Ako na čínskych notebookoch zmeniť jazyk Windows 10 alebo BIOSu?

Notebooky čínskych značiek ako Huawei Matebook či Xiaomi RedmiBook sú skutočne zaujímavými kúskami. Jednak svojim dizajnom, ako aj skutočnosťou, že ponúkajú vynikajúci pomer medzi cenou a ponúkanou výbavou.

Popularitu naberajú práve kvôli agresívnej cenovej politike. Za svoje peniaze dostanete poriadnu dávku výkonu, s čím sa konkurencia často len ťažko popasuje. Rôzne zľavové kupóny, výpredaje a podobné akcie proste tlačia pomer cena/výkon pri čínskych značkách do nebies.

Windows 10 či BIOS po čínsky. Ako to zmeniť?

Pojem čínska značka môže pôsobiť troška nevábivo, no myslím si, že práve duo Huawei a Xiaomi nás za ostatné roky presvedčilo, že kvalita hardvéru je dnes už úplne inde. Pri notebookoch z ich produkcie však môžete naraziť na jeden veľký problém – jazykovú bariéru.

Zariadenie sa k vám môže dostať s operačným systémom Windows 10 v čínskom jazyku. To sa dá našťastie veľmi jednoducho zmeniť priamo v systémových nastaveniach, hoci to možno bude chcieť trocha predstavivosti. Prípadne môžete siahnuť rovno po preinštalovaní systému.

Druhým problémom, opäť jazykovej povahy, je BIOS, respektíve dnes už rozhranie UEFI, opäť v čínskom jazyku. V momente, kedy chcete niečo zmeniť, prípadne potrebujete zvoliť poradie BOOTovania, aby ste mohli preinštalovať Windows, začína tipovačka.

Musíte naslepo hádať, ktoré nastavenie by to tak asi mohlo byť. Presne na túto situáciu má pred pár dňami upozornil známy s notebookom RedmiBook 16. Potreboval preinštalovať systém, no v čínskom BIOSe sa vôbec nevyznal. Nečudujem sa mu…

Ako v notebookoch Xiaomi/Redmi zmeniť BIOS na angličtinu? Dopredu upozorňujem, že vychádzam z toho, že všetky notebooky tejto značky budú mať prakticky totožný BIOS/UEFI. Teda z pohľadu rozloženia prvkov.

Hľadať treba na hlavnej/úvodnej obrazovke BIOSu, ktorá má v ľavej lište ikonku notebooku. Malo by ísť o riadok, ktorý má v ľavom stĺpci dva čínske znaky, a v pravom stĺpci štyri čínske znaky. Typicky ide o posledný alebo predposledný riadok.

Dá sa to celkom dobre trafiť, pretože zvyšné riadky majú naľavo čínske znaky, no napravo ide o identifikátory, ktoré poznáme. Napríklad je ta dátum, čas či označenie hardvéru ako 16 GB, 2667 Mhz alebo Intel (R) Core xxx.

Ak sa trafíte, tak sa vám zobrazí ponuka s výberom jazyka, kde bude svietiť “English”. A to už je omnoho lepšie.

Zdroj: My IT World
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať