Ako vo Windows 10 otvoriť a analyzovať dump (.dmp) súbory?

Pád operačného systému je extrémne nepríjemný. Najmä v prípade, že k nemu dochádza opakovane. Ikonickú modrú obrazovku smrti (BSOD) nechce vidieť nikto. Poukazuje totiž na skutočnosť, že niečo nie je v poriadku a Windows nedokáže pracovať tak ako by mal.

Príčin prečo Windows padá môže byť skutočne veľa. Od problémov na strane hardvéru, cez vírusy až po chybné ovládače či konflikt medzi aplikáciami a systémom. Identifikovať presnú príčinu a následne riešenie preto nie je vôbec jednoduché.

Niekedy sa to samozrejme dá zistiť pomerne ľahko. To sú prípady, kedy systém začne padať napríklad po inštalácii novej systémovej aktualizácie, nových ovládačov, výmene komponentov alebo ak k tomu dochádza vždy pri tej istej činnosti.

Memory dump súbory vo Windows 10

Vo Windows 10 je našťastie prítomný pomocný mechanizmus, ktorý teoreticky dokáže pomôcť. Vždy keď je prevádzka systému ukončená neštandardným spôsobom, kam spadá aj jeho pád, automaticky dochádza k vytvoreniu takzvaného “crash dump súboru”.

Zjednodušene povedané, ide o súbor s výpisom z operačnej pamäte, kde sú prítomné všetky informácie, ktoré sa tam nachádzali v čase pádu systému. Ide síce o dosť zložité technické informácie, no vo vhodných rukách a pri pochopení základov dokážu pomôcť.

Pomocou dump súborov (.dmp) je možné identifikovať príčinu pádu systému, preto je dobré vedieť, že niečo také vôbec existuje. Prítomné tu sú chybové kódy, prehľad používaných ovládačov, ako aj ďalšie zaujímavé detaily. Do ich analýzy sa môžete pustiť osobne, no väčšinou to funguje tak, že ich vybraný obsah zazdieľate na fóre, technickej podpore alebo pošlete technicky zdatnému známemu.

Drobný problém s .dmp súbormi môže byť v tom, že Windows 10 neobsahuje špecializovaný nástroj, v ktorom by ich bolo možné otvoriť a rýchlo prezerať. Potrebné je siahnuť po vhodnej aplikácii. A tu na rad prichádza bezplatný nástroj Microsoft WinDbg, ktorý nájdete v ponuke obchodu Microsoft Store. Vytvorený práve na tento účel.

Ako vo Windows 10 otvárať a analyzovať .dmp súbory?

  • Z oficiálneho obchodu Microsoft Store si nainštalujme aplikáciu WinDbg.
  • Pre plnohodnotnú funkčnosť je potrebné spustiť ju ako správca.
  • V rozhraní aplikácie klikneme na možnosť “Súbor”.
  • Vyberieme možnosť “Open dump file”.
  • Nájdeme súbor, ktorý chceme otvoriť a analyzovať – väčšinou sa nachádzajú v zložke C:/Windows/Minidump.
  • Otvoríme ho a počkáme, kým sa načíta.
  • Teraz môžeme prezerať informácie, ktorú sú tu obsiahnuté.

Nástroj Microsoft WinDbg je zaujímavý tým, že obsahuje automatizovanú analýzu dump súborov. V praxi to funguje tak, že používateľ zadá príkaz a nástroj sa pokúsi zistiť, čo presne by mohlo byť príčinou problémov. Nič samozrejme nie je garantované, no je to celkom dobrý začiatok.

Do príkazového riadka tohto nástroja stačí zadať príkaz “!analyze -v” a potvrdiť klávesom Enter. Samotná analýza nejaký ten čas potrvá a následne dôjde k zobrazeniu výsledku. Väčšinou by sme sa tu mali dopátrať k celkom dobre popísanému dôvodu, čo nám pomôže pri ďalšom riešení pádov systému.

Treba povedať, že stále ide o technické informácie, ktoré môžu byť pre bežného používateľa príliš komplikované. Výsledok analýzy ale môže veľmi pomôcť v prípade, že sa vám niekto snaží pomôcť na diaľku. Rovnako tak ide o cenné informácie pre ďalšie vyhľadávanie cez Google. Základnú predstavu pre ďalší postup snáď máte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať