Ako si cez internet kúpiť lístok na vlak zadarmo?

Postup ako si kúpiť bezplatný lístok na vlak cez internet nájdete na spodku. Ešte predtým som pripravil základný prehľad toho, ktoré skupiny cestujú vlakmi zadarmo. K tomu som pridal stručný prehľad pravidiel a obmedzení, kde sa dozviete aj to, prečo za niektoré vlaky zadarmo musíte aj tak platiť aspoň 1 €.

Vlaky zadarmo: Kto má nárok?

V prvom rade by bolo dobré aspoň v skratke vysvetliť kto môžete využívať vlaky zadarmo. Bezplatnú dopravu vlakom zaviedla vláda ešte v roku 2014 a toto opatrenie platí dodnes. Týka sa však len vybraných skupín obyvateľstva. Prehľadne o tom na svojej webovej stránke informuje aj priamo Železničná spoločnosť Slovensko. Bezplatná preprava vlakom je dostupná pre:

 • Deti do 6 rokov
 • Deti od 6 do 16 rokov
 • Žiaci a študenti do 26 rokov
 • Dôchodcovia do 62 rokov
 • Seniori od 62 rokov

Pre každú z týchto skupín platia doplnkové pravidlá, ktoré si je dobré naštudovať priamo v prehľade na stránke železníc. Napríklad deti do 6 rokov nepotrebujú žiadnu registráciu na získanie bezplatnej prepravy, no môžu cestovať len v sprievode osoby staršej ako 16 rokov.

Žiaci od 6 do 16 rokov už potrebujú mať vybavenú preukážku, ktorá ich oprávňuje na využívanie bezplatnej prepravy vlakom. Rovnako to platí aj pri študentoch do 26 rokov, vtedy je už ale na získanie preukážky potrebná aj bezkontaktná čipová karta s fotografiou vydaná školou v SR (napr. ISIC).

100 % zľava z cestovného je určená aj pre poberateľov dôchodku mladších ako 62 rokov. Spadajú sem poberatelia starobného dôchodku, poberatelia predčasného starobného dôchodku, poberatelia sirotského dôchodku, poberatelia vdovského alebo vdoveckého dôchodku, poberatelia invalidného dôchodku, poberatelia dôchodku manžela/manželky, poberatelia sociálneho dôchodku, poberatelia vdovského výsluhového alebo vdoveckého výsluhového dôchodku, poberatelia sirotského výsluhového dôchodku a poberatelia invalidného výsluhového dôchodku. Na získanie nároku na bezplatnú prepravu vlakom sa musia registrovať a získať preukaz.

Poslednou kategóriou, ktorá má na Slovensku vlaky zadarmo sú občania nad 62 rokov. Taktiež sa musia registrovať a získať preukaz od ZSSK.

Vyššie uvádzam len stručný prehľad, aby ste mohli získať základnú predstavu či máte nárok na vlaky zadarmo. Odporúčam pozrieť priamo sekciu “100 % zľava z cestovného” na webe ZSSK, kde je to pekne roztriedené a nájdete tam všetky podmienky, ale aj doplnkové informácie ako to funguje napríklad vo vlakoch EuroCity, InterCity alebo v rôznych triedach.

Okrem toho je pre každú kategóriu, ktorá má nárok na bezplatnú prepravu, zverejnená aj doplnková informácia o tom, aké doklady treba pre získanie preukazu, aké doklady treba nosiť pre kontrolu vo vlaku a ako sa vlastne bezplatne zaregistrovať na 100 % zľavu z cestovného. Naozaj je to tam pekne rozpísané.

Má to aj svoje pravidlá a obmedzenia

Využívanie bezplatnej vlakovej prepravy má aj určité pravidlá a obmedzenia. Bezplatné cestovanie nie je možné využívať v nasledovných prípadoch:

 • Na cesty na prihraničnom úseku (s výnimkou detí do 6 rokov)Prihraničný úsek je trasa od poslednej stanice/zastávky na území SR (kde vlak pravidelne zastavuje) po štátnu hranicu
 • Vo vlakoch InterCity (deti, študenti i seniori však majú možnosť využiť zľavy)
 • Vo vlakoch Railjet xpress
 • V 1. vozňovej triede (platí sa cestovné podľa cenníka). Výnimkou sú deti do 6 rokov – na jedného dospelého možno prepraviť dve deti do 6 rokov bezplatne).

