Ako nastaviť jas obrazovky vo Windows 10?

  • Možností ako nastaviť jas na zariadeniach s Windows 10 je niekoľko.
  • Závisí to aj od toho, či ide o úpravu jasu na notebooku alebo stolovom počítači.
  • Základom vo Windows 10 je softvérový posuvník.

Zmena jasu obrazovky je jednoduchý úkon, ktorý občas príde vhod každému z nás. Zníženie jasu sa napríklad hodí v momente, kedy chceme v čo najväčšej miere predĺžiť výdrž batérie notebooku. Naopak, zvýšenie jasu zase môže prísť vhod v noci či počas slnečných dní, teda v momentoch, kedy je displej slabo čitateľný.

Poďme sa pozrieť na niekoľko možností ako nastaviť jas obrazovky na Windows 10 zariadeniach. Začnime pri notebookoch (a tabletoch), nakoľko tu je úprava jasu najjednoduchšia a súčasne máme na výber najviac možností ako to spraviť.

Funkčné klávesy

V prípade notebookov môžete využiť klávesové skratky s využitím takzvaných funkčných klávesov. Ide o klávesy, ktoré sú aktívne až pri stlačení v kombinácii s klávesom Fn. Úprava jasu je väčšinou priradená na klávesoch v najvyššom riadku (F1 až F12).

Presná klávesová kombinácia sa môže líšiť v závislosti od výrobcu notebooku. Napríklad na notebookoch ASUS na zvýšenie jasu slúži klávesová kombinácia Fn + F6. Pre zníženie jasu je to Fn + F5. Na príslušných klávesoch je vyobrazený symbol “slniečka”.

Posúvnik v Centre akcií

Druhou možnosťou je posúvnik umiestnený na spodku Centra akcií. To môžete vyvolať klávesovou skratkou Win + A, prípadne stlačením na ikonu notifikácie v úplne pravom rohu panela úloh. Jas upravujete ťahaním posuvníka alebo klikaním na ľavú či pravú stranu.

Zmena jasu vo WIndows 10.

Systémové nastavenia

Treťou možnosťou sú systémové nastavenia Windows 10. Vyvolajte ich klávesovou skratkou Win + I. Následne kliknite na ikonu Systém, čím sa dostanete do sekcie Obrazovka. Hneď na samom vrchu sa nachádza možnosť Jas a farba. Ak nechcete, aby sa vám jas menil automaticky, odčiarknite možnosť “Zmeniť jas automaticky pri zmene úrovne svetla”.

Zmena jasu cez systémové nastavenia.

Ručná zmena jasu cez nastavenia monitoru

V prípade, že jas obrazovky chcete zmeniť na stolovom počítači, budete musieť siahnuť po ručnej úprave nastavení samotného monitora. To znamená, že sa musíte pustiť do klikania fyzickými tlačidlami a hľadania tej správnej sekcie.

Nakoľko je jas základným parametrom, tak by ste sa k jeho nastaveniam mali dostať veľmi rýchlo. Väčšinou už po vyvolaní prvého menu. V prípade, že máte nastavenia po anglicky, tak hľadajte sekciu “brightness”. Na niektorých monitoroch je úpravu jasu možné vykonávať aj priamo stlačením príslušného klávesu – šípka hore/dole alebo šípka vľavo/vpravo.

Rovnakým spôsobom bude pravdepodobne nutné postupovať aj v prípade all-in-one počítačov, prípadne vtedy, ak máte k notebooku pripojený externý monitor.

Windows Centrum nastavenia mobilných zariadení

Windows 10 ponúka ešte jednu, “skrytú”, možnosť ako softvérovo meniť jas displeja. Ide o nástroj, ktorý sa volá Windows Centrum nastavenia mobilných zariadení. Spustiť sa dá pomerne rýchlo cez kontextové menu vyvolané klávesovou skratkou Win + X, prípadne pravým kliknutím na ponuku Štart.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať
Ako nastaviť heslo vo Windows 10

Ako nastaviť heslo vo Windows 10?

Heslo predstavuje základný spôsob ochrany používateľského konta. Ako nastaviť heslo vo Windows 10? Takto to zvládne každý.