niekedy je skutočne fajn pozrieť sa disku na zúbok od A po Z. Ako teda vlastne môžeme skontrolovať externé disky?

Windows Defender: Ako skontrolovať externé disky?

Kontrola externého disku alebo USB kľúča cez Windows Defender je nenáročným úkonom. Úplne najjednoduchšie takúto vírusovú kontrolu spustíme cez kontextové menu. Pravým tlačidlom myši klikneme v sekcii Tento počítač na pripojený disk a z ponuky vyberieme “Skontrolovať aplikáciou Windows Defender”.

Ďalšou možnosťou, ktorá príde vhod aj vtedy, keď chceme skontrolovať len časť disku, je funkcia “Vlastná kontrola”. Pristupuje sa k tomu cez rozhranie Windows Zabezpečenie a stručne povedané, Defenderu povieme, ktoré súbory a zložky má skontrolovať. Ak vám teda nevyhovuje používanie kontextovej ponuky, kontrolu si môžete nastaviť ručne.

V podstate je prvá aj druhá možnosť tým istým riešením, akurát jedna sa spúšťa z Prieskumníka, druhá priamo z prostredia Windows Defendera. K ponuke “Vlastná kontrola” sa dostaneme cez “Windows Zabezpečenie -> Ochrana pred vírusmi a hrozbami -> Možnosti kontroly (pod nápisom Aktuálne hrozby)”. Z ponuky si vyberieme “Vlastná kontrola”, klikneme na tlačidlo “Spustiť kontrolu” a určíme ktorá zložka, súbor či disk má prejsť kontrolou na prítomnosť malvéru.

Ako vo Windows Defenderi zahrnúť externé disky do Úplnej kontroly

Možno si hovoríte, že keď už máte absolvovať kontrolu externého disku, tak to rovno spravíte tak, že cez Windows Defender využijete ponuku “Úplná kontrola”. Veď to skontroluje disky v počítači a aj ten externý. Zabijete tak dve muchy jednou ranou.

Omyl. Úplná kontrola v prípade Windows Defendera z nejakého dôvodu nezahŕňa pripojené externé disky. Hĺbkovo sa kontroluje len pevný disk počítača. Dá sa to zmeniť, respektíve lepšie povedané rozšíriť, no potrebný je zásah do systémových registrov. V prípade Windows 10 Pro je to možné nastaviť aj cez takzvané lokálne politiky.

  • Cez ponuku Štart vyhľadáme a spustíme “regedit”.
  • Ručne alebo skopírovaním a vložením do adresného riadka prejdeme na adresu:
  • HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows Defender
  • Pravým tlačidlom myšky klikneme na zložku “Windows Defender”.
  • Z ponuky vyberieme “New -> Key”.
  • Vytváranú zložku pomenujeme “Scan”.
skontrolovať externé disky
  • Ak je to potrebné, tak prejdeme do vytvorenej zložky Scan.
  • V pravej časti rozhrania klikneme pravým tlačidlom myšky.
  • Vyberieme možnosť “New -> DWORD (32-bit) Value”.
  • Vytváraný kľúč pomenujeme “DisableRemovableDriveScanning”.
  • Po vytvorení ho otvoríme dvojitým kliknutím a do sekcie “Value data” zadáme “0”.
skontrolovať externé disky

Ak by sme po čase chceli toto nastavenie odstrániť, tak stačí vymazať zložku Scan. Windows Defender potom nebude pri spustení úplnej kontroly preverovať externé disky. Samozrejme, že k tomu treba pristupovať opatrne, aby nedošlo k vymazaniu niečoho iného. Úpravu systémových registrov treba proste vykonávať obozretne a samozrejme na vlastnú zodpovednosť.

Nastavenie cez editor lokálnej politiky vo Windows 10 Pro

Preto je to pre používateľov Windows 10 Pro o čosi jednoduchšie. Nemusia upravovať registre, len jedno nastavenie lokálnej politiky.

  • Cez ponuku Štart alebo cez nástroj Spustiť (Win + R) vyhľadáme a spustíme nástroj “gpedit.msc”.
  • Preklikáme sa k nasledovným nastaveniam:
  • “Konfigurácia počítača -> Administrative Templates -> Windows Components -> Windows Defender Antivirus -> Scan”. Dvojaká jazyková mutácia je pravdepodobne spôsobená nedostatkami jazykového balíčka. Môže sa stať, že vo vašom prípade budete mať dané položky preložené do slovenčiny.
  • V ponuke nájdeme nastavenie “Scan removable drives”.
  • Dvojitým kliknutím ho otvoríme a nastavíme na “Enabled”.
  • Zmenu potvrdíme stlačením na “OK”.

Úplná kontrola cez Windows Defender sa teraz bude venovať aj obsahu pripojených externých diskov.

skontrolovať externé disky
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať

Ako vymazať správu z Messengera?

Odstránenie správ funguje v sekcii Messenger na Facebooku, ako aj v mobilnej aplikácii Messenger. Celé je to otázkou niekoľkých sekúnd.