Ďalšou vecou je, že zľavu máte len z cestovného. To znamená, že k lístku automaticky nezískavate miestenku. Tú si musíte v prípade záujmu klasicky dokúpiť.

100 % zľava z cestovného platí aj vo vybraných vlakoch takzvanej vyššej kategórie, no vtedy to nie je úplne zadarmo. Uhradiť totiž musíte príplatok. Osobne mi to príde neskutočne zle nazvané, pretože “príplatok” k bezplatnému lístku mi nejako hlava neberie.

Omnoho viac by sa mi v tomto prípade hodilo slovo “poplatok”. Ale naše železnice používajú formuláciu príplatok jednorazovému cestovnému lístku na 100 % zľavu z cestovného… Platí to pre vlaky:

 • vlaky EuroCity – príplatok 1 € k jednorazovému cestovnému lístku na 100 % zľavu z cestovného
 • vlaky SuperCity (povinne miestenkové) – v 2. vozňovej triede príplatok 5 €

Je to dosť divne vysvetlené, no v praxi by to malo znamenať asi toľko, že pri ceste vlakmi EuroCity zaplatíte 1 € a pri vlakoch SuperCity zaplatíte 5 €.

Pred každou cestou si musíte “zakúpiť” cestovný lístok aj keď máte nárok na prepravu zadarmo. To znamená, že lístok formálne musíte mať. Funguje to podobne ako kúpa klasického spoplatneného lístka, ale s rozdielom, že vo vlakoch kategórie RR, R, Ex, SC, EC, EN je lístok viazaný na konkrétny spoj a počet miest pre cestujúcich s lístkami na 100 % zľavu z cestovného môže byť obmedzený.

Inak povedané, v niektorých prípadoch sa vám môže stať, že bezplatný lístok na daný spoj už jednoducho nebude dostupný a systém vám ho nevydá. Ak sa rozhodnete, že daným spojom napriek tomu chcete cestovať, tak to si lístok budete musieť normálne zakúpiť, hoci pre vybrané skupiny je dostupná špeciálna cena.

Vo vlakoch kategórie Os a REX nie je počet lístkov na 100 % zľavu z cestovného obmedzený. Okrem toho, že bezplatný lístok je viazaný na konkrétny spoj, tak viazaný je aj na konkrétnu osobu a jej preukaz.

Vyzerá to dosť komplikovane, no zas taká veľká tragédia to nie je a človek sa do toho veľmi rýchlo dostane. Teraz, keď sme si popísali nejaké tie základy si konečne môžeme ukázať ako si kúpiť lístok na vlak cez internet zadarmo. Ak vám online kúpa nevyhovuje, tak alternatívou je to, že lístok si kúpite v okienku na stanici.

Ako si cez internet kúpiť bezplatný lístok na vlak?

Ako som spomínal, vec sa má tak, že aj keď máte nárok na bezplatnú prepravu vlakom, stále si musíte zabezpečiť cestovný lístok. Proste si ho bezplatne kúpite…

 • Vyberte si vlak, ktorý vám vyhovuje a kliknite naň. Rozbalí sa prehľad, kde kliknite na tlačidlo “Kúpiť lístok”.
 • Dostanete sa do sekcie “Voľba cestujúcich”. Tam si vyberte kategóriu, do ktorej spadáte. Napríklad máte nad 62 rokov, tak vyberte “Občan 62 – 69 r.”. V okienku napravo potom vyberte typ zľavy, na ktorú máte nárok. Predpokladám, že máte vybavený “Preukaz pre zákazníka”, tak vyberte “Preukaz pre občana od 62 r.”.
 • Na obrazovke pribudne políčko “Nárok na 100 % zľavu z cestovného”, tak ho začiarknite.
 • Ťuknite na tlačidlo “Pokračovať”.
 • Zobrazí sa vám rýchly prehľad cestovného lístka. V závislosti od toho aký typ vlaku ste zvolili bude výsledná suma buď 0.00 €, 1.00 € (vlak EuroCity) alebo 5.00 € (vlak SuperCity).
 • Povedzme, že ste trafili klasický rýchlik, takže výsledok je 0.00 €. Ako som spomínal, miestenku k bezplatnému lístku nemáte. Ak ju chcete, tak kliknite na nápis “Cestovný lístok na sedenie” a z ponuky vyberte miestenku.
 • Mieste je za poplatok, typicky 1 €. Získate však istotu, že si vo vlaku posedíte.
 • Ak sedí zvolený deň, zvolený vlak a máte vybraté či chcete miestenku, tak potom kliknite na tlačidlo “Pokračovať”.
 • Ak ste zvolili, že chcete miestenku, tak vás čaká medzikrok. Tým je výber miesta na sedenie. Na výber máte buď “Nezáleží/Kdekoľvek”, kedy vám systém miesto pridelí automaticky alebo zvolíte možnosť “Vybrať konkrétne miesto” a svoje sedenie si vyberiete z mapy vlaku.
 • Dostanete sa do ďalšieho kroku. Tým je “Obsah košíka”. Tu si opäť môžete skontrolovať či ste všetko navolili správne. Ak niečo nesedí, tak kliknite na tlačidlo “Odstrániť” a začnite znova. Ak naopak veci sedia, tak kliknite na tlačidlo “Pokračovať”.
 • Potom sa dostanete do sekcie “Osobné údaje”. Tu je potrebné vyplniť e-mailovú adresu, kam vám bude doručený digitálny cestovný lístok. Okrem toho musíte vyplniť Meno, Priezvisko a Číslo registrácie (je to vlastne číslo z preukazu, ktorý vám dáva nárok na bezplatnú prepravu). Toto číslo sa zvykne nachádzať vpravo dole na preukaze.
 • Dajte si pozor, aby údaje sedeli. Správne meno, správne priezvisko a správne číslo preukazu. A aby to bolo všetko pre tú istú osobu. Systém vás na prípadný problém upozorní. Napríklad hláškou “Číslo registrácie nesúhlasí s priezviskom.”.
 • Po vyplnení kliknite na tlačidlo “Pokračovať”.
 • Dostanete sa do sekcie pre výber úhrady. Ak máte bezplatný lístok a nezvolili ste ani miestenku, tak tu budete mať len možnosť “Bez úhrady” a ďalším krokom je potvrdenie stlačením na tlačidlo “Pokračovať”.
 • Ak ste zvolili napríklad vlak SuperCity a musíte uhradiť 5 €, tak sa dostanete k prehľadu možností ako to spraviť. Klasikou je platobná karta (možnosť Platba kartami).
 • V obidvoch prípadoch nasleduje prechod na finálnu obrazovku “Súhrn”, kde si poslednýkrát môžete všetko skontrolovať a vidíte tu aj presnú sumu, ktorú budete platiť.
 • Posledným krokom potom je už len vykonanie platby. Zadáte údaje z platobnej karty, potvrdíte to a hotovo.
 • Aj v prípade, že máte lístok za 0.00 €, tak na webe vám bude svietiť tlačidlo “Zaplatiť” je to trochu úsmevné, ale plne pochopiteľné. Systém nie je dotiahnutý do úplne najmenších detailov.
 • Web vás potom presmeruje na poslednú stránku, odkiaľ si môžete stiahnuť digitálny cestovný lístok. Tento istý lístok vám bol doručený aj na zadanú webovú adresu. Buď si ho vytlačte alebo si ho uložte do mobilu.

Ako sme si ukázali, postup ako si kúpiť lístok na vlak cez internet zadarmo je úplne rovnaký ako klasické zakúpenie lístka. Rozdiel je len v tom, že musíte správne zvoliť kategóriu cestujúceho, správne zvoliť typ zľavy a ešte aj zaškrtnúť políčko “Nárok na 100 % zľavu z cestovného”. Inak je to fakt rovnaké.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať

Ako aktualizovať Google Chrome?

Ak vám v Chrome chýba nejaká novinka, tak si rýchlym overením stavu viete zistiť, či sa náhodou nečaká na inštaláciu aktualizácie.